Наполи сдаде първото място

Наполи се смъкна от първо на трето мястов Серия "А" след драматична загуба с 2:3 от Аталанта. Първото домакинско поражение на "небесносините" през сезона ги остави с 36 точки, а на челните две позиции са Милан с 38 и Интер с 37.

Мачът на стадион "Диего Армандо Марадона" се превърна в истинско зрелище. Руслан Малиновский даде преднина на Аталанта в 7-ата минута, но Наполи направи обрат с попадения на Пьотър Жиелински (40') и Дрис Мертенс (47'). Гостите обаче показаха характер и с точни изстрели на Мерих Демирал в 66-ата минута и Ремо Фройлер в 71-ата взеха победата, която ги доближи само на 4 точки от върха.

Наполи не можеше да разчита на няколко основни футболисти, начело с Виктор Осимен и Лоренцо Инсиние, а старши треньорът на тима Лучано Спалети беше наказан заради червения картон, който получи при равенството срещу Сасуоло в предишния кръг. Днес в предни позиции стартираха Ървинг Лосано и Дрис Мертенс, а малко зад тях действаше Елиф Елмас.

Атаката на Аталанта водеше Дуван Сапата, който се изправи срещу бившия си отбор. Матео Песина и Руслан Малиновксий допълниха офанзивното трио на "бергамаските", а в средата на терена си партнираха Мартен де Роон и Ремо Фройлер.

Аталанта определено доминираше в началото, а защитата на домакините изглеждаше стъписана. В 7-ата минута Сапата напредна и влезе в наказателното поле, след което подаде на Малиновский, а украинецът заби топката под гредата. Голът беше прегледан с ВАР за евентуална засада, но такава нямаше.

В 12-ата минута Лосано можеше да изравни, но не засече ниското центриране на Марио Руи. Аталанта отвърна с опасен пробив на Песина, но той бе затворен от Амир Рахмани. Давиде Дзапакоста също беше близо до втори гол за гостите, а повечето атаки на Наполи се развиваха по левия фланг, където не спираше да снове Марио Руи.

С наближаването на почивката Наполи вдигна темпото и голът не закъсня. В 40-ата минута Жиелински се оказа непокрит в наказателното поле, но ударът му беше спрян от Хосе Паломино. Топката обаче отново отиде на крака на поляка, който този път не сбърка - 1:1. В 44-ата минута Жиелински отново обстрелва вратата на Хуан Мусо, но неточно.

В началото на втората част Наполи хвана защитата на съперника неподготвена. Мертенс се отскубна след хубаво извеждащо подаване на Кевин Малкюи и технично прати топката в мрежата. Белгиецът се разписа в четвърти пореден шампионатен мач, след като вкара общо 4 попадения срещу Интер, Лацио и Сасуоло.

Наставникът на Аталанта Джан Пиеро Гасперини реагира с включването на Иличич вместо Песина. Гостите се хвърлиха в атаки и в 53-ата минута Дуван Сапата нацели гредата, а след изпълнението на корнера Демирал стреля неточно с глава. В 60-ата минута "бергамаските" поискаха дузпа, но се видя, че Марио Руи блокира удара на Иличич с крак, а не с ръка.

В 65-ата минута демирал отново тества Оспина с глава, но колумбуецът спаси. Секунди по-късно Рафаел Толой намери останалия в противниковата половина Демирал и той с бомбен шут под гредата изравни - 2:2. Гостите продължиха да нападат и бързо стигнаха до трети гол. негов автор стана Ремо Фройлер след комбинация с Иличич.

Наполи нямаше друг избор и рискува максимално в търсене поне на точката. Резервите Андреа Петаня и Матео Политано се включиха активно, но все нещо не стигаше на "небесносините". В добавеното време Еилф Елмас получи топката в наказателното поле, но се засуети и възможността бе пропиляна.

В последните секунди Политано направи блестящ пробив и центрира, а след кратко разбъркване топката попадна в Петаня, но той я ритна над вратата и всичко приключи.