Франция най-сетне спечели в Лигата на нациите и засега се спаси от изпадане

Настоящият шампион в турнира Лига на нациите Франция най-сетне постигна първата си победа в тазгодишното издание на надпреварата, след като надделя с 2:0 над Австрия на "Стад дьо Франс". Преди този двубой "петлите" бяха на последно място в група 1 на Лига "А" и при загуба днес щяха официално да изпаднат в по-долната дивизия. Въпреки че пропуснаха доста положения, домакините спечелиха заслужено след голове на Килиан Мбапе и Оливие Жиру през второто полувреме. Така световният шампион има вече пет точки, с които обаче няма как да се намеси в битката за първото място, в която са се вкопчили Хърватия и Дания, които имат съответно 10 и 9 точки. Австрия път вече е дъното на класирането.

Дидие Дешан даде шанс на двама играчи да дебютират за националния отбор. Това са футболистите на Монако Беноа Бадиашил и Юсуф Фофана. Рафаел Варан изведе отбора с капитанската лента в отсъствието на Юго Лорис. На вратата застана Майк Менян, а Оливие Жиру и Килиан Мбапе оформиха нападателния тандем на "петлите". Малко зад тях бе Антоан Гризман.

Капитанът Дейвид Алаба започна в центъра на защитата на Австрия. Марко Арнаутович също бе титуляр, което означаваше, че той изравнява рекорда за най-много мачове за националния отбор - 103. Андреас Херцог също има толкова.

Още във втората минута Мбапе прати топката във вратата на Пентц, но попадението правилно бе отменено заради засада.

"Петлите" имаха предимство през цялата първа част, но така и не успяха да вземат преднина. В 26-ата минута Мбапе и Жиру комбинираха добре, след което нападателят на ПСЖ излезе очи в очи с Пентц, но не успя да пусне топката покрай стража, който улови. В 35-ата минута Франция бе изключително близо до гола. След корнер пред вратата на гостите и няколко опита за игра с глава Чуамени засече много добре със задна ножица. Пентц успя да отклони топката в напречната греда, след което реагира отново блестящо, за да изпревари Гризман, който бе готов с добавката.

Неприятната новина за Дешан през тази първа част бе, че в средата на полувремето Жул Кунде получи контузия и бе заменен от Салиба.

В добавеното време Мбапе нахлу на скорост и премина покрай Пентц, след което върна към Фофана, който обаче не успя да уцели топката и пропусна още една чудесна възможност за домакините.

В 52-рата минута Клаус пропиля поредния голям шанс за "петлите", след като от десетина метра стреля над напречната греда. В 56-ата Франция най-сетне взе преднина. Забитцер сгреши в центъра и подари топката на Жиру, който веднага продължи към Мбапе. Асът на ПСЖ направи страхотен солов пробив, преодоля трима бранители, след което още двама само видяха как стреля точно за 1:0.

Оливие Жиру удвои в 65-ата минута, когато по перфектен начин засече с глава центриране на Гризман отдясно.  До края Франция пропусна още няколко възможности, но в крайна сметка съвсем заслужено спечели първата си победа в тазгодишното издание на Лигата на нациите.