Уелс сбъдна мечтата си да играе в Катар, сълзи за Украйна

Уелс стана последният участник на Мондиал 2022 от Европа, след като във финална битка от плейофите надви Украйна с 1:0 в Кардиф. Капитанът на съперника Андрий Ярмоленко имаше нещастието да си вкара автогол в 34-тата минута след удар на Гарет Бейл. На световните финали уелсците ще са в група с Англия, Иран и САЩ. Това е второ класиране за “драконите” на световни финали след това през 1954 година, когато отборът стига до четвъртфиналите.

Украинският тим доминираше през по-голямата част от срещата и създаде много повече положения, но така и не стигна до гол, като роля за това изигра и вратарят на Уелс Уейн Хенеси, отличил се с 9 спасявания.

В края на първото полувреме останаха съмнения за дузпа в полза на гостите, но съдията и колегите му от ВАР прецениха, че така няма. Веднъж пък домакините удариха греда.

Баражът се забави заради войната в Украйна, която избухна през февруари. На полуфиналите в този плейофен поток през миналата седмица украинците сразиха Шотландия с 3:1, а още през март “драконите” надвиха Австрия с 2:1.

Очаквано като титуляри за домакините излязоха звездите Гарет Бейл и Аарън Рамзи, които бяха получили почивка в изминалия сблъсък с Полша от Лигата на нациите. В редиците на уелския отбор личаха още имената на бившите играчи на Ливърпул и Манчестър Юнайтед Джо Алън и Даниел Джеймс.

Украинците заложиха на същите 11, с които започнаха и срещу шотландците. Олександър Зинченко от Манчестър Сити пак действаше в халфовата линия.

Срещата започна на високи обороти и още във 2-рата минута беше показан жълт картон - на Джо Алън. От назначения пряк свободен удар Зинченко стреля в мрежата, но попадението не беше зачетено от рефера Матеу Лаос заради липса на сигнал за изпълнение.

Гостите доминираха в последвалите няколко минути и на няколко пъти застрашиха Уейн Хенеси. След 15-тата минута обаче "драконите" изравниха играта и станаха по-опасни. Гарет Бейл отправи първия си удар в 20-ата минута, но той беше крайно неточен.

С наближаването на първия половин час тимът на Украйна "настъпи газта" и създаде две-три добри възможности.

В тези минути на превес на тима в сини екипи се стигна до попадение в полза на "драконите". В 34-тата Гарет Бейл шутира от фал, а Ярмоленко отклони кълбото с глава и то спря в мрежата - 1:0.

Скоро след гола украинците поискаха дузпа за нарушение на Алън срещу Ярмоленко. На повторенията се видя, че футболистът на Уелс наистина изритва съперника в крака, но от ВАР потвърдиха първоначалното решение на Лаос да не посочва бялата точка. Самият главен арбитър не изгледа ситуацията на запис.

"Драконите" пропуснаха отличен шанс да дръпнат с 2:0 в 49-ата, когато Аарън Рамзи не уцели вратата от няколко метра след акция на Неко Уилямс и пас на Муур

Сходно положение пропиляха украинците в 55-ата. Тогава засичане на Циганков беше спасено от вратаря, а при добавката неочакващият Яремчук не успя да насочи топката в мрежата.

Последва нова опасност пред мрежата на Хенеси, но пък и уелсците застрашиха вратата на Бушчан в 62-рата. Малиновски изненада домакините с далечен удар в 66-ата, но топката излезе в аут.

На два пъти Уелс се размина с втори гол в 75-тата и 76-ата минути. В първия случай смяната Бренан Джонсън нацели страничната греда, а секунди след това вратарят отрази шут на Бейл

Украйна веднага отговори с чист шанс в 77-ата, но Ярмоленко беше спрян от Бен Дейвис. Хенеси блесна с майсторско спасяване в 83-тата след удар с глава на Артьом Довбик.

Снимки: Gettyimages