17-годишен измъкна Левски на "Герена"

Отборът на Левски постигна много трудна победа с 1:0 срещу един от аутсайдерите в първенството Ботев (Враца). Двубоят от петия кръг на efbet Лига имаше изненадващ герой. Това е 17-годишният нападател на столичани Преслав Бачев, който влезе като резерва и донесе ценния успех с дебютното си попадение в професионалния футбол. Младокът се разписа в 83-ата минута, като спаси тима си от грандиозна издънка преди срещата-реванш с Апоел (Беер Шева) от Лигата на конференциите, която е в четвъртък.

Като цяло "сините" трябва да благодарят на късмета си, тъй като изиграха най-слабия си мач от началото на сезона и много сериозно разочароваха феновете си. Освен това гостите от Враца пропуснаха няколко чисти положения преди попадението на Бачев. Именно затова врачани трябва да съжаляват за загубата, но и затова, че пропуснаха шанс да запишат исторически успех в дома на "сините".

Победата е трета за Левски, който вече имат девет точки в първенството и ще мисли по-спокойно за важната среща с Апоел, докато за Ботев това е четвърто поражение за сезона. Домакините са на трета позиция и изостават на четири точки от лидерите Черно море и Локомотив (Пловдив).

Николай Костов направи четири промени от стартовите 11 преди три дни в Израел, където тимът завърши 0:0 в първи мач от третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите.

Дарлан Мендеш и Келиан ван дер Каап бяха оставени извън групата, за да починат преди реванша, Марин Петков получи лоша травма, докато Уелтон бе на пейката. Ивелин Попов, Асими Фадига, Джебад Ел Джемили и Галчев играха на тяхно място. Интересното е, че Кристиан Димитров вече е здрав и се завърна в групата, но започна мача от пейката, а Андриан Краев си партнираше с Хосе Кордоба. Патрик-Габриел Галчев и Цунами бяха останалите защитници пред Пламен Андреев. Асен Митков и Асими Фадига бяха пред тях, докато Роналдо, Попов, Ел Джемили играеха зад Рикардиньо.

15 Левски 1:0 Ботев (Враца)

Дани Моралес пък направи три промени от загубата 0:5 от Лудогорец. Красимир Костов, Диого Барбоса и Спас Георгиев отстъпиха местата си на Федерико Бариос, Едуардо Кунде и Красимир Тодоров. Браян Мендоса, Луис Соарес, Мартин Кавдански, Момчил Цветанов, Чавдар Ивайлов, Стефан Велев,  Браян Переа и Даниел Генов бяха останалите титуляри на "зелените".

Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на една от най-големите легенди на българския баскетбол - Атанас Голомеев, който си отиде вчера от този свят на 76-годишна възраст.

Още при първата атака на домакините се стигна до корнер, след който Краев с глава пропусна да даде предимство на столичани. Близо 5000 фенове на "сините" подкрепяха тима, а удар на Попов бе париран от бранител, след което защитник върна лошо към стража на гостите, но без да се стигне до нещо по-сериозно. В 13-ата минута Рикардиньо с глава стреля на гредата от няколко метра. Отново той в 26-ата минута бе изведен зад защитата от Цунами, но ударът му с левия крак не попадна в целта.

Определено в този период домакините изпитваха трудности, като не успяваха да играят своята игра срещу добре подредения отбор на Ботев, който бе с петима в защита и се защитаваше с десет човека.

В 31-ата минута след светкавична контраатака врачани направиха невероятен пропуск. Цветанов изведе Перея, който нахлу и подаде към Цветанов и Красимир Тодоров, които бяха сами срещу Андреев. Бившият национал се засуети и остави топката на Тодоров, който също не взе правилното решение и вместо да вкара за 0:1, се стигна само до корнер.

Това стресна домакините, които така и не успяваха да стигнат до голово положение. Минута преди края Рикардиньо отново пробва удар, който мина покрай вратата.

На почивката Костов направи цели три промени и пусна в игра Уелтон, Илиян Стефанов и Асен Чандъров, които замениха Рикардиньо,  Попов и Галчев. Това решение на треньора показа, колко бе недоволен от видяното преди почивката.

Цунами пропусна отличен шанс с десния крак, а гостите отвърнаха също с много добра атака. Стефанов също се забави и не успя да се разпише при центриране отляво. Преди да се стигне до още една чиста ситуация за Ботев. Генов бе изведен сам срещу Андреев, но стреля в аут.

Младокът Преслав Бачев също влезе в игра вместо Фадига, а нов удар на Стефанов излезе в аут. Гостите, които се защитаваха с 10 човека, контраатакуваха опасно и първото статично положение вкара смут пред Андреев, но никой не успя да засече топката пред вратаря, който минути по-рано изпусна топката при леко центриране.

Резервата на врачани Марко Мажуга пък изпусна сам срещу Андреев, който спаси, но се оказа, че нападателят е бил в положение на засада. Най-добрият играч на домакините Уелтон в типичен стил направи 60-метров пробив и намери Стефанов, но играчът с №14 стреля над вратата за разочарование на феновете по трибуните. Генов и Бачев също отправиха по един удар. Уелтон, който бе най-опасен за "сините", имаше претенции за дузпа след поредния си пробив.

Гол на "Герена" все пак падна в 83-ата минута и негов автор бе Преслав Бачев. 17-годишният младок бе най-съобразителен в наказателно поле след центриране на Кордоба, което не бе избито добре от защитник. Така роденият през 2006-та година нападател отбеляза своето дебютно попадение за столичния гранд.

Попадението зарадва феновете по трибуните, които видяха и още две много хубави атаки на тима, но Чандъров пропусна да удвои. Бразилецът Уелтон няколко пъти бе изритан от бранителите, които се изнервиха, че не успяват да го спрат. Централният бранител Димитров пък се завърна в игра, което е добра новина за Костов.

Буквално в последната минута Мартиин Смоленски пробва слаб удар без да застраши Андреев и така Левски стигна до победата.

Домакините обаче трябва подобрят всичко в играта си, ако искат да отстранят Апоел, тъй като с днешното си представяне определено разочароваха.

ЛЕВСКИ 1:0 БОТЕВ (ВРАЦА)
1:0 Бачев (83)

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Патрик-Габриел Галчев, Андриан Краев, Хосе Кордоба, Цунами, Асен Митков, Асими Фадига, Роналдо, Ивелин Попов, Джавад Ел Джемили, Рикардиньо

БОТЕВ (ВРАЦА): Федерико Бариос, Браян Мендоса, Едуардо Кунде, Луис Соарес, Мартин Кавдански, Момчил Цветанов, Чавдар Ивайлов, Стефан Велев, Красимир Тодоров, Браян Переа, Даниел Генов

Снимки: Борислав Цветанов