Безмилостна Германия унизи европейския шампион Италия с пет гола

Германия записа паметна победа с 5:2 при домакинството си от Лигата на нациите срещу европейския шампион Италия, който пък изигра един от най-срамните мачове в своята история. „Маншафта“ поведе с пет гола благодарение на Йошуа Кимих (10’), Илкай Гюндоган (45+4' - дузпа), Томас Мюлер (51’) и Тимо Вернер (68’, 69’) а последните две попадения в срещата бяха за „адзурите“ с автори Вилфред Ньонто (78’) и Алесандро Бастони (90+4'). Така "Бундестима" постигна първия си успех в турнира след трите си поредни ремита, а неговият съперник претърпя първото си поражение в надпреварата. Това е най-резултатната победа за германците във всичките им двубои в Лигата на нациите, както и първа срещу Италия в редовното време на официален мач.

Ханзи Флик предприе пет промени в своя стартов състав. В защита се появиха Лукас Клостерман и Антонио Рюдигер, а в средата на терена място намери Гюндоган. В по-предни позиции този път шанс за изява получиха Льорой Сане и Мюлер, които заедно с Йонас Хофман помагаха на централния нападател Вернер.

Роберто Манчини продължи да прави доста промени в състава си, като този път те бяха цели девет след нулевото реми с Англия. Местата си запазиха само вратарят Джанлуиджи Донарума и халфът Давиде Фратези. Защитата беше изцяло обновена, както и атаката, която беше изградена от триото Матео Политано, Джакомо Распадори и Ньонто. Така селекционерът разчиташе на същите играчи от победата с 2:1 над Унгария, като единствено Фратези фигурираше вместо Лоренцо Пелегрини.

Германците започнаха мача по-добре и в седмата минута Сане опита далечен шут по земя, който обаче се оказа неточен. Гостите веднага отговориха със свое голово положение. Политано центрира опасно и Распадори успя да насочи топката към вратата, но Мануел Нойер се намеси решително, а след това предотврати и добавката на Ньонто. В 10-ата минута домакините проведоха отлична атака, при която Кимих овладя топката на удобна позиция, след което я прати в противниковата мрежа за 1:0. Следващите две възможности за попадение бяха от корнери, но първо Антонио Рюдигер не успя да се разпише, а след това Браян Кристанте не сполучи при своя опит.

В 33-ата минута Хофман получи възможност да стреля, но Донарума успя да отрази удара му. Шест минути по-късно Сане също нанесе шут, но той завърши право в ръцете на вратаря. Малко след това Вернер отправи опасен изстрел, като и той не съумя да преодолее противниковия страж. Точно преди почивката "Маншафта" получи правото да изпълни дузпа, която беше отсъдена за избутване на Алесандро Бастони срещу Хофман. Гюндоган прояви хладнокръвие от бялата точка и удвои преднината на своя тим.

Втората част започна с два пропуска на Кристанте след негови далечни удари. В 51-ата минута Давид Раум центрира остро по земя, а лошо изчистване на Леонардо Спинацола позволи на Мюлер да направи преднината на "Бундестима" още по-убедителна. Четири минути по-късно Нойер спаси удар на Барела, като останаха съмнения дали топката е преминала голлинията, но така или иначе беше отсъдена засада на халфа. В 60-ата минута Вернер получи топката на добра позиция, но изстрелът му беше твърде слаб и Донарума се справи с него.

При следващото си положение в 68-ата минута обаче нападателят не сгреши и се разписа след асистенция на резервата Серж Гнабри. След подновяването на играта Бастони върна топката назад към Донарума, чийто последвал пас беше пресечен от Гнабри. Крилото подаде топката на Вернер, който вкара втория си гол в мача в рамките на две минути.

Все пак "адзурите" също стигнаха до попадение, след като Ньонто беше точен в 78-ата минута от добавка след избит удар на резервата Федерико Димарко. Това беше дебютно попадение за нападателя, който стана най-младият голмайстор за Италия в историята със своите 18 години и 222 дни. В последните секунди на мача Бастони оформи крайния резултат, вкарвайки с глава след корнер.

Така Германия се изкачи на втората позиция в група 3 на дивизия А с актив от 6 точки, а Италия се свлече от първото на третото място, оставайки с 5 пункта. Изненадващо новият лидер е Унгария със 7 точки, а Англия е на дъното със само 2 пункта.

ГЕРМАНИЯ - ИТАЛИЯ 5:2

1:0 Кимих (10')

2:0 Гюндоган (45+4' - дузпа)

3:0 Мюлер (51')

4:0 Вернер (68')

5:0 Вернер (69')

5:1 Ньонто (78')

5:2 Бастони (90+4')

Германия: Нойер, Клостерман, Зюле, Рюдигер, Раум, Гюндоган, Кимих, Хофман, Мюлер, Сане, Вернер

Италия: Донарума, Калабрия, Манчини, Бастони, Спинацола, Фратези, Кристанте, Барела, Политано, Распадори, Ньонто