Италия детронира Сърбия и е на финал на Евроволей 2021🏐

Националният отбор на Италия ще играе на големия финал на Евроволей 2021. Воденият от Фердинандо Де Джорджи тим детронира действащите шампиони от Сърбия, след като ги надигра с 3:1 (29:27, 25:22, 23:25, 25:18) във втория полуфинал на шампионата на Стария континент, игран тази вечер пред близо 4500 зрители в зала "Сподек" в Катовице (Полша).

По този начин "Скуадра адзура" се класира на финал на Европейско първенство от 2013 година насам, когато го загуби от Русия с 1:3 гейма. Последната европейска титла на Италия пък датира от вече далечната 2005 година, когато спечелиха трофея на домашното си първенство след успех над "Сборная" с 3:2 гейма.

На финала Италия ще спори за титлата срещу настоящия вицешампион Словения, който по-рано днес се наложи драматично над домакините от Полша също с 3:1 гейма в първия полуфинал. Двата тима бяха заедно и в предварителна Група В, като "адзурите" спечелиха с категоричното 3:0 гейма. Финалът между Италия и Словения е днес (19 септември) от 21,30 часа българско време.

Преди това от 18,30 часа ще бъде битката за бронза между Сърбия и "Дружина полска". За сръбската "репрезентация", която има две титли, това може да бъде четвърти бронзов медал, както и за Полша.

Над всички за Италия бе Алесандро Микиелето със страхотните 23 точки (4 блока, 1 ас, 55% ефективност в атака и 48% позитивно посрещане) за победата. Джулио Пинали добави още 17 точки (1 блок, 2 аса и 47% ефективност в атака) за успеха.

За сърбите Урош Ковачевич реализира 16 точки (1 блок, 2 аса, 39% ефективност в атака и 46% позитивно посрещане). Марко Подрасчанин (5 блока! и 73% ефективност в атака) и Александър Атанасийевич (52% ефективност в атака), който влезе като резерва в първия гейм, се отчетоха с 13 и 12 точки, но и това не помогна за победата.

Снимки: CEV.EU