Очаквайте: Balkan Grand Prix 6

Левски излъга Ботев (Пд) и се залепи зад двата ЦСКА

Отборът на Левски надви с 1:0 Ботев (Пловдив) в мач от 13-ия кръг efbet Лига. Единственото попадение бе дело на Илиян Стефанов, който се разписа в 21-ата минута. В 65-ата минута страхотен гол на Николай Минков бе отменен след намесата на ВАР. Причината бе нарушение срещу Цунами малко преди попадението, което отсъди реферът Станимир Тренчев. Това решение вбеси гостите, но пък зарадва около 10 000 фенове на “сините”, които бяха по трибуните и не спряха да подкрепят своя отбор.

Съставът на Станимир Стоилов бе далеч от най-доброто си представяне, но записа изключително ценен успех, който изкачи 26-кратните шампиони на трето място във временното класиране с актив от 24 точки от 10 мача. ЦСКА-София е точка повече преди гостуването на четвъртия Лудогорец в понеделник, а лидер е ЦСКА 1948, който има 26 точки, но и два мача повече от Левски, “червените” и шампионите.

Наставникът на "сините" направи една промяна от успеха с 1:0 над Берое в началото седмицата. Титулярният централен бранител Сонко Сундберг се завърна след травма и замени Килиан Ван Дер Каап. Бившият национал на Гамбия се контузи при поражението с 2:3 от Локомотив (София) преди месец.

35 Левски - Ботев (Пловдив)

Младият вратар Пламен Андреев отново бе под рамката, а пред него в защита действаха Жереми Петрис, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба и Цунами. Имащият проблеми Филип Кръстев и Георги Миланов бяха опорни халфове, а Роналдо, Илиян Стефанов и Уелтон действаха зад Ивелин Попов.

Треньорът Желко Копич заложи на Хидайет Ханкич на вратата. Тримата защитници пред него бяха Роберто Пунчец, Самюел Супрайен и Виктор Генев, Рой Херман, Реда Рабей, Дилан Мертенс и Па Конате бяха халфовете, докато  Емануел Току, Антоан Бароан и Елвис Ману нападателите на гостите. За разлика от успеха над Славия с 1:0, той прави две промени, като Джеймс Ето‘о и Мохамед Брахими бяха заменени от Мертенс и Конате.

Над 10 000 зрители пристигнаха на "Герена", чийто сектор "А" (без ВИП трибуната) бе затворен заради наказанието от мача с ЦСКА-София. 640 от тях бяха представители на бултрасите. Агитката на столичани пък бе извадила над 50 знамена, които се вееха в сектор "Б" от началото на срещата.

Още в третата минута Ивелин Попов имаше добра възможност, но се забави пред вратаря и стреля леко. Гостите стъпваха по-здраво и това изнерви публиката, докато домакините се опитваха със своя стил да стигнат до гол. Тимът на Копич опитваше да контраатакува с бързите си Ману и Току, като в 19-ата минута имаха добра възможност.

При следващата атака обаче Левски поведе. Роналдо центрира остро отдясно, а връхлитащият Стефанов матира Ханкич с удар от няколко метра.

Попадението даде още по-голямо самочувствие на домакините, които продължиха да търсят нов гол, но без много успех. Общо взето Уелтон стреля няколко пъти извън целта, а много интересни неща на терена не се случваха.

На почивката Мъри пусна Абдулахи Шеху, който дебютира за Левски. Националът на Нигерия замени Петрис и застана на позицията десен защитник. Брахими пък влезе вместо Мертнес.

В 55-ата минута Стефанов проби отлично отдясно и намери връхлитащия Попов, който стреля, но Пунчец изби в корнер. При последвалото центриране Стефанов игра с глава, а на задната греда Сундберг също с глава пропусна да удвои.

Множество факли и страхотна заря в сектор "Б" осветиха "Герена" в 60-ата минута, като създаде настроение и шоу по трибуните.

Минков и Тонев се появиха в игра за "жълто-черните" и това даде резултат, тъй като в 63-ата минута крилото с бомбен удар прати топката в горния ляв ъгъл на Андреев за 1:1. Скамейката на пловдивчани полудя от радост, но тя не продължи дълго, тъй като реферът Станимир Тренчев бе викнат да гледа ВАР. След като се върна на терена, съдията отмени попадението за фал на Ману срещу Цунами секунди преди гола. Естествено решението вбеси щаба на Ботев и зарадва този на Левски.

Андриан Краев влезе в игра, а Уелтон пропусна да удвои в 75-ата минута. Удар на бразилеца бе избит от Ханкич, а Стефанов при добавката симулира за дузпа и получи жълт картон. Марин Петков замени получилия множество аплодисменти Попов.

В 85-ата минута отново вратарят спря Уелтон пред гола. Малко преди края на редовното време Ханкич и Шаху получиха жълти картони след съприкосновение извън наказателното поле.

В даденото продължение Бароан от пряк свободен пропусна последния шанс за Ботев и тимът си тръгна отново с празни ръце от "Герена".

Левски записа осма победа през тази кампания, а след няколко дни е първата отложена среща срещу Славия на стадион "Александър Шаламанов", където играчите на Стоилов трябва да покажат по-добра игра, ако искат да запишат нови три точки, които са изключително важни за тима в този момент.

"Канарчетата" пък записаха осмо поражение и останаха актив от едва 10 точки след цели 12 мача, като заемат 13-ата позиция, преди домакинството на Пирин.

ЛЕВСКИ 1:0 БОТЕВ (ПЛОВДИВ)
1:0 Стефанов (21)

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Пламен Андреев; Джереми Петрис, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Цунами; Филип Кръстев, Георги Миланов; Роналдо, Илиян Стефанов, Уелтон; Ивелин Попов
Старши треньор: С. Стоилов
БОТЕВ (3-4-1-2): Хидайет Ханкич; Роберто Пунчец, Самюел Супрайен, Виктор Генев; Роеи Херман, Реда Рабей, Дилан Мертенс, Па Конате; Емануел Току; Антоан Бароан, Елвис Ману
Старши треньор: Ж. Копич
Съдия: Станимир Тренчев
Стадион: "Георги Аспарухов"