Майнц на два пъти изоставаше, но обърна Леверкузен

Майнц 05 показа характер и се наложи с 3:2 над Байер (Леверкузен) в първи мач от 23-ия кръг на Бундеслигата. Домакините на два пъти се озоваваха в ролята на догонващи, но стигнаха до победата, която ги изкачи на седмо място в класирането, но с равен брой точки с четвъртия РБ Лайпциг. Байер пък прекъсна серията си от 4 успеха и не можа да се доближи до втория в таблицата Борусия (Дортмунд).

Майнц взе 4 точки от мачовете с Хофенхайм (2:0) и Фрайбург (1:1), като се надяваше с победа днес да влезе в топ 6 на класирането. Старши треньорът Бо Свенсон отново заложи в атака на Карим Онисиво, подпомаган от Йонатан Букхарт и Жае-Сун Лий.

Като ляв бек за гостите започна Пиеро Инкапие вместо наказания Мичел Бакер. В центъра на отбраната до Едмонд Тапсоба застана Йонатан Та, а Муса Диаби, Флориан Виртц и Амин Адли действаха зад тарана Шик.

Футболистите на Майнц пресираха много агресивно в началните минути, но по-опасните положения бяха пред тяхната врата. Муса Ниаките предотврати сигурен гол на Диаби, а шут на Демирбай рикошира в противников бранител и топката излезе в аут. Домакините отговориха с изстрел на Антон Стах, спасен от Лукас Храдецки.

В 30-ата минута Букхарт напредна и пусна топката на пътя на Анисиво, но притичалият Инкапие успя да изчисти. Млако по-късно "аспирините" поведоха с 20-ия гол за сезона на Шик. Чехът птправи силен удар от двайсетина метра, топката се отклони от Александер Хак и стана неспасяема за Роберт Центнер.

На старта на втората част Шатрик Шик се контузи и вместо него влезе Лукас Аларио. Аржентинецът веднага имаше шанс да се разпише, но ударът му беше твърде слаб, за да затрудни Центнер. В 58-ата минута домакините заслужено изравниха. Аарон Мартин завъртя топката от пряк свободен удар и Храдецки само изгледа полета й към вратата - 1:1. Малко по-късно Майнц вкара и втори гол, но той беше отменен за засада.

Никой от съперниците не смяташе да се примирява с равенството. Атаките следваха една след друга, за да се стигне до 74-ата минута, когато Байер отново излезе напред. Муса Диаби влезе в наказателното поле и промуши топката към Аларио, който мигновено я заби под гредата.

Треньорът на домакините Бо Свенсон направи тройна смяна в 82-ата минута и един от появилите се футболисти - Жан-Пол Ботиус, се нуждаеше от броени секунди, за да се разпише. Нидерландецът посрещна лошо избита от Та топка и не остави никакви шансове на Храдецки.

Майнц не спря да атакува и в 88-ата минута пълният обрат стана факт. Няколко защитници на Леверкузен по комичен начин се засуетиха в наказателното поле и позволиха на Маркус Ингвартсен да донесе трите точки на домакините.