Нов сблъсък между Лудогорец и Хебър - този път за Купата, на живо от Разград със съставите

Вихрено първо полувреме върна Арсенал към победите

Арсенал победи с 3:1 Астън Вила в първия мач от 9-ия кръг на Премиър лийг и се изкачи на 9-о място в класирането. Резултата откри на Томас Партей в 23-ата минута с глава, Пиер-Емерик Обамеянг се разписа в 45-ата минута с добавка след пропусната дузпа, а Емил Смит Роу реши всичко в полза на домакините в средата на втората част. "Топчиите" изиграха отлично първо полувреме и се реваншираха за двете последователни равенства - 0:0 срещу Брайтън и 2:2 срещу Кристъл Палас. Вила загуби за трети пореден път и остана на 13-а позиция. Единствения гол за отбора на Дийн Смит вкара Джейкъб Рамзи в 82-ата минута.

Въпреки кошмарното начало на сезона, лондончани вече са в серия от 7 мача без поражение във всички турнири. Те имаха лоши спомени от последното си домакинство на Астън Вила, когато бяха разгромени с 0:3. Като цяло Арсенал отстъпи във всеки от предишните си 3 мача срещу "виланите", при това без да отбележи гол, но днес доминираше изцяло.

Титуляр за домакините бе Букайо Сака, който получи удар срещу Кристъл Палас в понеделник и беше заменен на полувремето. Английският национал и Пиер-Емерик Обамеянг атакуваха по крилата, а зад изнесения в предни позиции Александре Лаказет действаше Емил Смит Роу. На пейката остана Никола Пепе. В средата на терена до Томас Партей игра Алберт Самби Локонга, а след почивката се появи Мартин Йодегор.

В нападение за Астън Вила започнаха Оливър Уоткинс и Дани Ингс, а най-офанзивни функции от халфовете имаше Емилиано Буендия. Тайрън Мингс, Аксел Туанзебе и Езри Конса Нгойо бяха тримата в защита за тима от Бирмингам. На вратата бе Емилиано Мартинес, който се изправи срещу бившия си отбор.

Мачът започна с жълт картон за Уоткинс още в 1-ата минута, но гостите продължиха да са много агресивни и това никак не се хареса на публиката. Обамеянг имаше ранен шанс да открие резултата, но акробатичният му удар не се получи, а при добавката Сака стреля високо в аут. Обамеянг прати топката във вратата в 8-ата минута, но след като беше вдигнат флага за засада.

Смит Роу също пропусна да даде преднина на Арсенал. В 20-ата минута Сака центрира от пряк свободен удар, защитата на Вила не успя да изчисти и пръв до топката стигна Томас Партей, но ганаецът нацели напречната греда. Малко по-късно коварен шут на левия бек на "топчиите" Нуно Тавареш се отклони в крака на противников защитник и кълбото излезе в корнер. След неговото изпълнение Томас се оказа на точното място в наказателното поле и с глава се разписа за 1:0.

И след гола Арсенал имаше тотален контрол над случващото се на терена. В 30-ата минута Тавареш за пореден път проби отляво и пусна успореден пас към Букайо Сака, но той направи по-трудното и стреля право в тялото на Мартинес. Чак в края на полувремето лондончани намалиха темпото, но техният съперник по никакъв начин не се възползва и не отправи нито един удар през първата част.

В добавеното време на първата част Лаказет падна в наказателното поле след контакт с Мат Таргет. Играта не беше спряна, а реферът Крейг Поусън дори даде сигнал за край на полувремето и чак след това прегледа ситуацията с помощта на ВАР. Решението на съдията беше дузпа за Арсенал. Емилиано Мартинес парира изстрела на Обамеянг, но при добавката габонецът не сбърка - 2:0.

След почивката Вила трябваше да рискува и изглеждаше много по-добре. В игра се появи Леон Бейли, който замени Аксел Туанзебе. Дани Ингс претендираше за дузпа в 48-ата минута, но Крейг Поусън бе на друго мнение. Арсенал отговаряше с бързи контри и при една от тях Сака се откъсна, но в последния момент бранител на гостите подложи крак и блокира удара му.

В 56-ата минута триходова комбинация на домакините завърши с трети гол във вратата на Емилиано Мартинес. Финалното подаване беше на Обамеянг, а Смит Роу имаше късмет топката да закачи крака на Мингс и след това да се отклони от гредата, преди да влезе във вратата на Вила. Не след дълго бирмингамци сътвориха най-хубавата си атака и Емилиано Буендия изскочи сам срещу Аарън Рамсдейл, но той скъси ъгъла и успя да избие.

В средата на втората част Лаказет се контузи и вместо него влезе Йодегор. В 71-ата минута Обамеянг нанесе много силен удар, с който обаче Мартинес се справи. След това Томас Партей засече с глава центриране от корнер, но този път не беше точен. Десетина минути преди края пробив на Бейли завари неподготвена отбраната на Арсенал, а Джейкъб Рамзи с много премерен изстрел реализира първия си гол за Вила в Премиър лийг.

Интригата можеше да се върне с пълна сила секунди по-късно, но Оли Уоткинс не уцели вратата от удобна позиция. Последната възможност за гостите се откри отново пред Рамзи, след като Томас Партей се подхлъзна, но ударът на халфа излезе в аут. В крайна сметка Арсенал заслужено спечели и вече е в горната половина на таблицата. Следващият мач на тима на Микел Артета е на "Емиратс" срещу Лийдс