Интер се провали, когато най-малко се очакваше

Победите над Наполи в Серия "А" и Милан за Суперкупата на Италия създадоха усещането, че Интер отново е на верния път и дори може да преследва титлата, но амбициите на "нерадзурите" понесоха тежък удар с домакинската загуба от Емполи. Отборът на Симоне Индзаги отстъпи с 0:1 и пропусна да измести Милан от второто място в таблицата. Гола за тосканци вкара резервата Томазо Балданци в 66-ата минута, а голяма част от вината за поражението носи Милан Шкриняр, който получи червен картон още в края на първото полувреме.

Емполи пристигна на "Джузепе Меаца" в приповдигнато настроение, след като взе 8 от възможни 12 точки в предишните си 4 мача в Серия "А". Днес тимът от Тоскана продължи силната си серия и вече заема 9-а позиция в подреждането, изпреварвайки Ювентус и Фиорентина.

Интер по традиция играе успешно срещу този съперник, като не беше допускал поражение от 2006 година, когато Марко Матераци си вкара автогол в 90-ата минута за крайното 0:1. През миналия сезон грандът от Милано на два пъти победи Емполи в първенството, а освен това елиминира тосканци на осминафиналите за Купата на Италия.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

Старши треньорът на Интер Симоне Индзаги не можеше да разчита на контузените Самир Ханданович и Марсело Брозович. Ромелу Лукаку пък беше сред резервите. Атаката поведоха Лаутаро Мартинес и Хоакин Корея, а петимата в средата на терена бяха Матео Дармиан, Николо Барела, Хакан Чалханоолу, Хенрих Мхитарян и Федерико Димарко. На вратата застана Андре Онана, а триото в защита беше в състав Милан Шкриняр, Стефан де Фрай и Алесандро Бастони.

Емполи излезе без Алберто Граси, Матия Дестро и Ардиан Исмайли, които все още лекуват травми. В предни позиции стартира Франческо Капуто, подкрепян от Недим Байрами и Николо Камбиаги. Четиримата бранители пред Гулиелмо Викарио бяха Тайрън Ебуехи, Кони Де Винтер, Себастиан Луперто и Фабиано Паризи

Преди двубоя феновете на Интер поздравиха любимците си за спечелването на Суперкупата. Началните минути бяха спокойни. "Нерадзурите" се настаниха в противниковата половина, но без да стигнат до чисто голово положение. Гостите изненадващо можеха да поведат след дълъг пас към Камбиаги, който елегантно овладя топката и стреля, но Онана внимаваше. Камерунският страж трябваше да се намесва и след удар на Капуто. Първата ситуация в полза на Интер дойде в 19-ата минута, когато Димарко шутира от въздуха, но Викарио успя да избие.

В 26-ата минута Чалханоолу центрира към далечната греда и Бастони отправи удар с глава, но топката премина над гредата. Малко по-късно Онана спаси изстрел на Жан-Даниел Акпа-Акпро. Димарко имаше участие в още една добра атака на Интер, като с едно докосване намери Лаутаро Мартинес, а той продължи пътя на топката, но тя не попадна в очертанията на вратата. В 38-ата минута Лаутаро Мартиинес получи пас в наказателното поле, но около него имаше няколко играчи на Емполи, които го блокираха.

В 40-ата минута Шкриняр, който вече имаше жълт картон, вдигна високо крак срещу Франческо Капуто и съдията Антонио Рапуано го изгони. Словашкият национал е пред раздяла с Интер, след като отказа да поднови договора си, и няма да е изненада, ако това е бил последният му мач с екипа на "синьо-черните". В самия край на полувремето Емполи беше близо до гол, но Капуто стреля право в ръцете на Онана след хубав пробив и центриране на десния бек Ебуехи.

На почивката Индзаги извади Хоакин Корея, за да пусне защитник в лицето на Раул Беланова. Смяна направи и наставникът на Емполи Паоло Занети. Той реши да не рискува с оставянето в игра на Акпа-Акпро, който беше с жълт картон, и го замени с Николас Хаас. Интер вече действаше по-прибрано, опитвайки се да изтегли гостите в собствената си половина. До Лаутаро Мартинес обаче не достигаха почти никакви подавания и не се виждаше как домакините могат да стигнат до гол.

Попадение обаче падна във вратата на домакините. В 66-ата минута футболистите на Емполи организираха хубава атака и оставеният непокрит Томазо Балданци откри резултата. Плътният удар на влезлия само две минути по-рано халф прати топката под плонжа на Онана и Емполи се приближи до сензационен триумф насред Милано. Индзаги предприе тройна смяна и на терена се появиха Един Джеко, Кристиан Аслани и Робин Госенс. Джеко веднага можеше да възстанови равенството, но стреля на сантиметри от целта.

Четвърт час преди края под бурните аплодисменти на феновете в игра влезе и Лукаку. Секунди по-късно Де Фрай уцели гредата. В 84-ата минута пред Госенс се откри отлична възможност да се разпише, но той реши да стреля веднага, вместо да си спре топката, и ударът му излезе в аут. В оставащото време Интер не направи нищо, за да се добере поне до точката и допусна втора домакинска загуба за сезона след тази от Рома.

Снимки: Gettyimages