Италия показа добра игра и се справи с Унгария

Отборът на Италия постигна заслужена победа с 2:1 при домакинството си на Унгария от група 3 на Дивизия А в Лигата на нациите. "Скуадра адзура" изигра един от най-добрите си мачове след триумфа си на Евро 2020, като спечели този двубой с попадения на Николо Барела (30') и Лоренцо Пелегрини (45'), а Джанлука Манчини (61') си отбеляза автогол в полза на гостите.

Подобно на миналия двубой, Роберто Манчини отново направи доста промени в своя състав, като този път те бяха шест. От четиримата защитници единствено Алесандро Бастони запази титулярното си място и така около него играха Давиде Калабрия, Джанлука Манчини и Леонардо Спинацола. Барела получи шанс за изява в средата на терена, където беше преместен и Пелегрини, което доведе до това 18-годишният Вилфред Ньонто да напада по левия фланг. Отдясно отново беше позициониран Матео Политано, а в центъра на атаката беше гласувано доверие на Джакомо Распадори. Гостите пък бяха подредени в 3-4-2-1 с Адам Салай на върха на атаката, като на него помагаха Роланд Шалай и Доминик Собослай от по-задни позиции.

Още във втората минута Манчини игра с глава при корнер, но прати топката в обятията на Денес Дибуш. В 13-ата минута именно защитникът игра с ръка в наказателното си поле при изпълнение на пряк свободен удар, но бързата проверка с ВАР не доведе до дузпа. В 21-ата минута Манчини отправи нов удар с глава след корнер. Този път изстрелът беше по-опасен, но вратарят успя да го отрази. Пет минути по-късно Роланд Шалай опита шут по земя, който беше избит от Джанлуиджи Донарума

В 30-ата минута Спинацола намери Барела с пас пред наказателното поле и халфът с чудесен удар даде аванс на домакините. Малко след това Политано се опита да го удвои, но изстрелът му се оказа неточен. Голът вдъхна увереност на "адзурите", които наложиха натиск. Така в 43-ата минута Распадори изведе по страхотен начин Пелегрини, който потърси с пас Ньонто, но младокът беше изпреварен от противников защитник за топката. При следващата атака на италианците Политано преодоля Атила Шалай и пусна топката в наказателното поле. Тя стигна до Пелегрини, който беше безгрешен с удара си за 2:0 точно преди почивката.

Първото положение през втората част беше за гостите. В 53-ата минута Лоик Него центрира в наказателното поле, а Собослай успя да играе с топката, но Донарума съумя да я избие. Две минути по-късно Политано разтресе напречната греда с далачен шут. Атаката продължи и доведе до шут по земя на Браян Кристанте, излязъл в аут. След още две минути Барела осъществи комбинация първо с Распадори, а след това и с Ньонто, но не успя да нанесе завършващ удар.

В 61-ата минута резервата Атила Фиола центрира, а с неразчетен шпагат на близката греда Манчини прати топката в собствената си врата, с което намали преднината на своя тим. В 69-ата минута Роланд Шалай опита силен удар от разстояние, но Донарума го изби в корнер. При последвалото му изпълнение Вили Орбан игра с топката, но вратарят успя да я улови. До края на мача двата тима си размениха по няколко удара, но до нови сериозни положения за гол не се стигна и така "адзурите" удържаха крехкия си аванс за първата си победа в тазгодишното издание на Лигата на нациите.

Италия поведе в класирането на групата с актив от 4 точки, а Унгария вече е на втората позиция със своите 3 пункта. Следва Германия с 2 точки, а Англия е на дъното само с 1 спечелен пункт.

ИТАЛИЯ - УНГАРИЯ 2:1

1:0 Барела (30')

2:0 Пелегрини (45')

2:1 Манчини (61' - автогол)

Италия: Донарума, Калабрия, Манчини, Бастони, Спинацола, Пелегрини, Кристанте, Барела, Политано, Ньонто, Распадори

Унгария: Дибуш, Него, Ланг, Орбан, Ат. Шалай, Ж. Наги, Шафер, Собослай, А. Наги, Р. Шалай, Ад. Салай