Челси побутна Лийдс към Чемпиъншип в генералната репетиция за финала с Ливърпул

Челси разгроми Лийдс с 3:0 на "Елънд Роуд" в двубой от 36-ия кръг на Премиър лийг. Головете вкараха Мейсън Маунт в 4-ата минута, Кристиан Пулишич в 55-ата и Ромелу Лукаку в 83-ата, а в средата на първото полувреме Даниел Джеймс получи червен картон и това до голяма степен предопредели изхода на мача. Домакините останаха в зоната на изпадащите и са с все по-малки шансове да се спасят. Челси още няма гарантирано място в топ 4, но е с преднина от 4 точки пред Арсенал и 8 пред Тотнъм преди утрешното дерби на Северен Лондон. "Сините" от Лондон вече мислят изцяло за финала за Фа Къп срещу Ливърпул в събота.

По-рано през кампанията Челси и Лийдс направиха драматичен сблъсък на "Стамфорд Бридж", спечелен от тима на Томас Тухел с 3:2. Лийдс изравни в 83-ата минута, но дълбоко в добавеното време Жоржиньо реализира дузпа и донесе победата на лондончани, които нямат загуба срещу този съперник от 2002 година.

Двубоя за Лийдс пропусна Люк Ейлинг, който получи червен картон при загубата от Арсенал (1:2). В предни позиции започна Даниел Джеймс, подкрепян от Рафиня и Родриго по фланговете. Двойка вътрешни халфове бяха Калвин Филипс и Люис Бейт, а пред тях бе сложен Джо Гелхард. Четиримата в защита бяха Лиъм Купър, Робин Кох, Диего Йоренте и Паскал Струйк

Мениджърът на Челси Томас Тухел остана разочарован от равенството срещу Уулвърхамптън (2:2) и дне предприел някои рокади в състава си. Ромелу Лукаку стартира в нападение, а на пейката останаха Тимо Вернер и Кай Хавертц. Най-офанзивни функции от халфовете имаха Мейсън Маунт и Кристиан Пулишич. Другите четирима в средата на терена бяха Рийс Джеймс, Матео Ковачич, Жоржиньо и Маркос Алонсо. Дефанзивното трио включваше Трево Чалоба, Андреас Кристенсен и Антонио Рюдигер.

Челси не остави никакво време на домакините и ги притисна в тяхната половина. Във 2-ата минута Купър блокира удар на Ковачич, но в 4-ата нямаше кой да попречи на Мейсън Маунт да открие резултата. Атаката премина по десния фланг, където Рийс Джеймс напредна и финтира Струйк, преди да подаде на Маунт, а неговият изстрел прати топката точно под гредата.

Домакините по никакъв начин не съумяваха да се противопоставят на скоростните комбинации на футболистите в синьо. В 10-ата минута лошо изчистване на Робин Кох доведе до нова опасност пред Мелие, но в последния момент германецът поправи грешката си. Лийдс рядко намираше свободни пространства за атаки, а защитата на Челси изглеждаше много по-органзирана, отколкото в предишните двубои.

В средата на полувремето Лийдс постепенно започна да задържа по-продължително топката, но подемът в играта на "белите" беше пресечен от глупава проява на Дан Джеймс. Бившият футболист на Манчестър Юнайтед направи брутално влизане в краката на Ковачич пред погледа на съдията Антъни Тейлър, който веднага му вдигна червен картон. Ковачич опита да продължи, но малко по-късно беше заменен от Рубен Лофтъс-Чийк.

В 31-ата минута Лукаку много технично прехвърли Мелие, но голът му беше отменен заради засада. В 34-ата белгиецът засече с глава центриране на Рийс Джеймс, но топката мина на сантиметри от гредата. Джеси Марш също направи принудителна смяна малко преди почивката. Контузия получи Джак Харисън, а неговото място зае Жуниор Фирпо. В 42-ата минута Челси беше близо до втори гол, но Мелие отрази удара на Пулишич.

Втората част не предполагаше особени проблеми за Челси. Лийдс се опита да използва подкрепата на публиката в началните минути, но Рафиня не подаде на свободния Родриго при една от малкото възможности пред домакините. В 55-ата минута Маунт комбинира с Пулишич, който прецизно насочи топката в долния ляв ъгъл на вратата. Малко след това американският национал като по чудо не вкара още един гол след грешка на Родриго.

В 64-ата минута Лукаку овладя топката с гръб към вратата, обърна се и шутира, но на сантиметри в аут. Рафиня пропусна да върне интригата след пефектно центриране на Фирпо, а в играта на Челси се забеляза отпускане. Гостите обаче имаха прекалено много свободни пространства и нямаше как да не ги използват. В 83-ата минута появилият се от пейката Хаким Зиеш напредна отдясно и подаде на Лукаку. Таранът се засуети, но никой не му изби топката и той безпроблемно я заби под гредата.

Пет минути преди края Джо Гелхард пропиля добър шанс да вкара почетен гол за Лийдс. "Белите" имат равен брой точки с Бърнли - 34, но са с мач повече. В последните два кръга отборът на Джеси Марш ще посрещне Брайтън и ще гостува на Брентфорд. На Челси остават двубои с Лестър и Уотфорд, но преди това на дневен ред е финалът за ФА Къп срещу Ливърпул.

Снимки: Gettyimages