Испания мина по трудния път, но е на полуфиналите на Европейското за младежи

Испания е вторият полуфиналист на Европейското първенство за младежи до 21 години. След като по-рано днес Израел елиминира Грузия след дузпи, испанците минаха през продължения, за да стигнат до успех с 2:1 срещу Швейцария. Петкратните шампиони в тази възраст поведоха с гол на Серхио Гомес (68'), но в самия край на редовното време Зеки Амдуни изравни. Успеха на "фуриите" донесе защитникът Хуан Миранда в 103-ата минута.

Испания беше в ролята на фаворит. Ла Рохита се класира за директните елиминации още след първите два мача в групите, а в третия кръг селекционерът Санти Дения си позволи да даде почивка на почти всички титуляри. Швейцария имаше по-труден път до 1/4-финалите и преодоля груповата фаза само благодарение на повечето отбелязани голове от Италия и Норвегия.

Съперниците изиграха равностойно първо полувреме, в което интересни положения имаше и пред двете врати. Швейцарският вратар Амир Сайпи спаси удар на Родри в 8-ата минута, а в 10-ата и Алекс Баена не успя да преодолее стража на "кръстоносците". Арнау Тенас също трябваше да се намесва решаващо на няколко пъти. В средата на първата част Швейцария дори доминираше в притежанието на топката. Малко преди почивката Ойхан Сансет шутира в аут, а след това футболистът на Атлетик Билбао направи още един пропуск, стреляйки право в Сайпи.

Второто полувреме започна с неточен удар на Абел Руис, но испанците продължиха да са по-настоятелни. В 55-ата минута Айтор Паредес можеше да открие резултата с глава, но сантиметри го лишиха от попадение. Иберийците стигнаха до гол в в 68-ата минута, когато Абел Руис умело задържа топката и подаде на Серхио Гомес, а той я прати в мрежата. Това беше втори гол за футболиста на Манчестър Сити на първенството, а той има и две асистенции в изиграните до момента 4 мача.

След попадението Испания заигра по-предпазливо, а Швейцария все по-често се задържаше около наказателното поле на Ла Рохита. "Часовникарите" не се бяха разписвали само в два от последните си 28 мача в квалификациите и финалните турнири и традицията да бележат се спази и днес. В първата от добавените 4 минути резервата Юлиан фон Моос комбинира с Амдуни и звездата на Базел показа здрави нерви - 1:1.

В продълженията испанците бяха по-добрият отбор. Виктор Гомес не успя да вкара от чиста позиция в 99-ата минута, а веднага след това вместо него влезе Габи Вейга, който също пропусна добър шанс да вкара втори гол. Малко по-късно Аймар Орос подаде на включилия се в предни позиции Миранда, а неговият шут рикошира в Блум и Сайпи нямаше какво да стори. Миранда се разписа и срещу Румъния в груповата фаза, а днес пробивите му отново създадоха много проблеми на съперника.

Последните 15 минути бяха напрегнати, но испанците контролираха събитията на терена, а Габи Вейга можеше да реши всичко с трето попадение. Швейцария опита отново да изравни, но не създаде нищо по-опасно пред Тенас и напусна турнира, а иберийците вече чакат съперника си на полуфиналите, който ще бъде определен в двубоя Франция - Украйна.