Черноморец не се притесни от проблемите и показа мощ на старта на сезона

Отборът на Черноморец започна новия сезон в Националната Баскетболна Лига с убедителен успех. Баскетболистите на старши треньора Васил Евтимов взеха частичен реванш от Академик (Пловдив) за поражението си в плейофите миналата година и този път победиха бронзовите медалисти с 80:66 (24:18, 19:18, 13:14, 24:16) в първия си мач за кампанията в зала “Бойчо Брънзов” в Бургас.

"Акулите" постигнаха 14-точковия си успех, въпреки че не успяха да разчитат на някои от водещите си фигури в срещата. В ротацията на бургазлии не попаднаха новите попълнения Георги Боянов и Джамел Харис, а капитанът Константин Коев също пропусна срещата заради контузия.

За Академик участие в битката не взеха новото крило Робертс Фрейманис и гарда Робърт Георгиев, които са с травми.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двата отбора наложиха много високо темпо и бърз баскетбол в откриващите момемнти от срещата, като само след две минути и половина игра резултатът бе 7:10 за Академик. На няколко пъти пловдивчани показваха липса на концентрация в дефанзивен план, но в нападение тимът се справяше отлично и бележеше чрез своя 220-сантиметров център Неманя Бешович.

5 от първите 10 точки за Черноморец пък бяха отбелязани от новото попълнение Тони Троха, но лошата новина за "акулите" бе натрупаните четири отборни нарушения, което постави тима на Академик в бонус. Страхотно включване от пейката на Тихомир Желев и втората тройка в мача на Троха позволиха на домакините да излязат напред с 15:11 при преполовяването на първата четвърт.

27-годишният колумбиец продължаваше да диктува събитията на паркета и наниза още пет поредни точки, чрез които Черноморец се доближи до двуцифрения аванс - 20:11. Eдна атака по-късно бургазлии вече разполагаха с актив от 11 точки, но Академик успя да се съвземе и да скъси дефицита си на 6 при 22:16. Същата разлика се запази до края на откриващия период, който приключи при 24:18 в полза на Черноморец.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

За разлика от първата четвърт, вторите 10 минути започнаха доста по-бавно с по-ниска резултатност, като двата отбора натрупаха сериозна доза пропуски. Проблемите в дефанзивен план на Академик отново си проличаха и Черноморец натрупа разлика за втори път в мача, след като поведе с 9 точки при 32:23.

Прекъсването от страна на старши треньора на гостите Йордан Янков даде резултат и отборът му показа по-доброто си лице, като Николай Николов и Васил Бачев комбинираха усилията си, за да свалят дефицита на своя тим на 4 точки при 34:30.

Гостите от Пловдив показаха повече агресия в дефанзивен план в рамките на няколко минути, но след това позволиха негативна поредица от кош от втори шанс на Уендъл Люис и пробив на бърза атака на Евгени Хаджирусев, които увеличиха разликата в резултата на 8 точки при 40:32. В крайна сметка Черноморец бе лидер след края на първото полувреме, което приключи при 43:36 в полза на "акулите".

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третата четвърт започна с реализиран наказетелен удар от Васил Бачев заради техническо нарушение на старши треньора на домакините Васил Евтимов, с което приключи втората част. Веднага след това Черноморец си върна двуцифрения аванс чрез серия от 4 поредни точки за 47:37.

Проблемите на Академик се превръщаха във все по-сериозни, тъй като отборът отбеляза само 3 точки за 5 минути игра, докато от другата страна Черноморец трупаше преднината си чрез новия гард Кортни Белджър, който собственоръчно изведе тима си на 13 точки преднина при 52:39.

Последваха две добри на бронзовите медалисти, като краткотрайният щурм им помогна да намалят дефицита си на 9 точки, но тройка на младия талант на Черноморец Красимир Маринчевски възстанови двуцифрената разлика в резултата - 55:43. Академик обаче намери сили да се завърне в мача, след като реализира серия от 1:7 за край на частта. По този начин баскетболистите на Йордан Янков се доближиха на 6 точки от своя съперник при 56:50 преди началото на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Академик допусна две неприятни грешки в нападение в първата минута игра, които бяха допуснати от плеймейкъра Николай Титков. Тони Троха и Кортни Белджър нанизаха първите пет точки в частта за Черноморец, извеждайки отбора си напред при 61:52 след откриващите три минути. Белджър продължаваше да държи диригентската палка в редиците на домакините и реализира следващите четири точки в мача, позволявайки на своя отбор да поведе с 65:52.

Академик нямаше никакъв отговор срещу действията на чуждестранните състезатели на своя съперник и "акулите" се доближиха максимално до успеха след нова тройка на Тони Троха - 72:56 в полза на бургазлии. В крайна сметка Черноморец не срещна проблеми да сложи точка на спора и да запише първа победа за сезона след 80:66.

Тони Троха продължи чудесното си представяне от предсезонната подготовка и записа "дабъл-дабъл" от 22 точки, 14 борби, 3 отнети топки и 2 чадъра в дебюта си за Черноморец. Другото ново нопълнение - Кортни Белджър, регистрира още 22 точки, 7 борби и 5 асистенции. Уендъл Люис допълни с 15 точки и 12 овладени топки.

Васил Бачев се превърна в топреализатор за Академик с 21 точки и 8 борби. Неманя Бешович записа силен дебют с "дабъл-дабъл" от 17 точки и 10 борби.

ЧЕРНОМОРЕЦ: Кортни Белджър 22, Тихомир Желев 8, Ивайло Тонев 5, Тони Троха 22, Уендъл Люис 15 (Томас Читадзе 3, Красимир Маринчевски 3, Евгени Хаджирусев 2)

АКАДЕМИК: Николай Титков 5, Адриян Секулов 5, Васил Бачев 21, Николай Николов 9, Неманя Бешович 17 (Антъни Гуджино 9, Ефе Юртлу, Томислав Минков, Марио Боянов)