Левски разби Пирин след шоу на двама от новите

Отборът на Левски разби с 3:0 Пирин (Благоевград) на стадион “Христо Ботев” в мач от 25-ия кръг в efbet Лига. Две от зимните попълнения на “сините” Уелтон (4`) и Илиян Стефанов (45`, 74`) бяха в основана на успеха. Те отбелязаха и трите попадения, като можеха да отбележат и още, създавайки почти всичко интересно пред вратата на “орлетата”.  Още преди срещата играчите на Станимир Стоилов си бяха гарантирали официално място в първата шестица и това даде спокойствие и настроение в играта на тима особено след фантастичното попадение на бразилското крило още в началото на мача.

Успехът зарадва Мъри, но не и играта, тъй като изискванията на специалиста са много по-големи от демонстрирането в Югозападна България. Левски има вече 39 точки и заема пето място в класирането, докато благоевградчани останаха на 11-то място с 27 точки.  Поражението е първо за Радослав Митревски начело на Пирин, като прекъсна серията от седем поредни двубоя без загуба на тима.

Лош инцидент беляза мача, след като фен на домакините, украински бежанец, бе изнесен с линейка малко след третото попадение на гостите.

30 Пирин (Благоевград) - Левски 0:3

Радослав Митревски направи две промени от успеха с 3:0 при гостуването на Ботев (Враца). Капитанът Станислав Манолев и Юлиян Попев отстъпиха местата си на Христофор Хубчев и Светослав Дяков, които се завърнаха след наказания. Янко Георгиев бе вратар, а Александър Дюлгеров, Николай Бодуров, Петър Занев и Хубчев бяха четиримата бранители. Красимир Станоев, Стилиян Николов, Светослав Дяков и Спас Георгиев бяха четиримата халфове зад Антон Карачанаков и Преслав Йорданов.

Треньорът на гостите Станимир Стоилов направи само една рокада от победата с 1:0 срещу Локомотив (София) в последния мач преди паузата. След изтърпяно наказание Андриан Краев се завърна и смени Марин Петков. Мъри реши все пак да заложи на Кордоба и Кръстев, въпреки че панамецът се върна уморен от трите мача с националния отбор, а халфът беше болен. Капитанът Николай Михайлов бе на вратата, а Драган Михайлович, Сонко Сундберг, Хосе Кодоба и Цунами бяха в защита. Андриан Краев и Филип Кръстев бяха опорни халфове, докато Илиян Стефанов, Уелтон и Георги Миланов действат зад Билал Бари.

Двубоят на стадион “Христо Ботев” започна страхотно за “сините”, които още в 4-ата минута поведоха с фамозно изпълнение на Уелтон. Бразилецът бе точен с топовен изстрел от над 20 метра, който се отби в горната греда на Георгиев и спря в мрежата за радост на огромната агитка на гостите. Попадението пък е второ за крилото през тази пролет от шест мача за първенство.

Над 1100 привърженици на столичани не спряха да подкрепят своите любимци от първата минута.

Още преди гола Стефанов пропусна с глава да се разпише. Отново той не успя да удвои в 10-ата минута, когато Уелтон с технично подаване му даде възможност да стреля от отлична позиция, но бившият халф на Берое и Локомотив (София) пропусна с лошо изпълнение.

Домакините отвърнаха с една опасна контраатака и слаб удар на Спас Георгиев, който Михайлов без проблем спаси, въпреки засадата на нападателя на “зелените”. Карачанаков имаше шанс да се разпише от своя специалитет - пряк свободен удар, изстрелът му обаче се отби в стената.

В 32-ата минута Стефанов се опита да повтори попадението на Уелтон, но този път Янко Георгиев изби в корнер. Георги Миланов също се размина с попадение в 40-ата минута, когато с плътен удар след хубава комбинация със Стефанов стреля от външната страна на мрежата.

Секунди преди края на първата част Левски заслужено вкара втори гол. Това се случи след центриране от корнер. Първо Миланов игра с глава, след което защитник на Пирин изби, но прати топката към Бари, който свали кълбото към Стефанов, а плеймейкърът от мястото на дузпата разстреля Георгиев и вкара във втори пореден мач за родния му клуб.

Втората част започна с нова опасност за “сините”. В 48-ата минута Бари бе изведен зад защитата и стреля, но Георгиев спаси вратата си. Шест минути по-късно гостите пропуснаха пореден шанс за гол. Уелтон стреля, но след рикошет топката затрудни Георгиев, който изби, а при добавката Стефанов от три метра на празна врата направи по-трудното и стреля в аут.

Станислав Манолев влезе за домакините, като именно той отправи официално първия точен удар във вратата на Михайлов в 71-ата минута. Националният вратар не бе затруднен, а секунди по-рано Марин Петков се появи за “сините” и с първото си докосване стреля над вратата на “орлите”.

По-добрата игра на Левски продължи и в 74-ата минута резултатът бе увеличен. Поредният пробив отляво на Уелтон завърши с удар на бразилеца, топката се удари в главата на нахлуващия в наказателното поле Стефанов и матира Георгиев за 0:3.

За съжаление в този момент агитката на столичани изстреля три сигнални ракети към сектора на Пирин, където минути по-рано двама фенове на домакините бяха арестувани от полицията заради хвърлени бомби. Единият от тях бе изнесен с линейка, след като полицията го влачи по стълбите на стадиона.

Третото попадение съвсем реши мача, който се доиграваше, и не поднесе нови интересни моменти. Младокът Антоан Стоянов, който през седмицата се класира на Евро 2022 с U17 на България, дебютира за тима, а Радослав Цонев също се върна в игра за "сините". Големият брой фенове на Левски празнуваше победата и се надява в следващото домакинство срещу Черно море да помогне на любимците им да се доближат още повече до третото място, което е на четири точки, но третият Ботев (Пловдив) има мач мач по-малко.

Пирин пък излиза срещу Царско село в директна битка за оставане в елита.