Очаквайте в 11:00 БФ Волейбол официално представя Джанлоренцо Бленджини като национален селекционер

Уникална драма в Германия донесе нова титла на Байерн след чутовен гаф на Дортмунд

Байерн (Мюнхен) победи Кьолн като гост с 2:1 в драматичен мач от последния 34-ти кръг от Бундеслигата и е новият стар шампион на Германия! Кингсли Коман откри за гостите още в 9-ата минута. Деян Любичич изравни за "козлите" от дузпа в 80-ата минута, но влезлият като резерва Джамал Мусиала отбеляза решителния гол за баварците в минута преди края на редовното време. Така тимът на Томас Тухел се възползва от огромния гаф на Борусия (Дортмунд), който завърши 2:2 с Майнц, с което двата отбора завършиха с равни точки. Заради много по-добрата голова разлика обаче Байерн отново стана шампион и за единадесети пореден път вдигна титлата. Кьолн пък завърши на 11-о място в класирането.

Кьолн имаше известни кадрови проблеми, като контузени бяха Щефен Тигес, Саргис Адамян, Себастиан Андерсон и Марк Ут. Наставникът на "козлите" Щефен Баумгарт разчиташе в атака на Дейви Зелке и подпомагащите го в предни позиции Деян Любичич, Флориан Кайнц и Линтон Маина

Томас Тухел нямаше да може използва трайно контузените Мануел Нойер, Люка Ернандес и Алфонсо Дейвис днес. Байерн разчиташе в атака на Серж Гнабри, който заедно с Льорой Сане, Томас Мюлер и Кингсли Коман търсеха головете във вратата на Кьолн. В сравнение със злополучния мач с Лайпциг, на резервната скамейка днес бяха останали Жоао Кансело, Леон Горетцка и Джамал Мусиала, а на тяхно място се появиха Бенжамен Павар, Райън Гравенберх и Сане.

Мачът започна в привидно спокойно темпо, но Байерн първи нанесе своя удар. Кингсли Коман получи топката отляво и с хубав удар с десния крак откри резултата - 0:1 за баварците в 9-ата минута. Кьолн опита да реагира и създаде няколко разбърквания през Зомер, но нищо по-съществено. Вместо това баварците бяха близо до втори гол в 20-ата минута, когато Бенжамен Павар центрира към Томас Мюлер, който след удар с глава нацели гредата на Марвин Швебе.

Най-доброто положение за Кьолн дотук в мача дойде в 24-тата минута, когато Ерик Мартел се озова в близост до Зомер, но стреля неточно. Мачът продължи с по-спокойни моменти, в които нямаше кой знае какви ситуации пред двете врати. Едва в 44-тата минута дойде по-опасно положение на Байерн, след като Льорой Сане стреля в аут след центриране на Кингсли Коман. Минута по-късно отново бившият играч на Ман Сити бе замесен в ключова ситуация. Той получи отлична топка от Серж Гнабри и с отмерен удар предоля стража на Кьолн Швебе за 0:2. След намеса на ВАР обаче се видя, че Сане си е послужил с ръка и реферът Свен Яблонски отмени гола. Така Байерн се оттегли само с гол преднина на почивката.

Втората част започна с лек натиск на Кьолн. В 56-ата минута Йонас Хектор пробва далечен шут, но бе далеч от целта. Две минути по-късно Коман центрира към Сане, който обаче не успя да отбележи с глава. В 60-ата минута Кьолн имаше чудесна възможност да изравни, след като Флориан Кайнц центрира от корнер и Дейви Зелке стреля с глава, но Ян Зомер се намеси решително и изби в корнер. Десетина минути по-късно пък Льорой Сане имаше добра възможност за гол, но ударът му бе блокиран.

В игра за Байерн междувременно се появиха Леон Горетцка и Ерик Максим Чупо-Мотинг. В 73-тата минута пък се получи куриозен момент, когато пръскачките на стадиона се включиха. Минута по-късно Кьолн пропусна удобна възможност след корнер. В 75-ата минута пък удар на Сане мина в близост до вратата на Швебе. Две минути по-късно и резервата Чупо-Мотинг бе близо до гола, но шутът му мина встрани от вратата.

В 80-ата минута обаче настъпи драматично развитие в мача. Серж Гнабри игра с ръка в наказателното си поле и главният съдия посочи бялата точка. Деян Любичич застана на дузпата и не сгреши - 1:1. Томас Тухел опита да реагира и смени влезлият като резерва Леон Горетцка и Нусаир Мазрауи и пусна Джамал Мусиала и Матис Тел. Това даде резултат и в 89-ата минута Сане се оказа очи в очи с Марвин Швебе, но пропусна 100%-то положение. Буквално в следващия момент топката се озова в резервата Джамал Мусиала, който със страхотен далечен шут вкара решителния гол за Байерн - 1:2!

Така Байерн отново стана шампион на Германия за единадесети пореден път след един от най-драматичните сезони в историята на Бундеслигата.

КЬОЛН (4-2-3-1): Швебе; Шмитц, Хюберс, Шабо, Хектор; Скири, Мартел; Любичич, Кайнц, Маина; Зелке

БАЙЕРН (4-2-3-1): Зомер; Павар, Упамекано, де Лихт, Мазрауи; Кимих, Гравенберх; Сане, Мюлер, Коман; Гнабри

Снимки: Gettyimages