Ще има ли пари за развитието на новите коли?

Този сезон във Формула 1 се очаква оспорвана битка за развитието на новите автомобили, като успехът в нея ще е пряко свързан с доброто представяне на пистата. Но също така това бурно развитие на колите трябва да се вмести в бюджета от 140 милиона долара, на който има право всеки един отбор в рамките на сезона. Затова и миналата година беше толкова важно развитието на новите коли за сезон 2022 да стартира максимално рано.

За малките отбори този таван от 140 милиона не е сериозно притеснение, но за големите вече има опасения, че няма да могат да реализират всички подобрения по колите, които искат, точно защото нямат да могат да оправдаят финансирането им. И се появиха първите притеснения, че можем да станем свидетели на опити да бъда заобиколен таванът на бюджетите.

“Таванът на бюджетите ще повлияе на степента на развитие на новите коли - коментира шефът на Ферари Матиа Биното. - Трябва да сме сигурни, че тези ограничения ще се следят строго, тъй като те ще са много важни в битката за подобрения и развитието на автомобилите.”

От Ред Бул искат по-висок таван на бюджетите
От Ред Бул искат по-висок таван на бюджетите

Шефът на Ред Бул Кристиан Хорнър пък смята, че отборите ще трябва да намерят по-различен подход към процеса на развитие на колите в хода на сезона.

Ред Бул ще направи Макс №1 по пари в историята на Формула 1
Ред Бул ще направи Макс №1 по пари в историята на Формула 1

“Мисля, че почти всеки отбор във Формула 1 е много близо до тавана на бюджетите. Развитието на колите ще върви много агресивно, така че ще трябва по-стратегически подход относно това в какво тимът ще вложи ресурсите си”, заяви Хорнър.

Как ще се развие битката между Ферари и Ред Бул?
Как ще се развие битката между Ферари и Ред Бул?

Главният изпълнителен директор на Формула 1 Стефано Доменикали също коментира темата.

Доменикали: По-важно е да имаме здрава, а не голяма решетка
Доменикали: По-важно е да имаме здрава, а не голяма решетка

“Имам две притеснения - заяви италианецът. - Първото е, че ако тези, които контролират разходите пропуснат нещо, то цялата система ще рухне. Днес техническият контрол вече не е достатъчен, трябва и много стриктен финансов контрол, но във ФИА са подготвени за това. Второто е, че има някои променливи, които нямаше как да бъдат отразени в ограничаването на бюджетите - като инфлацията и нарастването на транспортните разходи. Ще има дискусия, за да намерим правилното решение, но най-важното остава - всички трябва да имат равни възможности за изява що се отнася до парите, с които разполагат.”

Следвай ни:

Снимки: Gettyimages

Още от Моторни спортове

Виж всички