Болоня пречупи Рома и настигна Ювентус

Болоня надви с 1:0 Рома в среща от 15-ия кръг на Серия "А". Домакините стигнаха до успеха с гол на Матиас Сванберг в 35-ата минута. Двубоят в по-голямата си част беше равностоен, а най-чистите положения за Рома пропиля Тами Ейбрахам. Англичанинът получи и жълт картон, който ще го извади от дербито с Интер през уикенда.

Загубата остави тима на Жозе Моуриньо на 5-о място преди изиграването на останалите мачове от кръга. Болоня пък се доближи само на точка от "вълците", изравнявайки се с Ювентус и Фиорентина.

В предишните два кръга Рома записа победи срещу Дженоа и Торино, а между тях се справи лесно със Зоря (Луганск) в Лига Европа. Във всеки от тези мачове "джалоросите" опазиха мрежата си суха, което рязко контрастира с предишните 4 двубоя и допуснатите в тях 8 попадения.

Браян Кристанте се завърна в групата, след като даде отрицателен тест за COVID-19, но остана сред резервите. Жордан Верету, който изтърпя наказанието си, започна от първата минута. Французинът си партнираше в средата на терена с Хенрих Мхитарян и Амаду Диавара, по двата фланга действаха Стефан Ел Шаарауи и Рик Карсдорп, а в предни позиции Моуриньо заложи на Тами Ейбрахам и Николо Дзаниоло

Болоня се представя доста над очакванията. Марко Арнаутович и компания взеха 9 от възможни 12 точки в предишните 4 кръга, макар да срещнаха сравнително непретенциозни съперници, а днес затвърдиха възхода си.

Австрийският национал водеше атаката и днес, подкрепян от Муса Бароу и Роберто Сориано. В халфовата линия Синиша Михайлович гласува доверие на Аарън Хики, Матиас Сванберг, Николас Домингес и Андреас Сков Олсен.

Първият изстрел към една от двете врати отправи Муса Бароу, но той бе от твърде далечна дистанция и по никакъв начин не затрудни Руи Патрисио. След четвърт час игра Арнаутович се контузи и трябваше да напусне, а вместо него се появи Никола Сансоне. В 20-ата минута Ейбрахам можеше да открие за "вълците", но с глава прати топката встрани от вратата.

Домакините отговориха с фалцов удар на Сков Олсен, париран от Руи Патрисио. В средата на полувремето стражът на домакините Скорупски се сблъска с Джанлука Манчини, но и двамата се изправиха и продължиха.

Домакините поведоха в 35-та минута с попадение на Сванберг. Шведът шутира извън наказателното поле, а Руи Патрисио закъсня с реакцията си и топката се озова във вратата му. Рома имаше шанс да изравни веднага, но Скорупски изби топката след изстрел под гредата на Тами Ейбрахам. В края на полувремето англичанинът се изнерви и влезе в диалог с рефера Лука Пайрето, който му показа жълт картон за разправия със Сванберг.

С началото на втората част в игра за Рома се появи Карлес Перес на мястото на Диавара. Елдор Шомуродов пък замени Ел Шаарауи няколко минути по-късно. "Вълците" бяха по-активни, но не намираха начин да преодолеят организираната защита на Болоня. Скорупски спаси удар на Мхитарян, а Ейбрахам продължи да е твърде припрян и опропасти няколко обещаващи атаки с лоши подавания.

Домакините разчитаха на епизодични контри, при една от които Сков Олсен напредна опасно, но ударът му бе много неточен. В 72-ата минута Дзаниоло симулира за дузпа и получи жълт картон. Малко преди края на редовното време Мхитарян беше фаулиран в наказателното поле, но преди това имаше засада.

Последната възможност за "джалоросите" се откри пред Тами Ейбрахам, който отправи хубав изстрел, но Скорупски и този път се намеси безупречно. В добавеното време грешка в защитата на Болоня можеше да доведе до автогол, но Лукаш Скорупски бързо захлупи топката.

В следващия кръг Болоня ще посрещне Фиорентина, а Рома ще е домакин на шампиона Интер.