Безмилостен Интер унизи Милан за историческа пета поредна победа

Интер отново е господарят на Милано, след като спечели градското дерби срещу Милан с 5:1 на препълнения „Джузепе Меаца“ в сблъсък от четвъртия кръг на Серия "А". Хенрих Мхитарян (5’, 69’), Маркюс Тюрам (38’), Хакан Чалханоолу (79’ - дузпа) и Давиде Фратези (90+3’) отбелязаха попаденията за „нерадзурите“, а Рафаел Леао (57’) вкара единствения гол на „росонерите“. Така „Змията“ за първи път в историята постигна пет поредни победи в Дерби дела Мадонина, и то в рамките на настоящата година при обща голова разлика 12:1.

„Курва Суд“ се подигра за загубения финал в ШЛ, а тифозите на Интер оприличиха Милан на плъх

И двамата треньори направиха само по една промяна в стартовите си състави, които бяха записали по три победи от началото на сезона. Симоне Индзаги предпочете да гласува доверие на Франческо Ачерби вместо на Стефан де Фрай в центъра на защитата. В атака пък действаше вече установеният тандем между Лаутаро Мартинес и Тюрам. Промяната сред титулярите на Стефано Пиоли също беше в сърцето на отбраната, където наказаният Фикайо Томори беше заменен от Симон Кяер. Възстановеният от контузията си Оливие Жиру водеше атаката на тима, а по двата фланга му помагаха Кристиан Пулишич и Леао.

Още при първото си сериозно положение Интер взе аванс в двубоя. Това стана в петата минута, когато Тюрам намери с пас в наказателното поле Димарко, който опита шут, но топката се озова при Мхитарян. Арменецът стреля отблизо и откри резултата в полза на своя тим. Играчите на Милан поискаха да бъде отсъден фал в атака в нейното начало, но ВАР зачете попадението. Така за десети пореден път първият гол в Дербито на Милано отиде на сметката на "нерадзурите". В 11-ата минута именно Мхитарян можеше да отбележи втори гол, но този път неговият удар с глава се оказа неточен. Две минути след това Давиде Калабрия стреля с глава и така прати топката в ръцете на Ян Зомер.

В 25-ата минута Малик Тиау извърши грубо нарушение срещу Тюрам край наказателното поле и беше санкциониран с жълт картон. При последвалия пряк свободен удар, изпълнен от Димарко, топката мина покрай вратата. Шест минути по-късно Тео Ернандес направи опасен пробив в наказателното поле, но шутът му по земя мина встрани от вратата. В 37-ата минута далечен изстрел на Тиау също се оказа неточен. Само минута по-късно Интер организира контраатака, при която Тюрам с невероятен удар удвои преднината на символичните домакини. Така той се превърна едва във втория французин с гол за "нерадзурите" в дербито. В добавеното време на първата част сънародникът му Жиру изпълни по разочароващ начин пряк свободен удар от чудесна позиция.

В началото на втората част се разрази буря над "Сан Сиро", но тя не попречи на "росонерите" да намалят изоставането си. Това се случи в 57-ата минута, когато Жиру пусна пас към Леао, който нахлу в наказателното поле и със своя шут прати топката под плонжа на Зомер за 2:1.

В 66-ата минута резервата Карлос Аугусто отправи опасен изстрел, който обаче беше отразен от Майк Менян. Три минути по-късно Лаутаро поднесе топката на Мхитарян, който нанесе удар и така отбеляза втория си гол в мача.

В 79-ата минута се стигна до дузпа за "нерадзурите", след като Ернандес фаулира Лаутаро в наказателното поле, а от бялата точка Чалханоолу наказа бившия си отбор за 4:1.

Това обаче не беше всичко, защото в добавеното време Мхитарян разсече противниковата защита с пас, до който стигна резервата Фратези. Италианският национал стреля и оформи крайното 5:1 за радост на "нерадзурите" и ужас на "росонерите".

Така Интер напълно заслужено е едноличният лидер в Серия "А" с пълен актив от 12 точки и голова разлика 13:1. Милан пък се свлече на третото място в класирането с 9 спечелени пункта.

ИНТЕР - МИЛАН 5:1

1:0 Мхитарян (5')

2:0 Тюрам (38')

2:1 Леао (57')

3:1 Мхитарян (69')

4:1 Чалханоолу (79' - дузпа)

5:1 Фратези (90+3')

ИнтерЗомерДармианАчербиБастониДъмфрисБарелаЧалханоолуМхитарянДимаркоТюрамЛаутаро

Милан: МенянКалабрияКяерТиауЕрнандесЛофтъс-ЧийкКруничРайндерсПулишичЖируЛеао