Ивайло Петев е наложил героя на Хърватия в Динамо (Загреб)
Вратарят Доминик Ливакович е безспорният герой за Хърватия от понеделник вечерта, след като спаси три дузпи, изпълнени от футболистите на Япония - Такуми Минамино, Каору Митома и Мая Йошида, с което помогна решаващо за класирането на националния тим на страната си на четвъртфиналите на Световното първенство, където ще се изправи срещу Бразилия.
)
Хърватия пак триумфира след дузпи
Интересна подробност е, че той е бил наложен като титулярен вратар на Динамо (Загреб) от българския треньор Ивайло Петев. Ливакович е купен от Динамо от ФК Загреб през 2015-а за 625 000 евро, но той е оставен да играе още една година в родния си клуб под наем. Една година по-късно, през 2016-а, Ливакович се завръща в Динамо и Петев го избира за титулярен вратар още в последните контроли преди старта на сезона. На младия страж му трябва много малко време, за да спечели любовта на феновете и да се отплати на специалиста за доверието, като още в първото дерби с Хайдук (Сплит) е най-добър на терена и с няколко решителни намеси има основна заслуга за равенството 0:0.
,fit(478:270))
Ливакович очаквано е Играч на мача срещу Япония
Ливакович е роден на 9 януари 1995 година в Задар, историческата столица на Далмация в заможно и образовано семейство. Той иска да стане вратар от малък, но баща му Здравко, който е строителен инженер, по-скоро го готви за кариера на лекар, тъй като дядовците му са би рентгенолози. По-късно Доминик става студент във Факултета по дипломация и международни отношения на Загребския университет, но сам решава да изостави образованието си, за да се посвети на мечтата си - да бъде вратар. Ливакович започва във футболната школа на ФК Задар, но след четири години преминава във ФК Загреб.
,fit(478:270))
Героят за Хърватия Ливакович: Това е най-добрият мач в моята кариера
За първи път е повикан в националния отбор през 2017 година и дебютира в приятелския мач с Чили, загубен от Хърватия с 2:5. Той не успява да убеди селекционера Златко Далич да е титуляр и е на пейката за състава на Световното първенство в Русия през 2018 година, когато хърватите стигат до финал, където отстъпват пред Франция с 2:4. Той става титуляр в националния тим след оттеглянето на Даниел Субашич в края на 2018 година. Пази на тима на първото издание на Лигата на нациите, спечелено от Португалия, както и на Европейското първенство миналата година, но дочаква звездния си миг на 5 декември 2022 година в осминафинала на Мондиала срещу тима на Япония.
"Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.
Снимки: Gettyimages