Италия сложи европейската корона🏆

Тимът на Италия е новият шампион на Стария континент, след като спечели финала на Евро 2020 с 4:3 след дузпи срещу Англия. Вратарят Джанлуиджи Донарума е големият герой в битката за трофея, след като спаси два наказателни удара, а още един се отби в гредата. "Адзурите" пропуснаха на два пъти от бялата точка, но това не се оказа фатално. В редовното време двата отбора си размениха по един гол, след като Люк Шоу вкара за домакините още във 2-ата минута, а Леонардо Бонучи възстанови равенството в 67-ата. В продълженията не паднаха нови попадения и така на отбора от Апенините му се наложи във втора поредна среща да стига до дузпи. Това е втора европейска титла за италианците, като първата е от 1968 година.

В същото време съставът на Англия понесе нов тежък удар по амбициите си и остава без голям трофей от 1966 година, когато стигна до световната титла - отново пред собствена публика. Селекцията на Роберто Манчини пък продължава да пише история, като няма загуба вече в 34 поредни срещи.

Преди първия съдийски сигнал шампионатът беше официално закрит. На стадиона пък видимо имаше повече от обявените около 66 000 зрители, тъй като мнозина най-вероятно са успели да влязат без билети. В състава на “адзурите” нямаше изненади, като титуляри бяха тези, които започнаха и срещу Испания на полуфинала. Федерико Киеза, Лоренцо Инсиние и Чиро Имобиле играеха в предни позиции, а Емерсон беше на левия бек.

208 Финалът: Италия - Англия 1:1 (3:2)

Оправдаха се очакванията и за състава на Гарет Саутгейт, който отново се спря на схема с трима централни защитници, които бяха Кайл Уокър, Хари Магуайър и Джон Стоунс. От първата минута започна и Киърън Трипиър, а потърпевш се оказа Букайо Сака, който седна на пейката. Бен Чилуел, Бен Уайт и Фил Фодън останаха извън групата.

"Трите лъва" започнаха ударно с гол още в 2-ата минута. Тогава Трипиър центрира в наказателното поле, където никой не покриваше Шоу. Защитникът на Манчестър Юнайтед майсторски засече за 1:0, като по този начин реализира най-бързото попадение в историята на финали на европейски първенства - 117 секунди.

Италианците стигнаха до опаност в 8-ата минута, когато получиха пряк свободен удар, но Лоренцо Инсиние стреля над гредата. Футболистите на Роберто Манчини видимо бяха смутени и действаха прибързано, в резултат на което не успяваха да изградят смислени атаки. В 21-вата минута халфът на "адзурите" Жоржиньо получи травма. След намесата на лекарския екип той продължи игра, но не беше в топ кондиция. Междувременно Инсиние опита нов изстрел, но и той не беше заплаха за Джордан Пикфорд.

59 Феновете на Италия - Англия

Опасен обаче беше шутът на Киеза в 35-ата минута. Тогава фланговият нападател на тима в синьо напредна с топката и стреля с левия крак, като Пикфорд само изгледа как кълбото мина край гредата му.  После в добавеното време Имобиле и Верати стреляха към вратата, но до гол не се стигна.

На почивката никой от селекционерите не предприе промени. Втората част започна с жълт картон за Николо Барела - първи в мача изобщо. Секунди след това - в 48-ата, Рахийм Стърлинг падна в наказателното поле на противника и настояваше за дузпа, но съдията не маркира такава.

Две минути след това нападателят на Манчестър Сити се върна в защита и там фаулира Инсиние точно пред границата на наказателното поле. При последвалия удар футболистът на Наполи не уцели вратата.

Манчини предприе двойна смяна в 54-ата, вкарвайки Брайън Кристанте и Доменико Берарди. Три по-късно Пикфорд беше поставен под напрежение след силен удар на Инсиние, но стражът спаси.

И все пак тимът от Апенините вече изглежда по-опасен и в 62-ата минута дойде и най-добрата възможност пред него. Тогава отново Киеза си проправи път през отбраната на Англия и стреля ниско по земята, но Пикфорд плонжира и отрази. Изравняването логично дойде в 67-ата минута, като точен беше Бонучи. Тогава той довкара кълбото, след като преди това Марко Врати стреля с глава в гредата след разбъркване при корнер.

Гарет Саутгейт реагира веднага и пусна Сака на мястото на Трипиър, като премина обратно към постройка с четирима в защита. В 73-ата минута Берарди за малко да изведе Италия напред, след като получи пас зад отбраната в бяло, но от въздуха стреля в аут. Секунди по-късно шанс се откри и пред другата смяна до момента на гостите - Брайън Кристанте. Към края на редовното време фен нахлу на терена и започна гонка с охраната за забава на запалянковците по трибуните. Междувременно Киеза беше напуснал игрището заради контузия.

Финалът премина в продължения, в които Стърлинг първи получи възможност да създаде напрежение, но пасът му в наказателното поле беше блокиран. В 97-ата минута пък Калвин Филипс изправи косите на италианците с далечен шут, който обаче не попадна в целта. Изгодно положение се откри и пред "скуадра"-та в 103-ата след пробив на Емерсон, но Федерико Бернардески не съумя да засече подаването му. Последният все пак застраши Пикфорд - в 107-ата минута, но вратарят не допусна гол. При борба за топката към Жоржиньо настъпа остро Джак Грийлиш, но се размина само с жълт картон.

При изстрелите от 11-ия метър италианците бяха по-точни, като Доменико Берарди, Бонучи и Федерико Бернардески изпратиха топката в мрежата. Хари Кейн и Хари Магуайър реализираха първите две дузпи за "трите лъва", но последвалите ги техни съотборници пропуснаха - Букайо Сака, Маркъс Рашфорд и Джейдън Санчо. Последните двама се появиха на терена само за дузпите, но този ход не се оказа успешен.