Дания взе горчиво-сладка победа, а Франция се отърва от участта на Англия

Отборът на Дания затвърди чудесното впечатление от последните две години и спечели домакинството си на Франция с 2:0 в последния им мач от Дивизия А на Лигата на нациите. Каспер Долберг (34') и Андреас Сков Олсен (39') отбелязаха двете попадения. „Червения динамит“ обаче не може да се зарадва изцяло на успеха си, защото не успя да постигне целта си да завърши на първото място в групата и да се класира за финалите на турнира. Причината за всичко това е победата на Хърватия с 3:1 над Австрия, което пък помогна на „петлите“ да останат в дивизията и да избегнат срама на Англия, които изпаднаха от нея преди дни.

Неостаряващият Модрич поведе Хърватия към финалите на Лигата на нациите

Въпреки че в състава на гостите отсъстващите бяха около една дузина, тимът излезе в достатъчно силен състав. Впечатление направи присъствието на двойката халфове на Реал МадридОрелиан Чуамени и Едуардо Камавинга, който днес стана вторият най-млад халф, който някога е стартирал за тима. В предни позиции бяха звездите Антоан Гризман с капитанската лента, Килиан Мбапе и Оливие Жиру, който пропусна да се изравни с легендата Тиери Анри като реализатор номер 1 в историята на „петлите“. Домакините също излязоха в достатъчно респектиращ състав с играчи като Кристиан Ериксен от Манчестър Юнайтед и Пиер-Емил Хьойберг от Тотнъм в средата на терена, докато тримата в атака бяха Сков Олсен, Долберг и Микел Дамсгор.

Първата голова възможност беше за французите и дойде в осмата минута. Тогава при центриране от корнер топката отиде при Мбапе, който я насочи към вратата, но Каспер Шмайхел успя да я избие. В 15-ата минута вратарят се справи и с шут на Гризман. Две минути след това Камавинга също пробва мерника си и остана разочарован от своето изпъление. Секунди по-късно той направи нов опит и този път поне си изпроси корнер след рикошет. Последва нескопосана изява на Йоаким Меле, за което беше наказан с нов ъглов удар, а не с автогол. В 20-ата минута Ериксен изведе Сков Олсен по перфектен начин, като Алфонс Ареола отрази изстрела, но така или иначе имаше засада. Малко след това вратарят улови удар с глава на Томас Дилейни след изпълнение на корнер.

Постепенно "Червения динамит" заигра по-смело и така се стигна до 34-тата минута. Тогава Дамсгор опита пас в наказателното поле, а Дайо Упамекано се размина с топката. От това се възползва връхлитащият Долберг, който със своя шпагат даде аванс на тима си. Последваха нов уловен удар с глава на Дилейни след корнер, както и избит коварен шут на Меле. При втория ъглов удар Ериксен стреля директно и принуди Ареола да предизвика поредния корнер. След неговото изпълнение домакините направиха два паса и така топката достигна до Сков Олсен, който заби воле от границата на наказателното поле за 2:0.

След почивката Франция пое инициативата, но първото по-интересно нещо беше дебютът на левия бек Адриан Труферт за тима в 65-ата минута. В следващите пет минути гостите отправиха цели четири удара. Така Шмайхел спаси три опасни изстрела на Мбапе, както и един на Гризман. В оставащото време "петлите" се поуспокоиха, а "Червения динамит" разчиташе предимно на опасните си корнери.

Така Дания остана на втората позиция в класирането с актив от 12 точки, а настоящият шампион в турнира Франция завърши трета с 5 спечелени пункта. Хърватия спечели групата със своите 13 точки, а четвъртата Австрия събра само 4 пункта, заради което изпадна обратно в Дивизия В.

ДАНИЯ - ФРАНЦИЯ 2:0

1:0 Долберг (34')

2:0 Сков Олсен (39')

Дания: Шмайхел, Андерсен, Кристенсен, Меле, Дилейни, Ериксен, Хьойберг, Сков Олсен, Долберг, Дамсгор

Франция: Ареола, Упамекано, Салиба, Бадиашил, Павар, Чуамени, Камавинга, Менди, Гризман, Жиру, Мбапе