Локо (Сф) излъга Левски в шоу с пет гола, съдията с основна заслуга за две попадения

Отборът на Локомотив (София) надви Левски с 3:2 в драматичен сблъсък от 10-ия кръг на efbet Лига. Два гола на Красимир Милошев (8`, 52`) и попадение на Илия Димитров (90`) донесоха ценната победа на “червено-черните”, докато Георги Миланов (19`) и Патрик-Габриел Галчев (74`) два пъти възстановяваха равенството. Интересното е, че главният съдия Валентин Железов, който често е критикуван за своите решения в елитните мачове на България имаше основна заслуга за две от петте попадения в двубоя.

Първо той отсъди пряк свободен удар в 18-ата минута за удар с ръка на играч от Локо, когато тя бе прилепена до тялото на футболиста, а след изпълнението Миланов се разписа. Още по-голямо влияние имаше за попадението, което оформи крайния резултат, тъй като ходи да гледа ВАР, където ясно се виждаше, че Кацаров при скока за висока топка с Уелтон си свали топката с ръка, променяйки траекторията й и топката отиде в Диас, извел Бакалов зад защитата на гостите.

Втората загуба за сезона в елита не е единственият проблем за Станимир Стоилов, който загуби и Сонко Судберг още в 9-ата минута, когато Андреев го контузи. По всичко личи, че травмата е сериозна, а по-рано през деня стана ясно, че и Билал Бари може да остане извън игра за 6-7 месеца. Всичко това идва седмица преди дербито с ЦСКА-София.

Станислав Генчев заложи на същите 11, с които стартира при поражението с 1:2 от Славия преди седмица. Александър Любенов бе под рамката, Божидар Кацаров, Алад Диас и Камен Хаджиев бяха тримата централни защитници, докато Селсо Рапосо и Мики Орачев бяха външни халфове, а Симеон Славчев и Красимир Милошев  опорни халфове. Антонио Вутов бе плеймейкър, а Димитър Митков и Карлос Франка - нападателите.

37 Локомотив (София) - Левски

Наставникът на “сините” Станимир Стоилов направи две промени от успеха с 2:0 над Арда. Бразилците Уелтон и Роналдо останаха на пейката, а освен тях поради травма и титулярният централен нападател Билал Бари, който може да отсъства няколко месеца, бе аут за срещата. Младият вратар Пламен Андреев бе вратар, а Келиан ван дер Каап, Ноа Сундберг и Хосе Кордоба тримата централни защитници. Патрик-Габриел Галчев, Филип Кръстев, Андриан Краев и Цунами бяха халфовете зад Георги Миланов, Ивелин Попов, Илиян Стефанов.

Агитката на гостите отново беше препълнила сектора си, като дори се наложи да им се отвори още място на стадион “Локомотив”. Двубоят стартира на високи обороти, а в 8-ата минута домакините поведоха в резултата. Това стана и след грешка на младия Пламен Андреев, който излезе неразчетено и прати топката в краката на Милошев, който стреля и след рикошет в Миланов кълбото влезе в мрежата за 1:0. Попадението беше едва второ във вратата на “сините” през тази кампания, като спря серията им от пет двубоя без допуснат гол.

Това не бе единствена лоша новина за гостите, които загубиха и Сонко Сундберг. Централният бранител бе контузен именно от Андреев при излизането му, когато стражът падна на левия глезен на национала на Гамбия. Докато “сините” играеха с десет души Локомотив пропусна страхотна възможност да удвои своята преднина. Кордоба изрита топката във Вутов, а коженото кълбо попадна в Митков, който от три метра пред голлинията бе спрян с отличен рефлекс от Андреев.

Роналдо замени Сундберг, а Галчев отиде отляво на халфовата линия, докато Цунами се върна централен бранител, а влезлият бразилец играеше като десен халф-бек. Александър Любенов спаси "червено-черните" в 16-ата минута, когато изби удар с глава на Стефанов. В 19-ата минута Левски изравни след страхотно изпълнение на фал от Георги Миланов. Левски получи правото да изпълни този пряк свободен удар, въпреки че домакините имаха претенции, тъй като ръката на Франса бе прилепена до тялото му.

Минута по-късно Филип Кръстев удари гредата с глава след центриране на Попов, като пропусна възможността гостите да стигнат до пълен обрат.

До края на първата част Вутов пробва рефлекса на Андреев, който изби със сетни усилия, а в 40-ата минута Кръстев пробва рефлекса на Кръстев.

Втората част започна с по-добра игра на "сините", които чрез Роналдо пропуснаха нов шанс да поведат. В 52-ата минута поредица от грешки на гостите доведе до нова преднина за Локомотив. Първо Краев се спъна в топката, която бе отнета от Милошев, капитанът на "червено-черните" стреля от над 25 метра, топката отново леко рикошира в защитник на "сините", а Андреев не се намеси достатъчно добре и резултатът стана 2:1.

Марин Петков и Уелтон влязоха за Левски в 67-ата минута, заменяйки Попов и Краев. Кръстев от фал стреля лошо от отлична възможност, а в 72-ата минута гол на Уелтон бе отменен поради засада. Кръстев отново сбърка, като вместо да нанесе опасен изстрел едвам изрита топката и тя попадна в бразилеца, който беше зад отбраната.

Страхотен шут от над 25 метра на Галчев матира Любенов в 74-ата минута и равенството бе възстановено за втори път. Младият футболист отказа да празнува заради миналото си на "Надежда".

Ван дер Каап с глава пропусна да донесе обрат в 85-ата минута, а след това Любенов изпусна топката, но защитник изпревари Петков и топката не попадна в мрежата.

В 90-ата минута Илия Димитров при контраатака се оказа сам на празна врата и наказа родния си клуб за 3:2. Попадението беше наблюдавано с ВАР, тъй като Кацаров категорично игра с ръка при отнемането на топката на "сините" преди да стартира головата атака, но Валентин Железов, въпреки че изгледа ситуацията, изненадващо не отмени попадението.

В даденото продължение от осем минути "сините" не успяха да стигнат до равенството и загубиха втората си среща през тази кампания, като и двете загуби са от софийски тимове - ЦСКА 1948 (0:1) и Локомотив (2:3).

Четвъртата победа на тима воден от Станислав Генчев го изравни с Левски. Двата тима имат по 15 точки, въпреки че 26-кратните шампиони са с три двубоя по-малко. Мъри Стоилов обаче трябва да бъде много притеснен от играта в защита на своя тим, която без Сундберг е под всякаква критика.

ЛОКОМОТИВ (СОФИЯ) 3:2 ЛЕВСКИ
1:0 Милошев (8)
1:1 Миланов (19)
2:1 Милошев (52)
2:2 Галчев (74)
3:2 Димитров (90)

ЛОКОМОТИВ (СОФИЯ): Александър Любенов, Божидар Кацаров, Алан Диас, Камен Хаджиев, Мики Орачев, Красимир Милошев, Селсо Рапосо, Симеон Славчев, Антонио Вутов, Димитър Митков, Карлос Франса

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Келиан ван дер Каап, Ноа Сундберг, Хосе Кордоба, Патрик-Габриел Галчев, Филип Кръстев, Андриан Краев, Цунами, Георги Миланов, Ивелин Попов, Илиян Стефанов