Де Лихт продължи черна традиция на Нидерландия срещу Чехия

Защитникът на Нидерландия Матайс де Лихт стана главен виновник за загубата на своя тим от Чехия с 0:2 на осминафиналите на Евро 2020, както самият той призна след мача. Бранителят си изкара директен червен картон за игра с ръка в 52-ата минута при резултат 0:0, след което противниковият отбор вкара два гола и си тръгна с победата.

Де Лихт пое вината за отпадането на Нидерландия

Де Лихт обаче не е единственият нидерландец с червен картон в мач срещу Чехия на европейско първенство. Преди него са го правили още трима играчи на “лалетата”. Двама от тях са изгонени на полуфинала от Евро 1976, когато съперникът е Чехословакия. Тогава Йохан Неескенс си изкарва директен червен картон в 76-ата минута, а в 115-ата същото прави и Вилем ван Ханегем, а отборът им губи с 1:3 след продължения, въпреки че противниковият играч Ярослав Полак е изгонен още преди тях в 60-ата минута. На Евро 2004 Нидерландия губи с 2:3 от Чехия в груповата фаза, а в 75-ата минута Джон Хейтинга е отстранен от игра.

Също така Де Лихт се превърна в най-младия играч, получил червен картон в елиминационен мач от европейско първенство. Със своите 21 години и 319 дни той изпревари италианеца Джанлука Дзамброта, който на 23 години беше изгонен на Евро 2000 именно в полуфинала срещу Нидерландия.