Интер обърна Наполи в зрелище и завърза още повече битката за Скудетото

Италианският шампион Интер постигна много важна победа с 3:2 при домакинството си на Наполи в зрелищен мач от 13-ия кръг на Серия А. Неаполитанците поведоха чрез гол на Пьотър Жиелински (17’), но „Змията“ обърна с попадения на Хакан Чалханоолу (25’ - дузпа), Иван Перишич (44’) и Лаутаро Мартинес (61’). Резервата на гостите Дрис Мертенс (78’) оформи крайния резултат. След този сблъсък битката за Скудетото стана още по-вълнуваща, защото „нерадзурите“ съкратиха изоставането си от лидерите Наполи и Милан на 4 точки. Също така това беше първа шампионатна загуба за „партенопеите“ през този сезон.

Симоне Индзаги направи само две промени в своя стартов състав. Едната беше в защита, като контузеният Стефан де Фрай беше заменен от ветерана Андреа Ранокия. Другата беше в атака, като този път партньор на Лаутаро Мартинес беше Хоакин Корея вместо Един Джеко

Лучано Спалети също предприе едва две промени в титулярния си състав. Калиду Кулибали се завърна в центъра на защитата за сметка на Жуан Жезус, а по десния фланг този път играеше Ървинг Лосано след положителния тест на Матео Политано за коронавирус. Атаката отново беше водена от Виктор Осимен. И в този мач тимът играеше със специални фланелки с лика на Диего Армандо Марадона, както беше при нулевото реми с Верона.

Първото голово положение в мача се откри пред Лаутаро в 7-ата минута, когато аржентинецът отправи неточен удар с глава. В 16-ата минута Матео Дармиан пробва изстрел, който се оказа доста разочароващ. При следващата си атака гостите откриха резултата в своя полза. Това се случи благодарение на Жиелински, който нанесе невероятен удар от границата на наказателното поле.

34 Интер 3:2 Наполи

Домакините обаче бързо изравниха. В 23-ата минута Кулибали спря с ръка удар на Николо Барела и след преглеждане с ВАР Паоло Валери посочи бялата точка. Оттам Чалханоолу беше точен както беше и в дербито срещу Милан. В следващите минути удар на Осимен беше блокиран, а Лаутаро се отчете с пропуск. В 40-ата нигерийският нападател стреля с глава, но не намери целта.

В 43-ата минута грешка на Джовани Ди Лоренцо позволи на Барела да отправи далечен изстрел. Той беше отразен от Давид Оспина, а при добавката на Корея вратарят улови топката. Секунди по-късно аржентинският нападател пробва нов удар, с който си спечели корнер. При последвалото центриране на Чалханоолу Перишич игра с глава, а Оспина се опита да избие топката, но се оказа, че тя е преминала голлинията за 2:1.

В самото начало на втората част Осимен се опита да си изпроси дузпа, но съдията не беше убеден. В 47-ата минута Оспина изби опасен удар на Лаутаро от близка дистанция. В 50-ата минута на Милан Шкриняр му се наложи да избие топката от голлинията след шут на Лосано. Малко след това защитникът сблъска главата си с Осимен при единоборство и нападателят трябваше да бъде заменен от Андреа Петаня.

В 61-ата минута Корея инициира контраатака, като към нейния край подаде топката на Лаутаро, който с точен шут в далечния долен ъгъл на вратата сложи край на головата си суша. В 78-ата минута Кулибали отне топката от Джеко и веднага след това Мертенс намали изоставането на "партенопеите" със страхотен изстрел от голяма дистанция. При първата атака на „нерадзурите“ след този гол Оспина излезе извън наказателното си поле и в сблъска главата си с тази на Джеко в битка за топката. Така играта беше спряна за няколко минути, а двамата продължиха с превързани глави.

В 84-ата минута Мертенс се засуети в наказателното поле, като вместо него Жиелински отправи шут, който се оказа неточен. В началото на 8-минутното добавено време Марио Руи нанесе опасен удар с глава, но Самир Ханданович прояви невероятен рефлекс, с който изби топката над вратата. Малко преди последния съдийски сигнал Мертенс опита воле от чудесна позиция. Топката обаче профуча покрай вратата и така резултатът остана непроменен.

Така Наполи не успя да се възползва от загубата на Милан от Фиорентина с 3:4, като двата отбора остават заедно на върха на таблицата с по 32 точки. Все пак неаполитанците са на първата позиция заради по-добрата си голова разлика. Интер за първи път през сезона спечели сблъсък с пряк конкурент и събра 28 пункта. Актуалният шампион остана на третото място в класирането, но съкрати преднината на двата тима пред себе си.

ИНТЕР - НАПОЛИ 3:2

0:1 Жиелински (17')

1:1 Чалханоолу (25' - дузпа)

2:1 Перишич (44')

3:1 Лаутаро (61')

3:2 Мертенс (78')

Интер: Ханданович, Шкриняр, Ранокия, Бастони, Дармиан, Барела, Брозович, Чалханоолу, Перишич, Корея, Лаутаро

Наполи: Оспина, Ди Лоренцо, Рахмани, Кулибали, Руи, Ангиса, Фабиан, Лосано, Жиелински, Инсиние, Осимен