Левски мечтае за третото място след корида на "Герена"

Отборът на Левски надви с 2:0 Черно море в последния 26-и кръг от редовния сезон на efbet Лига. Пред над 8000 зрители на “Георги Аспарухов” столичани спечелиха напълно заслужено и с основание мечтаят за третото място в крайното класиране. Автогол на Даниел Димов (74`) и Марин Петков 90+6`) пречупиха “моряците”, които изиграха изключително агресивен двубой. Показва го и фактът, че завършиха мача с 10 души, а също така само един от титулярите на варненци не получи картон - Пабло Гарсия. Евгений Сердюк пък бе изгонен в 54-ата минута за втори жълт картон, когато контузи Николай Михайлов, който трябваше да бъде откаран в болница с линейка.

Чинков дори пропусна още няколко картона, два за "сините" и един на "моряците", в коридата на "Герена".

32 Левски - Черно море 2:0

"Сините" стартират плейофите от пета позиция, но вече са само на три точки от "моряците", които ще започнат мачовете от първата шестица от трета или четвърта позиция. Второто попадение на домакините им дава и предимство в преките двубои, ако двата отбора завършат сезона с равен брой точки.

Станимир Стоилов пусна същите 11, които разбиха с 3:0 Пирин в Благоевград. Капитанът Николай Михайлов бе на вратата, а Драган Михайлович, Сонко Сундберг, Хосе Кодоба и Цунами в защита. Андриан Краев и Филип Кръстев бяха опорните халфове, докато Илиян Стефанов, Уелтон и Георги Миланов действаха зад Билал Бари.

Треньорът на гостите Илиан Илиев направи две промени от разгрома с 5:0 над Ботев (Враца). Счупилият си ръката Васил Панайотов и Родриго Вилела бяха заменени от Даниел Димов и Стефан Велев.

Иван Дюлгеров бе под рамката, а Виктор Попов, Живко Атанасов, Влатко Дробаров и Цветомир Панов в защита. Димов, Велев, Велислав Василев и Пабло Гарсия бяха халфовете зад Матиас Курьор и Евгений Сердюк.

Около 8000 зрители подкрепяха домакините срещу "моряците" от първата минута.

При страхотната подкрепа от трибуните домакините търсеха попадението от самото начало. Още в 6-ата минута гол с глава на Цунами бе отменен поради засада. Бранителят засече отлично центриране на Кръстев от фал, но попадението не бе зачетено. Реферът Волен Чинков ползва и помощта на ВАР, след което решението му беше потвърдено.

“Сините” продължиха да атакуват, докато гостите изненадващо за техния стил през последните години влизаха доста остро в краката най-вече на активния Уелтон. Именно бразилското крило пропусна да удвои, а след него и Бари пропиля отлична възможност, като Дюлгеров се намеси добре. Миланов прати топката в мрежата, но след като бе отсъдена засада в атаката на домакините. Краев с глава също пропусна да затрудни варненци.

Отлично спасяване на Дюлгеров спаси гостите. Вратарят извади от горния ляв ъгъл изстрел на Миланов от пряк свободен удар. Малко по-късно Бари не засече дълго подаване, което го изведе сам срещу Дюлгеров.

"Зелените" рядко контраатакуваха, но в тези случаи създадоха напрежение в отбраната на Левски.

Играчите на “моряците” изнервиха срещата с острите си влизания, като картони получиха Димов, Василев, Панов, Куриьор и Сердюк, който бе санкциониран, след като избута Кръстев, а халфът на “сините” също бе декориран с жълт картон. Публиката на домакините също се изнерви и доста сериозни критики отнесе и Чинков.

На почивката Родриго Вилела замени Василев и гостите веднага създадоха чисто положение, но Сердюк, който финтира двама бранители се забави и топката му беше избита. Стефанов отвърна при следващата атака със слаб удар, след което и Михайлов отрази без проблем удар на гостите. В 54-ата минута Сердюк се сблъска извън наказателното поле с Михайлов и бе изгонен за втори жълт картон.

Националният вратар обаче остана на земята да се превърта от болка, като бе изнесен на носилка. Той бе качен първо в една линейка, но след това прехвърлен в по-голяма и по-оборудвана, където му бе оказана първа помощ. Точно десет минути след инцидента линейката тръгна към болницата. През това време публиката скандираше името на опитния страж.

Младият Пламен Андреев застана на вратата и първо не се намеси добре, а малко след това трябваше да вади топката от мрежата след удар на Курьор, но за негова радост асистентът Драгомир Милев отново бе на висока и видя засада, която бе потвърдена с ВАР.

През това време Дробаров също бе санкциониран, а в 74-ата минута Левски поведе. Първо Черно море контраатакува опасно, като Сундберг се хвърли на шпагат. Играчите на Илиев искаха игра с ръка, а в ответната атака Миланов изведе Стефанов, който центрира към Бари, но топката се удари в коляното на Димов и спря в мрежата. Това вбеси гостите, които искаха обяснение от рефера и Дюлгеров също получи картон, а след него за груб фал такъв вече имаше и Попов, ставайки деветият играч от титулярите с жълт картон в тази среща.

Бари пропусна с глава, докато “сините” търсеха ново попадение, което дойде в продължението на мача. Той бе дело на резервата Марин Петков, младокът бе точен след асистенция на Уелтон, който за пореден път проби по лявото крило. Интересното е, че Живко Атанасов малко по-рано също видя жълтия картон.

Илиан Илиев също не се размина с картон, като преди това трябваше да изтърпи псувните на феновете, които го боготворяха. Треньорът дори насърчаваше публиката да продължава и ги аплодираше, докато го обиждаха. Нещо, което не прави чест на "сините" фенове, които скандираха името му допреди десетина година.

Левски има тежък мач с Лудогорец за Купата в Разград, след което излиза срещу ЦСКА - София в нееделя, докато Черно море стартира плейфоте срещу прекия си конкурент Ботев (Пловдив).

ЛЕВСКИ 2:0 ЧЕРНО МОРЕ
1:0 Димов (74-а)
2:0 Петков (90+6`)

ЛЕВСКИ(4-2-3-1): Николай Михайлов, Драган Михайлович, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Цунами, Андриан Краев, Филип Кръстев, Георги Миланов, Илиян Стефанов, Уелтон, Билал Бари

ЧЕРНО МОРЕ (4-2-3-1): Иван Дюлгеров; Виктор Попов, Живко Атанасов, Влатко Дробаров, Цветомир Панов; Даниел Димов, Пабло Гарсия; Стефан Велев, Велислав Василев, Матиас Курьор; Евгений Сердюк

СЪДИЯ: Волен Чинков
СТАДИОН: “Георги Аспарухов”
НАЧАЛО: 20:00 часа