Словения отново разплака Полша и е на финал на Евроволей 2021🏐

Волейболистите от националния отбор на Словения се класираха за големия финал на Европейското първенство, след като отново разплакаха световния шампион Полша. Момчетата на Алберто Джулиани се наложиха над домакините от "Дружина полска" с 3:1 (17:25, 32:30, 25:16, 37:35) в първия полуфинал на Евроволей 2021, игран тази вечер пред над 10 000 зрители в зала "Сподек" в Катовице.

Така словенците отново биха Полша с 3:1 гейма на полуфинал на Европейското първенство, след като го направиха и през 2019-а година и се класираха за финала на шампионата на Стария континент за 3-и път в последните 4 първенства. На финала Словения ще очаква победителя от втората полуфинална среща между действащия шампион Сърбия и Италия, които ще играят по-късно. "Дружина полска" пък отново ще спори за бронзовите медали.

Големият финал на Евроволей 2021 е утре (19 септември) от 21,30 часа българско време, а преди това от 18,30 часа ще бъде спорът за бронза.

Ас на Тончек Щерн изведе Словения напред със 7:5. Световните шампиони от Полша изравниха при 7:7 след единична блокада на Фабиан Джизга. Ас на Якуб Кохоновски изведе "Дружина полска" напред при 8:7. Полша поведе с 10:7 и Алберто Джулиани побърза да вземе прекъсване за Словения. Поляците поведоха с 12:7 и това наложи Рок Можич да замени Клемен Чебул в състава на Словения. Домакините поведоха поведоха с 16:13 след сервис в аут на Тине Урнаут. Страхотен пайп на Вилфредо Леон и възпитаниците на Витал Хейнен дръпнаха с 5 точки при 19:14. Алберто Джулиани взе второто си прекъсване в първата част. Ас на на Вилфредо Леон, който дойде след начален удар изпълнен със 136 км/часа. Нов ас на Вилфредо Леон и 21:14 за Полша. Блокада на Пьотър Новаковски срещу атака на Рок Можич. Гжегож Ломач остави Лукаш Качмарек на разкъсана блокада и 24:17. Ас на Лукаш Качмарек донесе успеха на Полша в първата част с 25:17.

41 Полуфинал №1 на Евроволей 2021: Полша - Словения 🏐

Словения поведе с 3 точки в началото на втората част, след като Тончек Щерн атакува успешно. Витал Хейнен взе прекъсване за Полша. Успешен троен блок спря атака на Бартош Курек. Две поредни успешни атаки на Бартош Курек и равенство при 9:9. Капитанът Михал Кубяк изведе Полша напред с 13:12, след като атакува технично от място. Алберто Джулиани побърза да вземе прекъсване за Словения. Словенците успяха да обърнат играта, след като поведоха с 3 точки при 19:16 след ас на Тине Урнаут. Троен блок спря атака на Тончек Щерн и Полша намали до 18:19. Бартош Курек изравни резултата с мощна атака при 20:20. Ас на Бартош Курек и "Дружина полска" поведе с 21:20. Алберто Джулиани взе прекъсване аз Словения. Европейските вицешампиони изравниха при 22:22. Лукаш Качмарек изведе поляците до геймбол при 24:22. Словения изравни при 24:24, след като Вилфредо Леон атакува в аут от пайп. Ян Кожамерник атакува успешно в центъра за 25:25. Единичен блок на Ян Кожамерник срещу атака на Матеуш Биениек и Словения стигна до геймбол при 26:25. Витал Хейнен взе прекъсване за Полша. Успешна атака на Тончек Щерн и 27:26 за Словения. Вилфредо Леон атакува успешно и изведе Полша до геймбол №4. Тончек Щерн успя да изравни с атака между блокадата и мрежата. Мощна атака на Вилфредо Леон от зона 4 и 29:28 за Полша. Блокада на Якуб Кохановски спря атака на Тончек Щерн. Ас на Клемен Чебул и Словения поведе с 31:30. Успешна атака на Тончек Щерн донесе успеха на Словения във втората част с 32:30 след 39 минути игра.

Ас на Тончек Щерн даде преднина на Словения в началото на третата част с 5:2. Витал Хейнен взе прекъсване за световните шампиони. Ален Пайенк атакува успешно за 7:3. Словения поведе с 8:3, след като Михал Кубяк прати топката в аут. Тине Урнаут атакува успешно по правата от зона 4 за 9:4. Словения поведе с 10:4, след като Бартош Курек и Фабиан Джизга се сблъскаха в борба за топката в задно поле. Витал Хейнен взе второто си прекъсване в третата част. Тине Урнаут игра технично по тройната блокада, а след това двоен блок спря атака на Михал Кубяк. Словения дръпна с 15:7. Бартош Курек би сервис в аут и 16:8. Клемен Чебул продължи наказателната си акция в атака, а Витал Хейнен извади повечето си титуляри от игра. При 17:10 Алебрто Джулиани взе прекъсване за Словения. Блокаут на Тине Урнаут и 19:12. Ян Кожамерник атакува успешно през центъра. Двоен блок спря атака на Лукаш Качмарек. Тине Урнаут атакува успешно срещу двойна блокада. Тончек Щерн изведи европейските вицешампиони до геймбол при 24:14. Ален Пайенк изведе Словения до успех в третата част с 25:16.

Ас на Ален Пайенк, който дойде след лошо посрещане на Вилфредо Леон и 5:3. Двоен блок спря атака на Бартош Курек и 6:3 за Словения. Михал Кубяк атакува успешно по правата и Полша изравни резултата при 6:6. Нова успешна атака на Михал Кубяк от зона 2 и поляците поведоха със 7:6. Полша дръпна с 12:9. Михал Кубяк се пребори на блокадата за точка за 17:13. Словенците намалиха при 15:17. Ян Кожамерник отигра успешно в центъра за 16:17. Словения успя дори да изравни при 19:19 след мощен ас на резервата Ален Шкет, но Полша веднага си върна преднината при 21:19 след грешки на Шкет и на Клемен Чебул в атака. Това принуди Алберто Джулиани да поиска тайм-аут. Словенците стигнаха до ново равенство при 23:23 след сервис в аут на Якуб Кохановски от домакините и технично пускане на Тине Урнаут. Двата тима продължиха да се борят до край за всяка топка и точка до 25:25, като "Дружина полска" изпусна два геймбола, след което Словения стигна до мачбол при 26:25 след блок-аут на Тончек Щерн. Две мощни и успешни атаки на Вилфредо Леон и 27:26 за Полша. Две атаки на Чебул и втори мачбол за словенците - 28:27. Ново успешно нападение на Чебул и нов мачбол за Словения при 29:28. Грешка при мрежата на словенците и 29:29. Поредна атака на Чебул и 4-и мачбол за словенските волейболисти - 30:29. Грешка от сервис на Чебул и атака на Тончек Щерн и 31:30 за Словения. Атака в аут на Чебул и 31:31. Аут на Бартош Курек и 32:31 за Словения. Атака през центъра на Матеуш Биениек и 32:32. Същата атака на Ян Кожамерник и 33:32 за словенците. Мощна атака на Леон и 33:33. Блок-аут на Чебул и пореден мачбол за Словения - 34:33. Същото нападение от Леон и 34:34. Контра на Тончек Щерн и 35:34. Сервис в аут на Щерн и 35:35. Сервис в аут на Леон и 36:35. Силна контра от втора линия на Щерн - 37:35 и 3:1 за Словения.

Най-полезен за Словения бе Тончек Щерн с 20 точки (2 аса и 56% ефективност в атака) за победата. Клемен Чебул (2 аса, 48% ефективност в атака и 29% позитивно посрещане) и Тине Урнаут (1 блок, 1 ас, 45% ефективност в атака и 46% позитивно посрещане) добавиха 17 и 15 точки за победата.

За Полша Вилфредо Леон също реализира 20 точки (2 аса, 64% ефективност в атака и 41% позитивно посрещане). А Бартош Курек (1 блок, 2 аса и 43% ефективност в атака) и Якуб Кохановски (4 блока и 2 аса) добавиха по 12 точки, но и това не помогна за успеха.