Уругвай победи Гана, но си тръгва от Катар

Уругвай изигра най-добрия си мач от началото на Световното първенсто в Катар, но това не бе достатъчно за продължаване напред. Двукратният световен шампион победи Гана с 2:0, но остана на трето място в група "H". "Урусите" останаха зад отбора на Южна Корея, който победи Португалия с 2:1 и поради повечето си отбелязани голове завърши на втора позиция.

Хьорхян де Араскаета отбеляза първите попадения за южноамериканците в Катар. Той откри резултата в 26-ата минута и се разписа отново шест минути по-късно. Андре Аю пък пропусна дузпа за Гана в 21-ата минута.

"Урусите" стартираха по-агресивно, тъй като имаха нужда от задължителна победа, за да запазят шансовете си за класиране. Те обаче трябваше да се справят с добра организираната игра в защита на съперника. На два пъти извеждащи подавания към Дарвин Нунес не доведоха до удар на нападателя на Ливърпул.

В 15-ата минута ганайците организираха добра атака, която доведе до удар на Джордан Аю, с който вратаря на Уругвай се справи. Топката стигна до Кудус, който изпревари Роше и стражът го повали, което доведе до дузпа. Първоначално бе вдигната засада, но след разглеждане с ВАР и поглед към монитора от страната на съдията, това решение бе променено.

Зад топката застана Андре Аю, стреля слабо и ударът бе отразен от Роше. Това развитие напомни за 2010 г., когато Уругвай отстрани Гана на четвъртфиналите, а африканците пропуснаха дузпа в продълженията. Секунди след подновяването на играта тимът на Ото Адо можеше съжалява още повече за пропуска, тъй като Дарвин Нунес бе изведен на отлична позиция. Той прати топката покрай вратаря, но Салису изби от голлинията.

"Урусите" поведоха в 26-ата минута след попадение на Де Араскаета. Те спечелиха топката в средата на терена, тя стигна до Нунес, който центрира към Суарес. Защитата на Гана не успя да се справи, ударът на Суарес бе отклонен от вратаря, но Де Араскаета бе на точното място, за да прати кълбото в мрежата. Това бе първото попадение за Уругвай на Световното първенство в Катар.

Южноамериканците се възползваха от объркването на съперника и нанесоха втори удар шест минути по-късно. Нунес отклони към Суарес, който вдигна топката към Де Араскаета, а играчът на Фламенго стреля от въздуха и удвои аванса на Уругвай.

Първото полувреме обаче не донесе само добри новини на Диего Алонсо, тъй като един от основните му играчи получи контузия. Родриго Бентанкур трябваше да напусне терена в 34-ата минута и на негово място се появи Матиас Весино. До почивката Уругвай имаше контрол върху случващото се на терена, но вече играеше спокойно, тъй като нямаше за къде да бърза.

Интригата в мача можеше да се върне в началото на втората част, тъй като Гана бързо стигна до положение. Букари получи топката след центриране отляво. Той овладя, но стреля покрай вратата, а Кудус също не успя да я насочи, въпреки че беше и в засада. След почивката африканците играеха повече с топката, а Уругвай действаше по-предпазливо, но не допускаше опасности пред вратата си.

В 57-ата минута "урусите" имаха претенции за дузпа, след като Нунес падна в наказателното поле след съприкосновение с Амарти. Съдията отиде да види ситуацията на монитор и прецени, че няма нарушение. Ганайците знаеха, че отпадат при този резултат, но не успяваха да притиснат съперника и да го притеснят.

При една от редките атаки на Уругвай през втората част Варверде нанесе отличен удар от воле, който накара вратарят на Гана да се намесва. Секунди по-късно Кудус стреля над другата врата. В 79-ата минута африканците стигнаха до отлична възможност след грешка в защитата на южноамериканците. Влезлият като резерва Антоан Семеньо получи топката на добра позиция, но прати топката покрай вратата.

Малко преди края в щаба на южноамериканците разбраха за гола на Южна Корея срещу Португалия, който промени изцяло ситуацията. Уругвайците отпадаха, ако не стигнеха до нов гол. Това ги накара да тръгнат във вихрени атаки и края на мача бе драматичен. Удар на Кавани с глава бе блестящо спасен от Ати-Заги. След това се разбра, че нападателят е бил в засада.

В добавеното време падане на Кавани в наказателното поле даде надежди на Уругвай, но съдията не отсъди дузпа. В тези минути и Гана стигна до положения. Удар на Кудус бе блокиран от Коанес, а страхотен изстрел на Сулемана доведе до фантастично спасяване на Роше. Контраатака на "урусите" пък завърши с отличен нисък удар на Макси Гомес и ново блестящо спасяване на вратаря на Гана.

ГАНА - УРУГВАЙ 0:2
0:1 - Де Аскаета (26)
0:2 - Де Аскаета (32)

Снимки: Gettyimages