Франция обърна Белгия в чудовищен сблъсък и е на финал в Лигата на нациите

Отборът на Франция постигна забележителен обрат от 0:2 до 3:2 срещу Белгия на "Алианц Стейдиъм" в Торино в полуфинален двубой от турнира Лигата на нациите и ще играе финал срещу Испания.

Късно снощи иберийците достигнаха до финалния сблъсък, след като елиминираха Италия с 2:1

Първото попадение в мача беше за Белгия, като негов автор стана Яник Ферейра-Караско в 37-ата минута. Само две минути по-късно Ромелу Лукаку удвои. След почивката Франция обаче излезе преобразена и заигра много по-активно. В 63-ата минута асът на Реал Мадрид Карим Бензема върна едно попадение. Само пет минути по-късно Килиан Мбапе изравни от дузпа. В самия край на мача се стигна до попадение за Белгия на Лукаку, отменено поради засада след намесата на ВАР. В 90-ата минута Тео Ернандес обаче донесе пълния обрат за Франция и така класира тима си на финала.

Сладко отмъщение за Испания и край на рекордната серия на Италия

Селекционерът на Франция Дидие Дешан заложи на схема 3-4-3, като и двамата братя Ернандес - Люка и Тео, бяха са сред титулярите. Нападателното трио бе съставено от Гризман, Мбапе и Бензема, а зад тях действаха Рабио и Погба

Двубоят започна много активно, като в първите десетина минути и двата отбора си размениха по едно положение. В 15-ата минута пред Карим Бензема се отвори възможност да открие, но нападателят на Реал Мадрид се оказа в засада.

28 Франция обърна Белгия в чудовищен сблъсък

Срещата продължи с много стабилна игра и на двата отбора в дефанзивен план, но в края на полувремето Белгия нанесе своя кинжален удар. Първо в 37-ата минута Яник Ферейра-Караско откри след индивидуален пробив в наказателното поле. Само две минути по-късно и дежурният голмайстор за Белгия Ромелу Лукаку се оказа в предгръдките на съотборниците си. Атаката тръгна от Еден Азар, топката попадна в Кевин Де Бройне, който намери Лукаку в наказателното поле. Нападателят пропусна топката между краката си, надбяга Люка Ернандес и с кинжален удар я прати в мрежата.

В края белгийците можеха да отбележат и трети гол, но в крайна сметка резултатът се запази. Франция започна по-активно през второто полувреме. В 50-ата минута се стигна до опасен пряк свободен удар пред вратата на Куртоа. Гризман центрира, но ударът с глава на Погба се оказа неточен. В 58-ата минута Гризман пропусна да намали, след като получи топката на удобна позиция от Килиан Мбапе.

Така се стигна до 63-ата минута, когато Карим Бензема намали резултата и върна надеждите на Франция. В 68-ата минута се стигна до дузпа в полза в Франция за нарушение на Тилеманс срещу Антоан Гризман. След преглед с ВАР наказателният удар бе отсъден, а зад топката заста Килиан Мбапе, който с безкомпромисен удар изравни резултата. Четвърт час преди края "петлите" бяха близо до пълен обрат, но Тибо Куртоа спаси.

Пет минути преди края на редовното време Мбапе можеше де реши мача в полза на Франция, но пропусна. В ответната атака Ромелу Лукаку вкара за Белгия, но попадението беше отменено поради засада след намесата на ВАР. Минути по-късно късметът беше на страната на белгийците, когато след удар на Пол Погба от пряк свободен удар топката срещна гредата. Така се стигна до 90-ата минута, когато Тео Ернандес се възползва от грешка в отбраната на Белгия при изчистването на топката след центриране в наказателното поле и направи обрата пълен с първия си гол с екипа на Франция.

Така "петлите" ще се изправят срещу Испания във финала в неделя. Ден по-рано Италия и Белгия ще определят бронзовия медалист в надпреварата.

Белгия - Франция 2:3
1:0 - Караско 37
2:0 - Лукаку 39
2:1 - Бензема 63
2:2 - Мбапе 68
2:3 - Тео Ернандес 90

Белгия: Куртоа, Алдервeйрелд, Денайер, Вертонген, Кастан, Тилеманс, Витсел, Караско, Де Бройне, Еден Азар, Лукаку

Франция: Лорис, Кунде, Варан, Л. Ернандес, Павар, Погба, Рабио, Т. Ернандес, Мбапе, Бензема, Гризман.