Италия усмири "червените дяволи" и ще играе на полуфинал

Италия направи нова крачка към мечтания трофей от Евро 2020. “Скуадра адзура” постигна победа с 2:1 над Белгия на “Алианц Арена” в най-вълнуващия четвъртфинал в турнира. Така във вторник тимът ще се изправи срещу Испания в спор за място на финала. Головете за победителите бяха отбелязани от Николо Барела (31’) и Лоренцо Инсиние (44’), а Ромелу Лукаку (45+2') беше точен за “червените дяволи” от дузпа. Това беше рекорден 32-и пореден мач без загуба за италианците, които удължиха победната си серия на 13 срещи.

Роберто Мартинес направи само една промяна в стартовия си състав и тя беше принудителна. Контузилият се срещу Португалия Еден Азар не успя да се възстанови навреме и така мястото му беше заето от Жереми Доку. Добрата новина беше, че Кевин Де Бройне преодоля травмата си от същия мач и отново беше титуляр. Атаката беше поверена на голмайстора Ромелу Лукаку

Роберто Манчини предприе две промени в стартовите си 11. Едната беше свързана със завръщането на възстановилия се от контузия капитан Джорджо Киелини, който замени Франческо Ачерби, а другата беше включването на разписалия се срещу Австрия Федерико Киеза, който беше предпочетен пред Доменико Берарди. Компания в атака му правеха Чиро Имобиле и Инсиние.

33 Феновете на Белгия - Италия

Още в първата минута Аксел Витсел се опита да намери Лукаку в наказателното поле, но Джанлуиджи Донарума стигна първи до топката. При ответната атака Киеза направи пробив, но вместо да нанесе удар по топката, той уцели крака на Торган Азар за фал в нападение. В 13-ата минута при центриране от пряк свободен удар Леонардо Бонучи прати топката в противниковата мрежа, но ВАР показа, че е имало засада на Джорджо Киелини. В 16-ата Юри Тилеманс стреля от разстояние и си спечели корнер след рикошет в Марко Верати. Веднага след това "червените дяволи" си спечелиха още един корнер след блокиран шут на Де Бройне от страна на Киелини.

В 22-ата минута Де Бройне стреля опасно от дистанция, но Донарума успя да избие топката в корнер. В 26-ата белгийците организираха контраатака, при която Лукаку опита да намери далечния долен ъгъл на вратата, но вратарят отново изби в корнер. Последва пробив на Киеза, при който Тибо Куртоа се погрижи Тоби Алдервейрелд да не си вкара автогол. Секунди по-късно Инсиние стреля, но го направи неточно.

230 Белгия - Италия 1:2

В 31-ата минута пас на Ян Вертонген беше пресечен, което позволи на Верати да подаде топката на Барела в наказателното поле. Халфът на Интер се пребори с трима противникови играчи, за да успее да даде аванс на адзурите със своя шут.

В 41-ата минута Киеза не намери целта със свой далечен шут. Това обаче направи Инсиние в 44-ата минута, когато след впечатляващ рейд и техничен удар от разстояние той удвои преднината на "адзурите".

Техният аванс обаче бързо беше намален. В последните секунди на първото полувреме реферът отсъди дузпа в полза на Белгия заради фал на Джовани Ди Лоренцо срещу Жереми Доку. Лукаку се зае с изпълнението от бялата точка и с точен изстрел направи резултата 1:2.

В 47-ата минута поредният шут на Киеза профуча покрай вратата. В 56-ата Доку опита остър пас в наказателното поле, но топката беше уловена от Донарума. Малко след това съдията отказа да даде дузпа за възможен фал на Де Бройне срещу Жоржиньо. В 61-ата Лукаку получи "златен" шанс за втори гол в мача, но Спинацола блокира удара му в близост до вратата. В 66-ата именно защитникът на Рома беше изведен на добра позиция от Инсиние, но волето му излезе в аут.

В 69-ата минута Инсиние се опита да се разпише отново, но Куртоа спря далечния му изстрел. Минута по-късно рикоширал пас на резервата Насер Шадли се размина със стоящите пред вратата Лукаку и Торган Азар. В 76-ата удар на Лукаку беше блокиран и така топката отиде при Донарума. Малко след това Спинацола получи контузия и беше изнесен на носилка, а Емерсон влезе на негово място. В 84-ата Доку стреля от далече, но прати топката над вратата. В добавеното време Донарума трябваше да се намеси след центриране от фал, след което получи лекарска помощ. Това беше и последно по-интересно събитие в този мач.

БЕЛГИЯ - ИТАЛИЯ 1:2

0:1 Барела (31')

0:2 Инсиние (44')

1:2 Лукаку (45+2' - дузпа)

Белгия: Куртоа, Алдервейрелд, Вермален, Вертонген, Мюние, Тилеманс, Витсел, Т. Азар,  Доку, Де Бройне, Лукаку

Италия: Донарума, Ди Лоренцо, Киелини, Бонучи, Спинацола, Верати, Жоржиньо, Барела, Киеза, Имобиле, Инсиние