Исторически гол на Жиру и блестящ Мбапе класираха Франция за четвъртфиналите

Франция се класира за четвъртфиналите на Световното първенство след победа с 3:1 срещу Полша. Оливие Жиру откри резултата малко преди почивката, Килиан Мбапе се разписа в 74-ата минута и в 91-ата минута. Дълбоко в добавеното време Роберт Левандоски вкара от дузпа при втория си опит.

Отборът на Дидие Дешан изиграха силен мач, но бяха затруднени в края на втората част, когато поляците пропусна тройна възможност. Французите обаче вдигна нивото след почивката, когато Мбапе отбеляза два много красиви гола. За място на полуфиналите “петлите” ще спорят с победителя от двубоя между Англия и Сенегал.

Отборът на Дидие Дешан стартира доста агресивно и опита да притисне съперника. “Петлите” имаха предимство във владеенето на топката и използваха всеки опит да атакуват. Защитата на Полша се справи с няколко центрирания и пробиви на Дембеле и Мбапе. В петата минута се стигна до една от редките ситуации пред Лорис. Пресата на поляците притесни съперника, а вратарят пусна опасен пас към Упамекано, който все пак се справи със ситуацията.

31 Феновете на Франция и Полша

Шчесни трябваше да се намесва в 12-ата минута, когато отрази удар на Чуамени. Атаките на французите се редяха една след друга. В 20-ата минута се стигна до разбъркване в наказателното поле на Полша, но не и до точен удар. Малко по-късно и Кунде пробва удар от дистанция, а топката отиде в ръцете на Шчесни. При една от редките атаки на поляците Левандовски стреля покрай вратата.

Въпреки превъзходството на “петлите” отборът на Чеслав Михниевич изглеждаше доста по-добре, отколкото в първите си три мача на Мондиала. След известен период, в който Полша задържа топката за по-дълъг период, дойде и най-добрата голова възможност от началото на мача. В 29-ата минута Жиру направи голям пропуск. При бърза атака Гризман пусна надясно към Дембеле, който намери нападателя на Милан пред вратата, но той не успя да засече топката.

В 35-ата минута Шчесни отново се изяви. Той се справи със силен удар на Мбапе, който бе пробив отляво и стреля в близкия ъгъл. Няколко минути по-късно Полша пропусна великолепен шанс да поведе. Добра комбинация изведе Бережински зад защитата отдясно, а той намери Жиелински. Играчът на Наполи стреля от точката на дузпата, но прати топката право в Лорис. Кълбото се върна при него. Този път топката се удари в тялото на Тео Ернандес, а при следващия опит, топката бе избита от Варан малко пред голлинията.

Поляците горчиво съжаляваха за тези пропуски, защото в 44-ата минута Франция поведе. Мбапе изведе Жиру на добра позиция, а той стреля покрай Шчесни и откри резултата. Оливие изпревари Тиери Анри и с 52-ото си попадение за националния отбор стана голмайстор номер 1 на “петлите”.

След инструкциите на Дешан на почивката французите бяха решени да не допускат да отново да бъдат поставени под натиск, както се случи във втората част на първото полувреме. Те започнаха много силно втората част и обградиха наказателното поле на съперника. В 56-ата минута Мбапе си освободи място за удар, топката се отклони в бранител и мина покрай лявата греда на Шчесни.

Секунди по-късно вратарят на Полша изби топката, но се сблъска с Варан. Съдията отсъди нарушение срещу Шчесни, а междувременно Жиру прати топката в мрежата със задна ножица. Доминацията на “петлите” бе доста сериозна след почивката и последваха още няколко удара към вратата на съперника.

Секунди по-късно вратарят на Полша изби топката, но се сблъска с Варан. Съдията отсъди нарушение срещу Шчесни, а междувременно Жиру прати топката в мрежата със задна ножица. Доминацията на “петлите” бе доста сериозна след почивката и последваха още няколко удара към вратата на съперника. В 74-ата минута Жиру великолепно овладя една топка и подаде на Дембеле, който намери Мбапе, а Килиан със страхотен удар не остави шансове на Шчесни.

Това попадение до голяма степен сложи край на интригата, но Мбапе не беше приключил с блестящите си изяви. В 91-ата минута той отправи фантастичен удар, с който прати топката в горния ляв ъгъл на Шчесни.

В добавеното време Левандовски пропусна отлична възможност да се разпише. Нападателят обаче получи още по-добър шанс в самия край, след като получи дузпа за игра с ръка на Упамекано. Съдията разглежда ситуацията на монитор и посочи бялата точка. Левандовски изпълни слабо и Лорис спаси, но дузпата бе пребита и този път преодоля вратаря и отбеляза почетно попадение.

ФРАНЦИЯ - ПОЛША 3:1
1:0 - Жиру (44)
2:0 - Мбапе (74)
3:0 - Мбапе (90+1)
3:1 - Левандовски (90+9)

Снимки: Gettyimages