Арсенал дръпна с четири точки пред Тотнъм преди решаващото дерби на Северен Лондон

Арсенал постигна четвърта поредна победа в Премиър лийг, след като надделя с 2:1 над Лийдс на „Емиратс“ в двубой от 36-ия кръг на английския шампионат. Благодарение на този успех „топчиите“ дръпнаха с четири точки пред Тотнъм в битката за четвъртото място. В четвъртък двата отбора излизат един срещу друг на „Тотнъм Хотспър Стейдиъм“ в директна битка за участие в Шампионската лига. Арсенал поведе с два гола на Еди Нкетия до десетата минута, а в 28-ата остана с човек повече. Неочаквано обаче след това играта на тима на Микел Артета тръгна надолу. Диего Йоренте намали резултата в 66-ата минута, а финалът на двубоя бе доста нервен за домакините, но те в крайна сметка постигнаха целта си. След тази загуба Лийдс пък се озова в зоната на изпадащите, тъй като по същото време Евертън победи Лестър и изпревари йоркширци.

Артета бе направил една промяна от мача с Уест Хам преди седмица. Седрик Соареш започна като ляв краен защитник на мястото на Нуно Тавареш.

В състава на Лийдс имаше три корекции от двубоя с Манчестър Сити. Диего Йоренте се завърна в центъра на защитата на мястото на Паскал Струйк. Даниел Джеймс замени контузения Стюарт Далас, а младият нападател Джо Гелхарт бе предпочетен пред Родриго, който остана на пейката за началото.

Двубоят се разви по възможно най-добрия начин за домакините, като още до 28-ата минута на практика всичко в този сблъсък бе решено. В петата минута Йоан Мелие сгреши фатално, след като се забави много да отиграе с крак една върната към него топка. Нкетия се хвърли на шпагат, отклонявайки кълбото във вратата. Това попадение бе много подобно на онова, което Садио Мане отбеляза в полуфинала за ФА Къп срещу Манчестър Сити, когато Зак Стефен сгреши по подобен начин. Само пет минути след първия гол Еди Нкетия отбеляза и втори. Мартинели бе оставен да пробие безпроблемно отляво, след което върна към Нкетия, който от десетина метра направи 2:0. Положението на Лийдс стана още по-тежко в 28-ата минута, когато след намесата на ВАР Крис Кавана промени първоначалното си решение и показа директен червен картон на Ейлинг заради опасно влизане в краката на Мартинели.

До почивката Мартинели и Йодегор пропуснаха да увеличат преднината на „артилеристите“.

През второто полувреме Мартинели още два пъти се размина с гола, а в 66-ата минута, при първия корнер пред вратата на домакините, Лийдс неочаквано намали резултата. Фирпо отклони центрирането с глава към далечната греда, където Йоренте засече и прати топката във вратата на Рамсдейл.

В 75-ата минута удар на Йодегор профуча на сантиметри встрани. Тимът на Атета като цяло стана нервен след попадението на гостите. Все пак Арсенал запази аванса си и спечели четвърта поредна победа.

Снимки: Gettyimages