Наполи се откъсна на върха след голов спектакъл в памет на Марадона

Наполи вече е едноличен водач в Серия "А". Тимът на Лучано Спалети разгроми с 4:0 Лацио, воден от бившия треньор на неаполитанци Маурицио Сари. Всички попадения на домакините могат да се окачествят като шедьоври. Пьотър Жиелински и Дрис Мертенс дадоха ранен аванс на "небесносините", а до почивката белгиецът се разписа още веднъж. В 85-ата минута Фабиан Руис заби четвъртото попадение във вратата на Хосе Рейна. С актив от 35 точки Наполи води в класирането, следван от Милан с 32 и Интер с 31.

Преди мача на стадион "Диего Армандо Марадона" беше открита статуя на аржентинската легенда. Футболистите на домакините пък излязоха със специални екипи в памет на Дон Диего, който почина преди година.

Емоционалната церемония, на която присъстваха президентът на ФИФА Джани Инфантино и световният шампион от 2006 година Фабио Канаваро, вдъхнови допълнително неаполитанци и те пометоха съперника в началните минути. Данило Каталди не успя да изчисти добре една топка и тя попадна на крака на Жиелински. Последва мощен шут на полския национал, който неостави шансове на Хосе Рейна. Жиелински се разписа във втори пореден двубой, след като беше точен и при загубата с 2:3 от Интер преди седмица.

В 10-ата минута Наполи вече водеше с 2:0. До попадението се стигна след ювелирна комбинация с участието на Фабиан Руис, Лоренцо Инсиние и Мертенс. Белгийският национал финтира бранител в наказателното поле и с фалцов удар в далечния ъгъл опъна мрежата.

Домакините доминираха изцяло, а Лацио не можеше да отвърне по никакъв начин. Ървинг Лосано можеше съвсем да отчая "орлите", но ударът му излезе в аут, а Мертенс недоволстваше, че не е получил пас. Гостите постепенно се окопитиха и Давид Оспина показа класа след изстрели на Чиро Имобиле и Луис Алберто. Франческо Ачерби пък уцели гредата с глава.

И докато Лацио пропусна своите шансове, Наполи не спираше да бележи. В 29-ата минута Лосано подаде на Мертенс, който с брилянтен удар под гредата заби третия гол във вратата на бившия си съотборник Пепе Рейна. Домакините имаха и други възможности в края на полувремето, а за Лацио остана надеждата да потърси някакъв обрат след почивката.

"Орлите" обаче не показаха достатъчно желание да върнат интригата. Наполи пък намали оборотите и второто полувреме не беше толкова зрелищно. В 55-ата минута Сари смени крайно неубедителния Фелипе Андерсон с Матия Дзакани, който също не направи нищо особено. Малко след това Жиелински намери непокрит Марио Руи, но Рейна спаси удара на португалеца.

В средата на втората част Мертенс бе заменен и напусна под бурните овации на трибуните. Ветеранът в състава на Лацио Педро Родригес пък се контузи и вместо него на терена се появи Раул Моро. В оставащото време домакините забавляваха феновете си с продължителни разигравания, а в 85-ата минута оформиха крайното 4:0 с още едно красиво попадение, този път дело на Фабиан Руис.

Загубата остави Лацио на 8-о място в класирането с 21 точки. Толкова имат още Фиорентина, Ювентус и Болоня. В следващия кръг "бианкочелестите" ще посрещнат Удинезе, а Наполи ще гостува на Сасуоло.