Осакатеният Евертън поднесе изненада на "Стамфорд Бридж"

Челси не успя да победи Евертън в мача помежду им от 17-ия кръг на Премиър лийг. Двубоят на "Стамфорд Бридж" завърши 1:1, въпреки огормното надмощие на домакините. Те поведоха с гол на Мейсън Маунт в 70-ата минута, но в 74-ата 19-годишният защитник Джарад Брантуейт изравни с първия си гол за "карамелите".

Евертън загуби 4 от предишните си 5 срещи, а единственото изключение беше победата с 2:1 над Арсенал. Тимът на Рафаел Бенитес обаче показа характер и препъна един от кандидатите за титлата, макар че заради многото отсъстващи футболисти излезе в доста експериментален състав. Челси също беше без важни фигури, но трябва да съжалява за пропуснатата победа. Лондончани вече изостават с 4 точки от Манчестър Сити и 3 от Ливърпул.

Лукаку и още трима в Челси са с коронавирус

През уикенда Челси взе драматични 3 точки в домакинството си на Лийдс. Отборът на Томас Тюхел спечели с 3:2 след гол от дузпа на Жоржиньо в добавеното време. Евертън пък отстъпи с 1:3 на Кристъл Палас и се намира в долната половина на класирането. "Карамелите" имат само една победа на чужд терен през сезона.

Контузеният Бен Чилуел и Матео Ковачич, който даде положителен тест за COVID-19, бяха извън състава на Челси. Н'Голо Канте и Андреас Кристенсен останаха на пейката, а Ромелу Лукаку, Тимо Вернер и Кай Хавертц изобщо не попаднаха в групата за мача. Първите двама са с положителни тестове за COVID-19, a Хавертц е болен. При това положение в предни позиции Тухел заложи на Хаким Зиеш, Мейсън Маунт и Кристиан Пулишич. Рийс Джеймс и Маркос Алонсо играха по двата фланга.

Мениджърът на Евертън Рафаел Бенитес не можеше да разчита на Ричарлисон, който е с разкъсан мускул и пропуска всички мачове до края на годината. Другите отсъстващи бяха Доминик Калвърт-Люин, Том Дейвис и Джери Мина. Люка Дин до последно беше под въпрос, но отпадна от състава. Заради многото кадрови проблеми атаката на гостите водеше 20-годишният Елис Симс, а зад него действаше Алекс Иуоби

Двубоят стартира с очакван домакински натиск и още в 6-ата минута пред Рийс Джеймс се откри възможност да открие резултата, но той прехвърли вратата. Малко по-късно Зиеш направи страхотен пробив по левия фланг и сви топката към Пулишич. Американецът стреля технично с пета, но право в ръцете на Джордан Пикфорд.

В 13-ата минута Пулишич върна жеста на Зиеш, който веднага шутира, но Пикфорд отново спаси. Английският национал показа класа и след далечен удар на Рийс Джеймс. В средата на полувремето Евертън успя да поуспокои темпото. "Карамелите" хвърляха много сили в защита и почти не поглеждаха напред.

В 29-ата минута Алонсо напредна добре и успя да комбинира с Маунт, но Пикфорд не позволи да бъде изненадан. До края на първата част Зиеш стреля в аут от удобна позиция, а великолепните намеси на Пикфорд продължиха и той отрази с крак удар на Антонио Рюдигер.

Второто полувреме стартира с доминация на Челси, но атаките на домакините не носеха почти никаква изненада. В 51-ата минута коварен рикошет след удар на Маунт беше на път да разочарова Джордан Пикфорд, но той реагира бързо и предотврати сигурен гол. Томас Тухел усети, че тимът му страда от липса на идеи и замени Рубен Лофтъс-Чийк с Рос Баркли.

В 70-ата минута логичното се случи и "сините" откриха резултата. Основната заслуга за гола беше на Рийс Джеймс, който майсторски изведе Мейсън Маунт, а халфът на домакините хладнокръвно разстреля Пикфорд за 1:0. Попадението беше заслужена награда за по-добрата игра на Челси, а стражът на Евертън този път беше безпомощен.

"Карамелите" обаче не се отказаха да измъкнат нещо от "Стамфорд Бридж" и много бързо реагираха. В 74-ата минута Антъни Гордън центрира, Саул Нигес закъсня с намесата и и не изчисти, а защитникът Брантуейт с шпагат изравни за 1:1. Това бе дебютно попадение за 19-годишния бранител с екипа на Евертън.

Челси имаше малко време, за да потърси победата. В 80-ата минута Тиаго Силва стреля с глава след центриране от корнер, но Джордан Пикфорд пак съумя да избие. Лондончани се изнервиха и позволиха на съперника да си спечели няколко нарушения, с които да се доближи до постигането на целта си. В добавеното време от 5 минути не се случи нищо интересно и Челси загуби ценни точки.