Ради Кирилов е играч на 29 кръг в Efbet лига

Дербито на върха не излъчи победител, но доближи Порто до титлата

Порто и Спортинг (Лисабон) направиха 2:2 в спиращ дъха сблъсък от 22-ия кръг на португалското първенство. Домакните стигнаха до точката, след като изоставаха с 0:2, и запазиха аванса си от 6 точки на върха в класирането. За частичния обрат много помогна червеният картон на капитана на Спортинг Себастиан Коатес в 49-ата минута.

"Зелено-белите" пристигнаха на "До Драгао" с ясната идея, че ако загубят, шансовете им да дублират титлата си стават нищожни. Тимът на Рубен Аморим изигра перфектно в тактическо отношение първо полувреме и взе добър аванс с попадения на Паулиньо и Нуно Сантош. Фабио Виейра намали до почивката, а в 78-ата минута Мехди Тареми донесе равенството, което може да се окаже с огромна стойност за състава на Серджио Консейсао в края на сезона.

Съперниците не успяха да се надвият в четвърти пореден мач от Примейра лига. Порто беше в серия от 16 победи в първенството, но тя бе прекъсната от единствения конкурент на тима за първото място. "Драконите" са непобедени в 50 поредни шампионатни мача, а за Спортинг утехата е, че ще има предимство, ако двата отбора финишират с равни точки.

Спортинг излезе напред в 8-ата минута с гол на Паулиньо. Бившият футболист на Брага засече с глава хубаво центриране от левия фланг на Матеуш Рейш и не остави шансове на Диого Коща. В 34-ата минута "лъвовете" нанесоха втори удар. Атаката се разви по идентичен начин, а Рейш имаше участие и в нея. Последният пас обаче дойде от Пабло Сарабия към Нуно Сантош, който отблизо не сбърка.

За Порто беше важно да намали още до почивката и това се случи благодарение на Фабио Виейра. Младият халф на "драконите" се възползва от подаване на Тареми и прати топката до дясната греда - 1:2. В 49-ата минута Коатес беше изгонен за втори жълт картон и остави Спортинг с човек по-малко. Това принуди гостите изцяло да се защитават през второто полувреме.

Натискът на Порто беше силен, но защитата на Спортинг действаше доста организирано. В 78-ата минута поредното центриране бе засечено от Тареми, който се разписа с глава за 2:2. Иранецът е най-резултатният играч на "драконите" след напускането на Луис Диас, който премина в Ливърпул.

До края имаше много нерви и малко футбол. Спортинг успя да задържи точката, която все пак оставя интригата за титлата жива, но резултатът със сигурност е по-изгоден за Порто. След последния съдийски сигнал играчи и хора от щабовете на двата тима едва не стигнаха до бой и реферът Жоао Пинейро вдигна 4 червени картона - на Аугустин Маркесин и Пепе от Порто, и Палиня и Табата от Спортинг