Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Левски сломи "акулите" и достигна до шести пореден финал за Купата на България

Отборът на Левски ще играе за шести пореден път на финал в турнира за Купата на България. Баскетболистите на Димитър Ангелов показаха характер и удържаха устрема на Черноморец, побеждавайки го със 77:73 (25:11, 17:27, 18:19, 17:16) в столичната зала "Арена София". Така в битката за златото в петък вечер "сините" ще се изправят срещу вечния си съперник ЦСКА, който надлъга Балкан с 80:78 след продължение във втория полуфинал.

По този начин серията на Левски от последователни финали продължава, като тимът е неизменен участник в дуела за трофея от 2018-а насам. Оттогава досега столичани спечелиха две Купи, но също така загубиха последните два финала - от Рилски спортист през 2021-ва и 2022-ра.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Тимът на Левски взе първата преднина в мача, след като материализира минисерия от 0:4 в първата минута от редовното време. Бившият център на "сините" Макол Мойен отбеляза първите две точки за Черноморец, но след това силният старт на столичани в днешния мач продължи с тройка на Лъчезар Димитров за 2:7. Проблем за Васил Евтимов и щаба му бяха и ранните две лични нарушения за плеймейкъра Мунис Туту. Баскетболистите на Левски пък не спираха да нанасят ранни удари върху своя съперник, като тимът на Димитър Ангелов достигна до преднина от девет точки при 6:15 в средата на първата четвърт.

Вили Вуцов не пропуска мач на Левски

Прекъсването не помогна по никакъв начин на бургазлии, които веднага след това допуснаха две поредни тройки - по една от Алън Арнет и Николай Михайлов, за да може Левски да дръпне с цели 15 точки аванс при 6:21. Черноморец все още нямаше отбелязана тройка в мача, след като пропусна първите си шест опита, като отборът продължаваше да губи сериозно в резултата. Разликата след първите 10 минути игра бе 14 точки преднина за домакините на турнира, които водеха с 11:25.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна много по-положително за отбора на Черноморец. По подобие на вчерашния мач с Рилски спортист "акулите" се вдигнаха на щурм и реализираха серия от осем поредни точки за две минути, като по този начин резултатът вече бе 19:25 в полза на Левски. Мерникът на "сините" започна да бяга, докато този на Джордан Тъкър - не. Крилото на символичните домакини се възползваше от всеки милиметър свободно пространство и като истински консуматор реализира 11-ата си точка в мача, за да скъси разликата до три точки при 24:27. Отново Тъкър бе човекът, който пое отговорността за бургазлии, като благодарение на още една негова тройка резултатът бе изравнен при 29:29.

Алън Арнет обаче пое диригентската палка в редиците на Левски и изцяло заради неговото себераздаване тимът му се измъкна от кризата и за втори път дръпна в мача, този път със седем точки при 31:38. Момчетата на Васил Евтимов не допуснаха по-сериозни щети в следващите минути и с пет бързи точки от Мунис Туту съкратиха дистанцията до едно притежание при 36:38. Ново страхотно отиграване на канадския гард направи резултата 38:39, преди юношата на Левски Момчил Кадиев да затвори първото полувреме с тройка в последната секунда, оформяайки крайното 38:42 след откриващите 20 минути игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Левски се предпази от лош старт на второто полувреме, като вместо това символичните гости в срещата запазиха аванс от пет точки при 41:46 след 120 секунди игра в третия период. Мощна забивка на Джон Флорвиъс увеличи разликата до седем точки, но след това Черноморец отново реагира по възможно най-добрия начин и с красиво поднасяне на Тъкър плюс кош и фал на Макол Мойен дистанцията отново бе две точки при 46:48.

29 Купа на България: Черноморец - Левски

Така се стигна до средата на третата четвърт, когато Черноморец поведе за първи път в мача, благодарение на тройка на Тъкър и кош на Георги Боянов за 51:50. Опитното дуо на Левски Златин Георгиев и Асен Великов върна аванса в ръцете на своя отбор при 51:55, преди да последва ново равенство за 55:55. В крайна сметка крехкото предимство преди началото на последната четвърт беше за отбора на Левски, който водеше с 57:60.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Четвъртата част започна като предходната - с бърза минисерия от четири безответни точки за "акулите", които отново поведоха с една при 61:60. Левски обаче мигновено стопира устрема на бургазлии с тройка на Лъчезар Димитров, който възстанови аванса на "сините". Черноморец обаче отговори на предизвикателството и също заложи на стрелбата от далечно разстояние, като с точни изстрели се отличиха Мунис Туту и Симеон Лепичев, които донесоха аванс от две точки на двукратните носители на трофея за 67:65. Момчетата на Димитър Ангелов не се предадоха и сътвориха серия от шест поредни точки, която бе затворена от хубава стрелба на Серхий Павлов за 67:71.

Черноморец отново проспа поредното си нападение, а липсата на концентрация у бургазлии позволи на ветерана Златин Георгиев да наниже свръхдълбока тройка, за да доближи Левски до шестия му пореден финал в турнира - 67:74 с оставащи по-малко от четири минути до края на редовното време. В следващите минути лидерите на двата тима Асен Великов и Георги Боянов излязоха с по пет лични нарушения, а Черноморец запази шанс за обрат след успешни наказателни изстрели на Джордан Тъкър за 71:77 при 2:20 до края на мача.

Левски пропусна да увеличи разликата заради два пропуска от наказателната линия на Джон Флорвиъс, но след това Тъкър не можа да реализира от тройката и така резултатът остана непроменен. Топреализаторът на Черноморец обаче си извоюва фал от тройката и наниза два наказателни, за да остави "акулите" в мача при 73:77. Черноморец дори овладя борбата в нападение след третия фал, но Мунис Туту не съумя да отбележи от тройката и така "сините" останаха напред с 19 секунди до края на редовното време. Все пак Левски удържа преднината си и спечели дуела със 73:77.

Алън Арнет бе най-резултатен за Левски с 20 точки. Серхий Павлов и Джон Флорвиъс добавиха по още 13 точки, като украинецът оформи дабъл-дабъл с 11 борби, а Лъчезар Димитров реализира 10 точки и раздаде 9 асистенции.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЧЕРНОМОРЕЦ: Мунис Туту, Джордан Тъкър, Георги Боянов, Симеон Лепичев, Макол Мойен

ЛЕВСКИ: Лъчезар Димитров, Асен Великов, Златин Георгиев, Серхий Павлов, Джон Флорвиъс

Снимки: Владимир Иванов