Хърватия преодоля гол от съблекалнята и затвори устите на канадците

Хърватия постигна обрат и спечели с убедителното 4:1 срещу Канада на “Ал Тумама” във втория им мач от група F на Световното първенство. Алфонсо Дейвис откри резултата за “кленовите листа” още във втората минута, но “ватрените” изцяло промениха развоя на двубоя с голове на Андрей Крамарич (36', 70'), Марко Ливая (44') и резервата Ловро Маер (90+4'). Така "шахматистите" продължиха тенденцията си да побеждават във втория си мач на Мондиал, което е ставало в пет от шестте им участия като самостоятелна държава. Северноамериканците пък допуснаха второ поражение в турнира и загубиха шансове за класиране за следващата фаза.

Преди мача прехвърчаха искри между двата лагера. Още след първия мач селекционерът на “кленовете листа” заяви: "Ще излезем и ще еб*м Хърватия", а “24 сата” излезе със заглавна страница с негов гол колаж, намекващ за голямата му уста, и с въпроса дали той има топки.

Златко Далич направи само една промяна в стартовия си състав и тя беше в атака, където Ливая замени Никола Влашич и така помагаше на Крамарич и Иван Перишич. Хърдман, подобно на своя колега, също предприе една промяна, и то в нападение. Джуниър Хойлет отстъпи мястото си на Кайл Ларин, който атакуваше заедно с Таджън Бюканън и Джонатан Дейвид. На вратата отново беше бившият страж на Лудогорец Милан Борян

36 Феновете на Хърватия и Канада

Мачът започна перфектно за канадците, които поведоха още във втората минута. Тогава Бюканън центрира към Дейвис, който с глава отбеляза първия гол за страната на Световни първенства.

След това хърватите поеха инициативата, но дълго време дори не отправиха удар. Това все пак се случи в 22-рата минута, но изпълнението на Ливая беше твърде слабо и Борян с лекота улови топката. Четири минути по-късно Крамарич прати топката в противниковата мрежа, но при вдигнат флаг за засада.

В 36-ата минута Ливая получи възможност да стреля, но вратарят изби топката с крак в корнер. Именно след него "шахматистите" организираха нова атака, при която Перишич пусна топката между краката на Алистър Джонстън и тя стигна до Крамарич, който с шута си я прати покрай Борян за 1:1.

"Ватрените" не се спряха дотук и направиха обрата пълен още преди почивката. Това стана след шут по земя на Ливая от границата на наказателното поле в 44-тата минута. В добавеното време на първата част Хърватия продължи да атакува, но само Крамарич се отчете с пропуск.

В 49-ата минута канадците отправиха едва втория си удар в мача, но след изпълнението на резервата Джонтан Осорио топката излетя в аут. Пет минути по-късно Крамарич стреля от добра позиция, но Боря съумя да избие шута. "Кленовите листа" отговориха с опасен изстрел на Дейвид, който беше отклонен от вратаря Доминик Ливакович достатъчно, за да може топката да мине над вратата.

70 Хърватия - Канада 4:1, група "F"

В 70-ата минута Перишич центрира към Крамарич, който овладя топката и със своя шут прокара топката между краката на Атиба Хътчинсън за втория си гол в двубоя. Веднага след това нападателят можеше да оформи своя хеттрик, но не успя да засече добре остро подаване на капитана Лука Модрич. Последва пропуск на резервата Хойлет пред другата врата.

В 78-ата минута балканците можеха да вкарат четвърти гол, но Борян спаси изстрелите на Перишич и Марсело Брозович. Малко по-късно Перишич отправи и неточен шут. След това Борян улови удар на резервата Мислав Оршич, а Хойлет отново не успя да се разпише. Влезлият като смяна Маер обаче успя да го направи за крайното 4:1 в добавеното време, когато успешно завърши контраатака, при която той и асистиралият му Оршич останаха сами срещу вратаря.

Така Хърватия събра 4 точки и поведе в група F, изпреварвайки Мароко само по голова разлика. Белгия остава на третата позиция с 3 пункта, а Канада отново е на дъното без актив и шансове за осминафиналите.

ХЪРВАТИЯ - КАНАДА 4:1

0:1 Дейвис (2')

1:1 Крамарич (36')

2:1 Ливая (44')

3:1 Крамарич (70')

4:1 Маер (90+4')

Хърватия: Ливакович, Юранович, Ловрен, Гвардиол, Соса, Модрич, Брозович, Ковачич, Ливая, Крамарич, Перишич

Канада: Борян, Джонстън, Витория, Милър, Лариеа, Дейвис, Хътчинсън, Еустакио, Бюканън, Ларин, Дейвид