Балкан с убедително начало на сезона в повторния дебют на Небойша Видич

Отборът на Балкан (Ботевград) записа категорична победа на старта на новия сезон в Националната Баскетболна Лига. “Зелените” продължиха традицията и записаха 15-и последователен успех над Ямбол, като този път той дойде след 97:75 (25:21, 23:19, 20:19, 29:16) в среща от първия кръг на мъжкия шампионат, която се проведе в зала "Диана".

Това бе първият официален мач на старши треньора Небойша Видич начело на ботевградчани след завръщането му в клуба през лятото. В днешния мач сърбинът не можеше да разчита на Станимир Маринов и Мариян Хубанов, които не пътуваха с отбора.

Ямболии се държаха много добре в мача през първото полувреме, като само веднъж позволиха разликата да достигне двуцифрените размери, и то за кратко. През второто полувреме обаче силите на възпитаниците на Тони Дечев поприключиха и ботевградчани отвориха разлика в последната четвърт, за да запишат убедителната победа.

В следващия кръг Ямбол ще може да търси първа победа при визитата си на Черно море Тича, като двубоят е на 16 октомври. Програмата на Балкан е малко по-натоварена, като първо "зелените" ще премерят сили с изреалския Апоел Холон в Балканската лига във вторник, а в събота тимът се изправя срещу Спартак (Плевен).

По същото време стартира още един мач от първия кръг на шампионата, който противопостави новака Шумен срещу сребърния медалист Рилски спортист. Сребърните медалисти разбиха своя съперник със 103:59.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Първите две точки в мача дойдоха в актива на домакините, които първи поведоха в резултата чрез кош на Александър Матушев за 2:0. Балкан реагира мигновено и също се разписа на таблото с точна стрелба на новото попълнение Дерик Маркс, който постави началото на серия от 2:12 в полза на своя тим, като в крайна сметка ботевградчани поведоха в резултата с 4:12. Крис Минков и Димитър Димитров се отчетоха с по една тройка по време на щурма на гостите от Ботевград.

В следващите минути ямболии успяха да неутрализират следите от нараняванията си и намалиха изоставането си на три точки при 13:16 след силна игра на гарда Джеремая Пейдж. Балкан получи страхотна помощ от Денислав Вутев, който се включи много силно от резервната скамейка и за отрицателно вкара 7 точки, за да изведе "зелените" напред при 16:23 към края на периода.

Последните точки в частта бяха отбелязани от две от новите попълнения в двете редици - Джеремая Пейдж и Алихан Демир, като първо крилото на Балкан вкара два наказателни удара, а американският гард на Ямбол оформи крайното 21:25 след края на първите 10 минути в мача.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Началото на втория период бе нискорезултатно, като Ямбол продължаваше да се движи много близо до своя съперник, въпреки че започна частта с младо гардово дуо в лицето на Георги Герганов и Константин Тошков, които организираха играта на тима. Няколко точки на Герганов и поднасяне на Кортни Алекзандър направиха разликата в резултата само една точка при 26:27 в полза на Балкан.

Темпото в средата на частта се повиши драстично, като двата отбора започнаха да си разменят кош след кош и да предизвикват чести смени на водачеството. Отборът на Ямбол успя да вземе предимство в резултата на няколко пъти, който бе фиксиран при 32:32 при преполовяването на частта. Тройка на Николай Грозев и кош на бърза атака на Дерик Маркс обаче изведоха Балкан с аванс от пет точки, което предизвика прекъсване от страна на Тони Дечев - 32:37 в полза на ботевградчани.

Прекъсването не помогна особено на ямболии, които сгрешиха и позволиха на Маркс да наниже още две точки, но след това две поредни комбинации между Тошков и Герганов намалиха дефицита на домакините на само две точки при 37:39. Ботевградчани спряха серията на съперниците си с втората тройка в мача на Николай Грозев, а точни изстрели на Демир и Маркс оформиха серия от 1:9 за край на частта, чрез която Балкан излезе напред с 40:48 на полувремето.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Ботевградчани поставиха силно начало на второто полувреме и отново успя да се поздрави с двуцифрена преднина. Баскетболистите на Небойша Видич започнаха периода със серия от 2:6, като в крайна сметка успяха да поведат с 12 точки при 42:54. Ямбол правеше опити да се завърне в мача и да скъси двуцифрения си пасив, но "зелените" действаха много концентрирано и със самочувствие, за да си спечелят аванс от 15 точки при 48:63.

Новото попълнение в редиците на гостите Алихан Демир също натисна газта и наниза 7 точки в третата четвърт, което позволи на Балкан да задържи преднина от 12 точки при 56:68 към края на третата четвърт. Все пак ямболии успяха да добият нужната доза увереност преди началото на последната част, след като Кортни Алекзандър намали пасива на своите на 9 точки при 59:68.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Балкан се погрижи да спре устрема на домакините, като Трейвин Тибодо и Николай Грозев изведоха ботевградчани напред при 59:72. "Зелените" продължиха силната си игра в последната четвърт, като след нова серия от 2:8 авансът на гостите скочи на цели 17 точки.

Втората поредна тройка в периода на Крис Минков пък допълнително усложни ситуацията пред домакините, които вече изоставаха с 20 точки при 63:83 и само 5 минути до края на мача. В крайна сметка Балкан задържа убедителната си преднина и се поздрави с първия си успех за сезона, който дойде след 75:97.

Новото попълнение Дерик Маркс продължава със силните си изяви за Балкан, след като днес поведе колоната с 19 точки. Алихан Демир се включи от резервната скамейка с още 16 точки и 5 борби, Денислав Вутев (8 борби, 14 минути) и Трейвон Тибодо вкараха по 12 точки, а Николай Грозев се разписа с 10 точки и 3 отнети топки. Младите таланти на тима Александър Гавалюгов и Михаил Гавазов направиха официални дебюти с фланелката на Балкан.

За Ямбол най-полезен бе американецът Кортни Алекзандър с 20 точки, 9 борби и 5 отнети топки. Джеремая Пейдж допринесе с още 19 точки, а с по 8 се разписаха Александър Матушев и Георги Герганов.

ЯМБОЛ: Джеремая Пейдж 19, Дарин Иванов 5, Александър Матушев 8, Тадж Ридли 4, Кръстан Кръстанов 6 (Кортни Алекзандър 20, Георги Герганов 8, Константин Тошков 3, По Брайънт 2)

БАЛКАН: Калил Дюкс 8, Дерик Маркс 19, Крис Минков 9, Димитър Димитров 9, Трейвин Тибодо 12 (Алихан Демир 16, Денислав Вутев 12, Николай Грозев 10, Илиян Пищиков 2, Александър Гавалюгов, Михаил Гавазов, Здравко Христов)

Снимки: Балкан