Славия спря Левски за върха

Най-старото столично дерби този път е за “белите”. На стадион “Александър Шаламанов” Славия надви с 2:1 Левски в отложен мач от 3-ия кръг на efbet Лига и попречи на “сините” да се изравнят на първа позиция с ЦСКА 1948. Красив гол на Галин Иванов в 29-ата минута и попадение на Кемело Нгуена в 71-ата минута донесоха трите точки на домакините, докато Марин Петков в даденото продължение бе точен за гостите.

Интересното е, че това е трето поражение за 26-кратните шампиони през тази кампания, като и трите бяха записани в София - 0:1 ЦСКА 1948, 2:3 от Локомотив (София) и сега 1:2 от тима на Загорчич. Освен това се видя, че ахилесовата пета на Левски е проблемът, който има тима, след като допусне първи гол. От 11 мача играчите на Станимир Стоилов имат общо шест допуснати гола, но те са в три мача. Всичките от тях бяха загубени, докато в останалите осем двубоя запазиха "суха мрежа" и спечелиха всеки един от тях.

Най-старият столичен клуб също вече има осем победи и сега се изравни с Левски. Дваата тима имат актив от 24 точки, но днешният победител е с предимство и заема четвърта позиция, докато гостите останаха на пето място и с два мача по-малко от лидера в класирането.

Както е известно, този двубой трябваше да се играе през лятото, но по желание на “сините” бе отложен в навечерието на гостуването на ПАОК в Гърция от Купата на конференциите, тъй като имаха доста контузени играчи.

Златомир Загорчич направи две промени от победата с 1:0 над Септември (София) преди няколко дни. Галин Иванов и Людовик Соарес смениха Христо Попадий и Кристиан Добрев. Светослав Вуцов е вратар, Ертан Томбак, Емил Виячки, Венцеслав Керчев и Соарес бяха защитниците. Георги Вълчев, Кристиян Стоянов, Ерол Дост пък започнаха зад триото Тони Тасев, Галин Иванов и Ахмед Ахмедов.

36 Славия - Левски

Наставникът на гостите Станимир Стоилов заложи за първи път в титулярния състав на нигерийския национал Абдулахи Шеху, който бе десен защитник. Това бе единствената промяна на Мъри от успеха с 1:0 над Ботев (Пловдив), като извън състава остана Жереми Петрис. Пламен Андреев отново бе вратар, а Сонко Сундбер, Хосе Кордоба и Цунами бяха останалите защитници. Георги Миланов и Филип Кръстев бяха халфове, а Роналдо, Илиян Стефанов, Уелтон действаха зад Ивелин Попов.

Двубоят стартира с по-добра игра за гостите, а домакините пък имаха проблеми от първите минути, когато Ахмед Ахмедов се контузи. Таранът опита да продължи, но болките бяха по-силни и той бе принуден да напусне десет минути по-късно. Преди това обаче Роналдо пропусна чиста възможност с глава, след като стреля слабо извън целта от отлична възможност. Филип Кръстев пък неволно счупи главата на Тони Тасев с високо вдигнат крак. Бързият футболист получи лекарска намеса и въпреки, че главата му бе бинтована, Загорчич бе принуден да направи до 18-ата минута две принудителни смени. Емил Стоев и Кристиан Добрев замениха Тасев и Ахмедов.

В 22-ата минута Миланов стреля силно, но Вуцов с добър рефлекс изби в корнер. При последвалото центрира Роналдо отново игра с глава и прехвърли националния вратар, но за щастие на “белите” Томбак бе на голлинията и изби.

Страхотен гол на Галин Иванов даде аванс на Славия в 29-ата минута. Защитата на гостите остави Добрев да напредне без проблеми, след което коженото кълбо попадна в Иванов, който финтира Шаху и с майсторско изпълнение от 17 метра прати топката в горния ляв ъгъл на Андреев. Попадението бе първо за Иванов на клубния стадион на "белите" след завръщането му през лятото и общо втори гол за сезона.

"Сините" опитаха да реагират, но загубиха острота, тъй като противникът им се затвори още повече. В 36-ата минута играчи на Левски имаха претенции за дузпа, тъй като топката се удари в ръката на Керчев при меле пред вратата на Вуцов и попадна в Миланов, който се опита да стреля с акробатичен изстрел, но не успя да затрудни домакините.

В началото на второто полувреме гол на Стоев бе отменен поради засада, така Славия пропусна да удвои своята преднина в 49-ата минута.

Малко след това обаче Вуцов сбърка при центриране на Шеху и увисна пред Стефанов, който изведе с глава Попов. Керчев избута играча с №10, но въпреки това топката мина голлинията на вратата преди да бъде изчистена. Станислав Тодоров даде знак играта да продължи, а на повторението с ВАР се видя, че топката е минала линията, но Попов бе в засада и така резултатът остана 1:0.

Десният защитник на Загорчич Томбак се контузи лошо в 64-ата минута, когато при опита да спре Уелтон изрита земята и падна нас цялата си тежест на дясната ръка, която най-вероятно е счупена. На негово място влезе Константин Чешмеджиев.

Хубав пробив на Кръстев не бе завършен с точно подаване, а секунди по-късно Славия поведе с 2:0. Резервата Добрев центрира отдясно между краката на Кордоба към Иванов, който майсторски прескочи топката и тя попадна в Нгуена, а той от няколко метра удвои с третото си попадение за сезона.

Галчев и Петков смениха Роналдо и Шеху веднага след второто попадение. Вуцов изби удар на Кордоба извън наказателното поле, а в 76-ата минута стражът разби амбициите на гостите след отличен рефлекс при удар с глава на резервата Марин Петков. Секунди по-рано Керчев изби удар на Попов на метър през голлинията.

Минутите минаваха, а Левски не създаваше други чисти положения. Все пак Петков намали в 92-ата минута с четвъртото си попадение за сезон. Това е третото попадение на Петков срещу Славия във всички турнири, но и в трите случая, когато се разписва във вратата на Вуцов, левскарите падат с 1:2.

Времето беше твърде кратко, за да се стигне до равенство и така Левски записа първо поражение в "Овча Купел" за първенството от октомври 2020 година. Тази победа е под №30 за Славия от 154 мача в елита на България, докато "сините" останаха със 76 победи.

Лошата новина за победителите в този двубой е, че трима играчи напуснаха с контузии. Левски пък за пореден път показа, че като не си реализира положенията в началото на мача, страда, а сега пропусна отлична възможност, за да се изкачи на върха. Тимът на Стоилов гостува на Септември на стадион "Васил Левски", докато Галин Иванов и компания ги чака тежка визита на "Лаута".

СЛАВИЯ 2:1 ЛЕВСКИ
1:0 Иванов (29)
2:0 Нгуена (71)
2:1 Петков (90+2)

СЛАВИЯ (4-1-4-1): Светослав Вуцов; Ертан Томбак, Емил Виячки, Венцеслав Керчев, Людовик Соарес, Георги Вълчев; Кристиян Стоянов, Ерол Дост, Тони Тасев; Галин Иванов, Ахмед Ахмедов
Старши треньор: Златомир Загорчич
ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Пламен Андреев; Абдулахи Шеху, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Цунами, Георги Миланов, Филип Кръстев, Роналдо, Илиян Стефанов, Уелтон, Ивелин Попов
Старши треньор: Станимир Стоилов