Хърватия пак триумфира след дузпи

Хърватия се класира за четвъртфиналите на Мондиала след драматична победа над Япония с 4:2 след дузпи. След 120 минути игра двата тима си бяха разменили по едно попадение. При изстрелите от бялата точка вратарят на “ватрените” Доминик Ливакович отрази три удара, докато само Марко Ливая пропусна за европейците. В редовното време нападателят на Селтик Дайзен Маеда изведе азиатците напред в 43-тата минута, а в 56-ата Иван Перишич изравни.

За сребърните медалисти стана практика да играят продължения, след като на предишното световно първенство го сториха три пъти. Тогава на осминафиналите и четвъртфиналите те пак надделяваха след дузпи. Сега хърватите ще играят срещу Бразилия или Република Корея, като мачът ще е в петък от 17:00 часа.

Азиатците стигнаха дотук след сензационни победи над Испания и Германия, а финалистът от миналия мондиал излезе от групата на Белгия и Мароко.

Японците излязоха без двама от основните си играчи - Такефуса Кубо (болен) и Ко Итакура (наказан). От първата минута започна защитникът на Арсенал Такехиро Томиясу, който преди това имаше само 68 минути. Рицу Доан от Фрайбург, който вече наказа и испанците, и германците, също беше сред стартовите 11.

19 Феновете на Япония - Хърватия

Изненадата в състава на хърватите беше включването на Бруно Петкович като титуляр. Досега на първенството нападателят на Динамо (Загреб) не беше започвал от първата минута. Досегашният титулярен ляв бек Борна Соса пропуска срещата заради заболяване, като вместо него излезе Борна Баришич от Рейнджърс.

96 Япония - Хърватия

Японците имаха първата възможност за гол, след като още в 3-тата минута Шого Танигучи засече с глава центриране отдясно, но топката излезе в аут.

Очаквано в началото футболистите от Страната на изгряващото слънце основно стояха в своята си половина, оставяйки съперника да владее повече топката.

В 8-ата минута хърватите неочаквано лесно стигнаха до чиста ситуация, след като Томиясу сгреши. Това позволи на Перишич да излезе сам срещу вратаря, но под ъгъл. Последва шут на футболиста на Тотнъм, който обаче беше отразен от Гонда.

Японците отговориха с опасно центриране на Ито в 12-тата минута, при което последователно Маеда и Камада останаха на сантиметри от топката.

С напредването на първото полувреме японците станаха по-активни и "ватрените" на свой ред заиграха по-дефанзивно. Особено опасен по дясното крило беше Ито, който на няколко пъти центрира.

Бруно Петкович получи шанс да застраши японската врата в 26-ата, когато беше изведен зад отбраната, но избра да подава, заради което като че ли сгреши, защото бързо загуби топката.

Две минути след това сребърните медалисти направиха няколко високи центрирания, като при едното Перишич продължи с глава към Андрей Крамарич, който обаче не съумя да стигне до кълбото.

В тона на това първо полувреме последва нова смяна на инициативата и дойдоха нови силни минути за японците. В 41-вата Даичи Камада стигна до шанс за гол, но стреля над гредата.

Две минути по-късно обаче азиатците вече ликуваха. След центриране и разбъркване топката дойде на крака на Маеда, който веднага я насочи в мрежата на Ливакович за 1:0.

Втората част започна с равностойна игра, но хърватите намериха начин да изравнят. В 56-ата Ловрен изненада с перфектно далечно центриране, засечено още по-добре от Перишич за 1:1.

Веднага след попадението на играча на Тотнъм двата тима си размениха по една опасност, като играта вече беше значително по-атрактивна в сравнение с първата част.

В 63-тата Лука Модрич напомни за себе си с отличен шут от воле, спасен от Гонда след блестящ плонж. Доста по-сериозен беше пропускът на резервата Анте Будимир в 67-ата, когато с глава от няколко метра не уцели вратата. Шанс се откри пред Перишич в 77-ата, но Томиясу промени пътя на иначе добрия му изстрел.

Постепенно темпото падна и двата тима станаха все по-предпазливи, заради което логично се стигна до продължения. До тяхното начало хърватският селекционер беше направил само две от разрешените пет смени. Малко преди стотната минута Далич извади Модрич и Ковачич.

Най-интересното в първите добавени 15 минути дойде в заключителните им секунди, когато Митома шутира силно и опасно, но Ливакович парира.

През второто продължение не се случи нищо съществено с изключение на един удар на Ловро Майер в самия му край.

Така настъпи мигът на дузпите. При тях обаче нямаше интрига, защото японците пропуснаха три от четирите си изстрела чрез Минамино, Митома и Йошида, докато само Ливая беше неточен за "шахматите", стреляйки в гредата.