Англия сгази Уелс в британското дерби и избегна среща с Нидерландия на 1/8-финалите

Англия показа мощта си за втори път на Световното първенство в Катар, след като сломи с 3:0 Уелс в британското дерби от група "В" на Мондиала. Селекцията на Гарет Саутгейт се представи силно в първия си мач на шампионата, който бе срещу Иран, но след това отнесе доста критики за играта си при нулевото равенство срещу САЩ. Днес обаче "трите лъва" бяха много по-силни от своя съперник и заслужено спечелиха първото място в групата, от която излизат и "янките". Така Англия избегна сблъсък с Нидерландия на 1/8-финалите, където ще се изправи срещу Сенегал. Уелс си тръгва от Катар, където бе второто участие на отбора на световно първенство, с едва една точка и голова разлика 1:6.

Гарет Саутгейт, който заложи на идентичен стартов състав в първите два мача на Англия, този път предприе четири промени. Кайл Уокър, Джордан Хендерсън, Фил Фоудън и Маркъс Рашфорд стартираха срещу Уелс. Киърън Трипиър, Мейсън Маунт, Рахийм Стърлинг и Букайо Сака им отсъпиха местата си.

Роб Пейдж се отказа от формацията с трима централни бранители, която използва в първите два мача. Селекционерът на "драконите" направи общо три промени в сравнение със сблъсъка с Иран. Дани Уорд очаквано започна на мястото на наказания Уейн Хенеси, Джо Алън измести Хари Уилсън, а Даниел Джеймс стартира за сметка на Конър Робъртс.

"Трите лъва" имаха осезаемо предимство през първата част по отношение на контрола върху топката. Чистите ситуации обаче не бяха толкова много. Първата такава бе в десетата минута, когато Кейн изведе много добре Рашфорд зад отбраната. Дани Уорд обаче много добре скъси дистанцията и спаси, останал очи в очи с нападателя на Манчестър Юнайтед.  Малко по-късно удар на Фоудън от границата на наказателното поле премина встрани.

31 Уелс - Англия 0:3, група "В"

В 38-ата минута дойде и втората много добра възможност, създадена от селекцията на Саутгейт. Белингам и Уокър комбинираха чудесно, след което Фоудън получи на границата на наказателното поле. Крилото на Манчестър Сити се обърна добре и стреля опасно, но топката премина над напречната греда. До почивката и Рашфорд опита един акробатичен удар след центриране на Хендерсън, но отново не бе точен.

"Драконите" не създадоха нищо интересно в офанзивен план през първата част. Едва в добавеното време на първата част Джо Алън стреля от границата на наказателното поле, но доста над вратата.

Англия нанесе тежък удар на своя съперник с два светкавични гола в началото на второто полувреме. В 50-ата минута Фоудън бе повален от Родон на границата на наказателното поле. Рашфорд изпълни по перфектен начин пряк свободния удар, давайки аванс на "трите лъва".

Около 60 секунди по-късно преднината на Англия бе вече от два гола. Дейвис сгреши, позволявайки на Рашфорд да му отнеме топката. Авторът на първия гол веднага продължи към Кейн, който центрира брилянтно към далечната греда. Там Фил Фоудън засече с лекота за 2:0.

В 68-ата минута Рашфорд сложи точка на този спор, след като отбеляза втория си гол в тази среща и направи резултата 3:0. Нападателят на Манчестър Юнайтед получи пас зад защитната линия на Уелс от Калвин Филипс, след което напредна по десния фланг, влезе в наказателното поле, финтира един бранител, с което премести топката на левия си крак, и стреля точно в ъгъла за 3:0. Четири минути след това Рашфорд можеше да оформи своя хеттрик, но този път Дани Уорд, който не бе никак убедителен днес, успя да спаси.

До края Белингам, Фоудън и Стоунс пропуснаха да направят победата на Англия още по-изразителна.

Снимки: Imago