Бижу на Меси и още един шедьовър върнаха Аржентина в играта

Изправеният до стената тим на Аржентина записа скъпоценен успех с 2:0 над Мексико в драматичен дуел от група “С” на Мондиала и има добри шансове да продължи на осминафиналите. Красиви попадения на Лионел Меси (64’) и младока Енцо Фернандес (87’) донесоха първите точки на “албиселесте”, които бяха разкъсани от критики след издънката им срещу Саудитска Арабия (1:2) в първия мач.

На аржентинците им остава дуел с Полша, като при победа те със сигурност ще излязат от групата. При “хикс” от значение ще е изходът на другия двубой между саудитите и мексиканците, а второ поражение за тима на Лионел Скалони ще означава отпадане. Неудобното за евентуалния втори в групата е, че на осминафинала почти сигурно ще го очаква Франция. При равенство в точките първо се гледа головата разлика.

Мачът не впечатли с класа и дълго време властваха сблъсъците и острите влизания. "Гаучосите" нямах удар към вратата повече от половин час в началото и до гола на Меси не бяха сторили почти нищо смислено в атака. След попадението за 1:0 обаче ролите се размениха и това се видя, че и мексиканците не са убедителни в нападение. Това беше може би двубоят с най-хубава атмосфера, след като по трибуните на стадиона в Лусаил имаше близо 90 000 зрители.

28 Феновете на Аржентина и Мексико

Очаквано селекционерът на “гаучосите” Лионел Скалони беше предприел няколко промени, оставяйки на пейката Кристиан Ромеро, Леандро Паредес, Папу Гомес и двамата крайни защитници от първата среща - Науел Молина и Николас Таляфико. Вместо тях започнаха Лисандро Мартинес от Манчестър Юнайтед, халфовете Гуидо Родригес от Бетис и Алексис Мак Алистър от Брайтън, както и бранителите на Севиля Гонсало Монтиел и Маркос Акуня.

Няколко рокади имаше и при мексиканците. Те заложиха на по-малко офанзивни футболисти за сметка на подсилване на халфовата и отбранителната линия, като отборът започна с трима централни защитници. Алексис Вега и познатият от Наполи Ървинг Лосано стартираха в предни позиции, а извън стартовия състав беше Едсон Алварес от Аякс. На вратата беше атрактивният Гийермо Очоа, който в първия кръг хвана дузпа на Левандовски.

На фона на може би най-шумната атмосфера от Мондиала досега двата отбора се хвърлиха в битка от първите секунди. Набързо се стигна и до първият по-остър сблъсък, в резултат на което Монтиел легна на земята след удар на Вега.

Двата състава продължиха да не пестят сили в единоборствата, което обаче страдаше играта, защото нямаше никакви положения.

39 Аржентина - Мексико 2:0, група "С"

В 22-рата минута Нестор Араухо от Мексико влезе грубо в краката на Акуня и имаше късмет, че получи само жълт картон.

Всички опити на аржентинците да пробият към наказателното поле на Очоа бяха спирани далеч преди вратата. Чак в 33-тата минута се стигна до първия корнер пред вратата на "ацтеките". Минута по-късно дойде и първото спасяване на стража на Мексико - след изстрел на Меси.

Пет минути преди паузата Тата Мартино извърши принудителна смяна на капитана си Андрес Гуардадо, който получи травма.

В последните секунди на редовното време на първата част вратарят на Аржентина Емилиано Мартинес улови опасен удар на Ернесто Вега от фал.

Пет минути след началото на второто полувреме Лео Меси най-накрая получи шанс да стреля от пряк свободен удар от сравнителна добра дистанция. Шутът му обаче мина над гредата.

Ди Мария показа нещо интересно в 56-ата, когато успя да направи прострелно центриране в наказателното поле на мексиканците и да предизвика напрежение, но не се стигна до засичане от някой негов съотборник.

Жадуваният миг за Аржентина дойде в 64-тата, когато Лео Меси откри резултата с прецизен далечен удар в долния ляв ъгъл на Очоа - 1:0.

Селекционерът на Аржентина Лионел Скалони беше извършил три смени още преди попадението, а скоро след него направи и останалите си две разрешени. Междувременно тимът премина към схема с трима централни защитници.

Ролите вече бяха разменени, като футболистите в зелено търсеха начин да реализират, но срещу себе си имаха множество играчи на съперника.

Всичко беше решено от още едно гениално изпълнение на аржентинец. В 87-ата 21-годишният халф на Бенфика Енцо Фернандес реализира атрактивно за 2:0, което сложи точка на спора.

Последните мачове от групата са на 30 ноември по едно и също време.