Гана пребори корейците в нова драма с пет гола

В нов драматичен сблъсък тимът на Гана надви Южна Корея с 3:2 за първата си победа на световните финали в Катар, с което спечели и първите си точки в група “Н”, в която са още Португалия и Уругвай. Това дава добър шанс на африканския състав да се пребори за място на осминафиналите. “Червените звезди” дръпнаха през първата част чрез попадения на Мохамед Салису (24') и Мохамед Кудус (34'). Противникът обаче успя да изравни след два гола на Гуе-Сюнг Чо в рамките на три минути - в 58-ата и 61-вата. Ганайците обаче имаха последната дума и след още един гол на Кудус - в 68-ата, взеха победата.

Футболистите на Гана демонстрираха блестяща ефективност, след като отправиха три удара в очертанията на вратата, но и трите се превърнаха в попадения. За тях това е втори пореден трилър с пет гола, след като в миналия кръг отстъпиха на Португалия с 2:3.

Азиатците пък остават само с една точка, спечелена след 0:0 срещу "урусите" на старта.

Корейците започнаха много силно и доминираха през първите около 20 минути, след което обаче Гана ги изпрати в нокдаун с две попадения. В началото на второто полувреме “тигрите” показаха характер и изравниха, но след това пак се пропукаха. Като цяло те създадоха много повече положения, завършвайки с цели 19 удара към вратата. Тимът обаче нямаше и късмет, като в добавените 10 минути на няколко пъти се размина с трето попадение.

И в този мач надеждите на корейците бяха свързани най-вече с голямата им звезда Хюн-Мин Сон, който беше титуляр. От първата минута пак започнаха и петимата футболисти с името Ким, сред които Ким Мин-Жае от Наполи.

10 Феновете на Южна Корея - Гана, група "Н"

За Гана стартираха и двамата братя Аю - Андре и Джордан, след като срещу португалците титуляр беше само капитанът Андре. Очаквано титуляри бяха още звезди като Томас Партей от Арсенал, Мохамед Кудус от Аякс, Иняки Уилямс от Атлетик Билбао и Даниел Амарти от Лестър.

Тимът на Пауло Бенто влезе по-добре в мача и притисна съперника, като за кратко време отправи четири удара към вратата.

33 Южна Корея - Гана 2:3, група "H"

Ганайците се съвзеха чак към 20-ата минута. В 24-тата те стигнаха и до първото си положение, в което обаче даже вкараха гол. След центриране от фал се стигна до разбъркване в наказателното поле на корейците, при което Салису насочи кълбото в мрежата.

На повторенията се видя, че секунда преди това топката среща лявата ръка на Андре Аю от тима на Гана. От ВАР преразгледаха ситуацията и потвърдиха, че това трябва да е попадение, като дори не се наложи главният арбитър Антъни Тейлър да гледа повторение на ситуацията.

Сон и неговите съотборници бяха като шокирани и в последвалите няколко минути не успяха по никакъв начин. Това позволи на "черните звезди" да реализират още едно попадение - чрез Мохамед Кудус в 34-тата минута. Тогава халфът на Аякс мина зад защитата в червено и успя да засече с глава - 2:0.

Националите на Република Корея отправиха само един удар в оставащото време до паузата.

В първите минути на втората част десният бек на Гана Тарик Лампти се оказа в наказателното поле на съперника и там шутира с левия крак, като топката мина много близо до целта.

В 53-тата корейците получиха отлична възможност да намалят чрез централния си нападател Гуе-Сюнг Чо, който засече с глава, но вратарят на ганайците отрази.

Пет минути по-късно обаче, от сходна ситуация, същият този Чо намери пътя към мрежата. Нападателят на Чонбук мина зад гърба на Салису и намали на 1:2.

След още три минути резултатът вече беше равен, като отново голмайстор беше Чо. Този път той се извиси във въздуха в стил "Кристиано Роналдо" и "разстреля" Лоурънс Ати-Зиги за 2:2.

Все пак Гана не се огъна и много скоро си върна аванса след нов гол на Кудус. Този път той реализира в 68-ата с удар по земя.

И този път корейците бързо се хвърлиха да изравняват. В 75-ата вратарят на африканците отрази коварен изстрел на Канг-Ин Лий от фал. Минута по-късно защитник в бяло отрази още една опасност след поредна атака на съперника.

Хюн-Мин Сон, който така и не успяваше да стигне до шанс за гол, имаше възможност да реализира в 84-тата, но не уцели добре топката при ситуация в наказателното поле на Гана. Негов съотборник също нямаше късмет, завършвайки акцията с изстрел над вратата.

Асът на Тотнъм се размина с гола и в края на редовното време.

Последва силен натиск на Южна Корея в добавените от рефера 10 минути, но резултатът не беше променен.

След последния съдийски сигнал селекционерът на Корея Пауло Бенто поиска обяснение от главния рефер, като беше недоволен, че на отбора му не е бил даден един последен корнер. В резултат на това треньорът получи червен картон.

В последния кръг Гана ще играе с Уругвай, а Южна Корея ще спори с Португалия. И двата мача са на 2 декември от 17:00 часа. Победителят и вторият в групата отиват на осминафинали на кръст срещу първите два състава от групата на Бразилия.