Черноморец сътвори сензация и детронира Рилски спортист

Отборът на Черноморец е първият полуфиналист в турнира за Купата на България. Възпитаниците на старши треньора Васил Евтимов сътвориха немислимото и постигнаха обрат от 18 точки пасив срещу носителя на трофея от последните две години Рилски спортист с крайното 82:78 (15:29, 18:10, 23:9, 13:21, 13:9) след продължение в столичната "Арена София". По този начин "акулите" продължават напред и в спор за място на финала ще се изправят срещу Левски, който надигра Берое с 85:78.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

В началото на срещата се забелязваше напрежението, под което и двата отбора играеха. Близо две минути бяха нужни на Рилски спортист, за да отбележи първия кош в мача, след като Александър Янев порази целта от далечно разстояние. В следващите минути символичните домакини поддържаха разлика от две точки в своя полза, като Янев продължаваше да блести в началото и вече бе вкарал 5 от първите 7 точки на самоковци - 7:5.

Постепенно носителите на Купата започнаха да се отскубват напред в резултата и авансът им достигна до седем точки при 17:10 във втората половина от четвъртината. С кош и фал на Димаджио Уигинс разликата между двата тима за първи път достигна до двуцифрените размери при 24:13 в полза на Рилецо. Лидерът на "акулите" Георги Боянов отбеляза първия си кош едва в последната минута от първата четвърт, но след това с два успешни наказателни удара Еван Бати оформи крайното 29:15 след първите 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна нервно, тъй като още на старта на периода гардът на гостите Мунис Туту удари с лакът в лицето Деян Карамфилов. По този начин американецът бе награден с неспортсменско нарушение, като това бе и третият му фал в днешния мач. Карамфилов пък вкара двата си наказателни, за да направи дистанцията 16 точки при 31:15.

С течение на втората част разликата продължаваше да се държи в рамките на 15-ина точки в полза на тима на Людмил Хаджисотиров. Единственият малко по-силен период за Черноморец бе минисерия от четири поредни точки за 33:20, но тя бе върната малко след това и Рилски отново изскочи напред със 17 при 37:20. Най-сетне отборът на Черноморец започна да се пробужда, едва в края на първото полувреме. Георги Боянов и компания съкратиха дистанцията си до 10 точки при оставащи 60 секунди до края на втората четвърт, а с тройка на Мунис Туту резултатът вече бе 39:32 в полза на Рилски. Бургазлии стопиха още една точка от пасива си след точно изпълнен наказателен удар на Туту, който оформи крайното 39:33 след едно полувреме игра. Силната серия на Черноморец съвпадна с контузията на крилото на Рилски Еван Бати, който напусна терена към края на втората четвърт.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Баскетболистите на Черноморец не успяха да демонстрират високото си ниво на концентрация от края на първото полувреме. Тимът остана без кош в рамките на първите три минути игра в третата част, в които Рилски записа серия от пет поредни точки, за да си върне двуцифрения аванс при 44:33. С изключение на слабите първи три минути обаче след това "акулите" отново започнаха да редуцират дефицита си. Триточково изпълнение на Георги Боянов и тройка на Мунис Туту съкратиха дистанцията до само четири точки при 44:40 в средата на периода.

Солидно спортно присъствие на Купата

Носителите на трофея изглеждаха сковани през второто полувреме, а "акулите" не спираха да отпускат захапката си. С четири поредни точки на резервата Брайс Нзи резултатът бе изравнен при 44:44, след като в един момент Рилски водеше с 18 точки. Крилото на символичните домакини Еван Бати се завърна на терена, но и той не успя да спре пробива на Нзи, който вкара шестата си поредна точка, за да сътвори пълен обрат при 44:46. Черноморец беше далеч по-спокойният отбор от двата през третата четвърт, чийто край бе затворен с фамозна тройка за Мунис Туту, който изведе "акулите" напред с осем точки преднина при 48:56.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист не беше готов да се предаде просто така. В най-важния момент отборът на Людмил Хаджисотиров намери стрелбата си от тройката и след два поредни кинжала от Деян Карамфилов и Брендън Рандълф дистанцията бе скъсена до само две точки при 56:58. Още една тройка на Карамфилов фиксира поредния обрат в резултата, а след това двата тима водеха здрава гонитба в рамките на няколко минути. Рилски водеше с две точки след кош на Александър Янев за 64:62 при преполовяването на последната четвърт. Георги Боянов изравни, но Брендън Рандълф не можеше да пропусне във финалния перид и с негова далечна стрелба символичните домакини поведоха с 67:64.

19 Купа на България: Рилски спортист - Черноморец

Ловеча отново се отличи с ключова изява за бургазлии, които след това пропуснаха да си върнат водачеството и позволиха на откъсналия се напред Чавдар Костов да направи разликата отново три точки при 69:66. Грешка на Деян Карамфилов изпрати Макол Мойен на наказателната линия, откъдето центърът отбеляза веднъж. Вследствие на това Симеон Лепичев блесна с важна изява в защита с чадър срещу Димаджио Уигинс, а в офанзивен план Джордан Тъкър отбеляза трудна стрелба от средно разстояние, за да възстанови равенството при 69:69 и оставащи 39 секунди на часовника. И двата отбора не успяха да отбележат в последните си атаки, като Карамфилов и Туту се отчетоха с пропуски - резултат 69:69 в редовното време.

ПРОДЪЛЖЕНИЕ:

Допълнителните пет минути започнаха с минисерия от три поредни точки за отбора на Черноморец, който първи поведе в резултата с 69:72. Вездесъщият Александър Янев върна паритета на таблото с ключова тройка за 72:72, преди Макол Мойен отново да изведе "акулите" напред при 72:74. В следващото нападение на Рилски се стигна до неспортсменско нарушение на Джордан Тъкър, като Янев наниза двата си наказателни за 74:74. Отново бившият национал реализира два пъти от линията, след което обаче Черноморец достигна до нов обрат, благодарение на кошове на Тъкър и Боянов за 76:78 с оставащи около 50 секунди до края на продължението. Рилецо не успя да стигне до ново изравняване, като вместо това получи още две точки в коша си, реализирани от Джордан Тъкър за 76:80 с оставащи 24 секунди.

Джордан Тъкър поведе колоната за Черноморец с 22 точки и 6 борби. Капитанът Георги Боянов допринесе за успеха с дабъл-дабъл от 16 точки и 17 борби, а Мунис Туту и Макол Мойен (9 борби) нанизаха по 14 точки.

Александър Янев бе над всички за Рилски спортист с 16 точки и 8 борби. Брандън Рандълф добави 15 точки, а Чавдар Костов се отчете с 13 точки и 6 овладени топки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Рандълф, Васил Попов, Чавдар Костов, Александър Янев, Димаджио Уигинс

ЧЕРНОМОРЕЦ: Мунис Туту, Джордан Тъкър, Георги Боянов, Симеон Лепичев, Макол Мойен