Сладко отмъщение за Испания и край на рекордната серия на Италия

Испания победи с 2:1 европейския шампион Италия в първия полуфинал в Лигата на нациите, който се изигра на "Джузепе Меаца" в Милано. Феран Торес беше големият герой за иберийците с двата си гола още до почивката, а "Скуадра адзура" игра цяло второ полувреме с човек по-малко след червения картон на Леонардо Бонучи в 42-ата минута. В края Лоренцо Пелегрини върна едно попадение, но победата остана за Испания.

"Ла Роха" взе реванш от тима на Роберто Манчини за отпадането с дузпи на полуфинала на Евро 2020 и в същото време сложи край на рекордната серия на италианците от 37 мача без загуба. В спор за трофея Испания ще се изправи срещу победителя от утрешния двубой между Франция и Белгия.

Селекционерът на Италия Роберто Манчини заложи на любимото си 4-3-3, като в предни позиции започнаха Лоренцо Инсиние, Федерико Киеза и Федерико Бернардески. Изненадващо на пейката остана Лоренцо Пелегрини, а в средата на терена действаха Николо Барела, Жоржиньо и Марко Верати. На вратата бе Джанлуиджи Донарума, а карето в отбрана беше съставено от Джовани Ди Лоренцо, Леонардо Бонучи, Алесандро Бастони и Емерсон Палмиери.

Освен Пелегрини сред резервите бе и ветеранът Джорджо Киелини. Мануел Локатели, Доменико Берарди и Мойс Кийн също не попаднаха в стартовия състав на "адзурите".

В отсъствието на контузените Алваро Мората и Жерард Морено наставникът на Испания Луис Енрике нямаше изявен централен нападател и подобно на Манчини разчиташе на "фалшива деветка" в лицето на Пабло Сарабия. По крилата атакуваха Феран Торес и Микел Оярсабал, а в халфовата линия правеше впечатление появата на 17-годишния талант на Барселона Гави, който стана най-младият футболист, играл за "Ла Роха". Гави беше обграден от опитните Коке и Серхио Бускетс. Под рамката застана Унай Симон, а четиримата защитници бяха Сесар Аспиликуета, Аймерик Лапорт, Пау Торес и Маркос Алонсо.

На пейката на "фуриите" личаха имената на Ерик Гарсия, Иниго Мартинес, Сержи Роберто, Педро Поро, Родри и Пабло Форналс.

100 Италия - Испания 1:2

С изключение на победата с дузпи преди няколко месеца, Италия спечели само един от предходните си 9 мача срещу Испания. Двата тима започнаха агресивно, а първият удар беше към вратата на Унай Симон, но стражът на Атлетик Билбао внимаваше. Испанците се стараеха да задържат топката по-продължително, но пресата на домакините ги затрудняваше.

Гостите бяха близо до гола в 12-ата минута, но Оярсабал не насесе достатъчно добър удар, след като получи хубав пас от Сарабия. Донарума пък беше освиркван при всяко докосване до топката и в един момент съотборниците му започнаха да избягват да връщат топката към него.

Малко по-късно нова флангова атака на иберийците завърши с попадение на Феран Торес. Центрирането дойде от Оярсабал, а острието на Манчестър Сити се вклини между Бонучи и Бастони, за да даде аванс на "Ла Роха".

Минута след гола грешка на Донарума можеше да стана причина за второ попадение във вратата му. Вратарят изпусна топката след далечен удар на Маркос Алонсо, но Бонучи се притече на помощ и изчисти пред погледа на Коке. Стъписването в редиците на Италия отмина бързо, а и Манчини предприе вътрешна рокада, като Инсиние премина в центъра на атаката, а Киеза се премести на фланга.

В 27-ата минута Ди Лоренцо засече с глава центриране от корнер, но топката премина встрани от вратата. Испанците контролираха средата на терена, а дебютантът Гави не показа никакво притснение и беше сред най-добрите в състава на Луис Енрике. В 34-ата минута Бернардески напомни за себе си. Крилото на Ювентус реши да стреля от малък ъгъл, Унай Симон изби, а от ръката му топката отиде в гредата и се върна към терена.

Следващата атака на "Скуадра адзура" като по чудо не завърши с гол. Емерсон напредна и намери непокрития Инсиние, но звездата на Наполи направи по-трудното и стреля над вратата. Това беше ключов момент, защото в края на полувремето Италия остана с човек по-малко. Капитанът Бонучи вече имаше жълт картон, но при въздушно единоборство удари с лакът Бускетс и съдията Сергей Карасьов не се поколеба да го изгони.

Манчини реши да изчака до почивката с включването на още един защитник, но това се оказа грешка. Поредната испанска комбинация по левия фланг изведе Оярсабал в наказателното поле, той много технично прехвърли топката към Феран Торес и нападателят беше точен с глава.

С началото на второто полувреме в игра за "адзурите" се появи Киелини, който замени неубедителния Бернардески. Луис Енрике пък извади автора на двата гола Ферна Торес и пусна крилото на Виляреал Йереми Пино. Испанците спокойно си подаваха във всички зони на терена, а техният съперник нямаше как да се противопостави.

Следващият ход на Манчини беше да смени Верати с Мойс Кийн и Инсиние с Мануел Локатели. Това не промени почти нищо и домакините много рядко съумяваха да се доберат до топката. В 63-ата минута само късметът спаси Донарума от трети гол. Пино центрира от аутлинията към далечната греда, където Оярсабал нанесе удар с глава, но на сантиметри в аут.

Макар че намали темпото, Испания спокойно можеше да вкара още голове. В 78-ата минута Йереми Пино сътвори прекрасен рейд по десния фланг и подаде на свободния Маркос Алонсо, но Донарума се намеси и предотврати сигурно попадение.

Интригата изглеждаше отдавна изчезнала, но в 83-ата минута Киеза открадна топката в центъра, стигна до малкото наказателно поле и подаде на резервата Лоренцо Пелегрини, който на празна врата намали на 1:2.

Домакините опитаха да се доберат до равенството, но Испания уверено контролираше случващото се на терена в оставащите минути и вече чака съперника си за финала в неделя.