Капитанът Златан постави впечатляващ рекорд, но и това не спаси Милан от загуба в луд мач

Италианският шампион Милан се сгромоляса при визитата си на Удинезе и загуби от фриуланите с 1:3 в късния съботен мач от 27-ия кръг на Серия "А". За домакините се разписаха Роберто Перейра (9’), Бето (45+6’) и Кингсли Ехизибуе (70’). Златан Ибрахимович (45+4’) отбеляза единственото попадение за „росонерите“ от пребита дузпа, с което стана най-възрастният голмайстор в историята на италианския елит. Това обаче беше единствената утеха за „Дявола“, който вече няма успех в четири поредни мача във всички турнири. От друга страна, тимът от Удине се поздрави с първа победа над този съперник от август 2019-а насам.

Голямата новина в състава на гостите беше появата на Ибрахимович като титуляр за първи път от почти 14 месеца насам. Той замени наказания Оливие Жиру на върха на атаката на тима. Нещо повече, поради отсъствието на Давиде Калабрия и Тео Ернандес в стартовата единайсеторка 41-годишният ветеран носеше капитанската лента на „росонерите“ за първи път, с което се превърна в най-възрастния капитан в клубната история.

Стефано Пиоли предприел още две промени в състава си след ремито 1:1 със Салернитана. Ернандес е болен от грип, така че неговото място беше заето от Фоде Бало-Туре. Сандро Тонали пък се завърна за сметка на Раде Крунич. Междувременно, домакините бяха подредени в 3-5-2 с Бето и Айзък Съксес като нападатели.

Домакините започнаха мача по-добре и поведоха в резултата още в деветата минута. Тогава Лазар Самарджич отне топката след грешен пас на Исмаел Бенасер към Фикайо Томори, след което направи рейд и подаде топката на Перейра, а аржентинецът я прати в мрежата с шут по земя. В 14-ата минута Ибрахимович се опита да изравни от пряк свободен удар, но топката мина над вратата. Две минути по-късно Съксес стреля с глава, а Майк Менян улови топката с лекота. В 22-рата минута далечен изстрел на Алексис Салемакерс завърши в ръцете на Марко Силвестри, а секунди по-късно същото се случи и с техничен удар на Рафаел Леао. В 40-ата минута португалецът се опита да изненада вратаря с коварен шут, но Силвестри успя да избие топката в корнер.

В самия край на първата част настъпи пълна драма. При отиграване на Леао, Яка Бийол изби топката с ръка и след преглед с ВАР Даниеле Довери посочи бялата точка. Оттам Ибрахимович нанесе плах удар и Силвестри съумя да го отрази. Секунди по-късно обаче главният съдия реши дузпата да бъде пребита заради преждевременно нахлуване на Бето в наказателното поле. От лагера на фриуланите избухнаха в протести, като техният наставник Андреа Сотил беше изгонен с червен картон.

Така се стигна до втори опит на Златан от бялата точка, като този път ударът му беше далеч по-убедителен, с което възстанови равенството. Това попадение превърна шведа в най-възрастния голмайстор в историята на Серия А с неговите 41 години и 166 дни. Той изпревари досегашния рекордьор и легенда на „росонерите“ - Алесандро Костакура, който отбеляза последния си гол в италианския елит на 41 години и 25 дни през 2007-а.

Това обаче не беше краят на драмата, тъй като „зебрите“ все пак успяха да се оттеглят на почивката с преднина. Две минути след изравнителното попадение грешникът от по-рано Бето се реваншира, след като се разписа отблизо, възползвайки се от асистенция на Съксес.

В 52-рата минута Малик Тиау стреля с глава при корнер, но право в ръцете на Силвестри. Три минути по-късно при центриране на Браим Диас в наказателното поле Ибрахимович се свлече на земята, а Бало-Туре все пак успя да нанесе удар с глава, с което прати топката над вратата. В 59-ата минута Самарджич пробва шут от дистанция, който се оказа разочароващ. В 70-ата минута Кингсли Ехизибуе увеличи преднината на домакините след асистенция на Дестини Удоджи. "Росонерите" претендираха за засада или фал в атака на Съксес, който направи подаването към Удоджи, но не беше отсъдено нито едното, нито другото.

В 75-ата минута Перейра можеше да вкара втория си гол в мача, но волето му се оказа неточно. В 84-тата минута Крунич се опита да върне гостите в мача, но волето му мина покрай вратата. В 7-минутното добавено време се стигна до свада между Родриго Бекао и Сандро Тонали, завършила с жълти картони и за двамата. Малко преди края влезлият от пейката Флориан Товен направи последния пропуск в двубоя с удара си с глава.

Така след петата си шампионатна загуба от началото на годината Милан остава на четвъртата позиция в класирането с 48 точки. Удинезе събра 38 пункта и се изстреля на осмата позиция, като само заради головата си разлика остава зад седмия Ювентус (38 т.) преди дербито му с втория Интер (50 т.).

УДИНЕЗЕ - МИЛАН 3:1

1:0 Перейра (9')

1:1 Ибрахимович (45+4' - дузпа)

2:1 Бето (45+6')

3:1 Ехизибуе (70')

Удинезе: Силвестри, Перес, Бийол, Бекао, Ехизибуе, Самарджич, Перейра, Уолъс, Удоджи, Бето, Съксес

Милан: Менян, Калюлю, Тиау, Томори, Салемакерс, Тонали, Бенасер, Бало-Туре, Диас, Леао, Ибрахимович

Снимки: Gettyimages