100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 1:6

Чехия поднесе голямата изненада и изхвърли Нидерландия от Евро 2020

Чехия поднесе голямата изненада до този момент на Евро 2020 и отстрани Нидерландия на 1/8-финалите след победа с 2:0. Решаващият момент се оказа червения картон на Матайс де Лихт в 52-ата минута, когато бранителят на Ювентус направи сериозна грешка и остави съотборниците си с десет човека. Головете за чехите бяха дело на Томаш Холеш (68’) и Патрик Шик (80’). Историята между тези два отбора се потвърди за пореден път и сякаш изигра своята роля, тъй като играчите на Ярослав Шилхави се представиха отлично и извоюваха мястото си в следващата фаза.

43 Нидерландия - Чехия

Играчите на Франк де Бур започнаха много по-активно от своя противник и изглеждаха по-острия тим в първите 10-15 минути.

Първата възможност за гол дойде в 8-ата минута, когато след късо изпълнение на корнер топката бе центрирана опасно в наказателното поле към Матайс де Лихт, вратарят се размина, кълбото се оказа високо за бранителя и той само я върна, а ударът впоследствие бе неточен.

В 13-ата минута Маален бе изведен отлично с дълъг пас от задни позиции и отново вратаря на чехите Томас Вацлик се размина при опита си да излезе и пресече подаването, което за миг създаде суматоха, но бранител изчисти.

В 22-ата минута играчите на Ярослав Шилхави отговориха с отлично центриране на Масопуст, което бе достигнато много опасно от Томас Сучек, но топката премина покрай вратата. В следващите минути те увеличиха оборотите и на няколко пъти топката бе пратена опасно в наказателното поле, но добри намеси на Де Лихт предотвратиха по-сериозни неприятности.

Най-опасното положение за тях дойде в 37-ата минута, когато Лукаш Масопуст навлезе в наказателното поле, но сякаш се забави малко с подаването към Антонин Барак, чийто удар бе отбит от Де Лихт със сетни усилия.

Нидерландците пропуснаха най-чистото положение в срещата до момента в 50-ата минута, когато Данийл Маален направи страхотен самостоятелен пробив, но Вацлик излезе и успя да грабне топката от краката му около точката за дузпа.

Само минута след това Патрик Шик се оказа очи в очи срещу Матайс де Лихт, бранителят успя да се обърне, но игра с топката с ръка и след преглед с ВАР бе изгонен. Така Франк де Бур бе поставен в изключително сложна ситуация, след като неговият тим остана с човек по-малко.

В. 65-ата минута центриране свари неподготвена защитата на нидерландсите, но намери напълно непокрития Кадарабек, който обаче стреля технично и Дензън Дъмфрис изчисти. Три минути по-късно центриране от корнер намери в наказателното поле Калаш, той подаде в обратната посока към Томаш Холеш и девятката на чехите се разписа за 1:0.

Играчите на Ярослав Шилхави решиха всичко в 79-ата минута, когато Томаш Холеш пое топката в наказателното поле, напредна отлично, влезе в наказателното поле и пусна къс пас към Патрик Шик , който преодоля Стекелембург за втори път. Това бе и четвъртото попадение на централния нападател на Байер (Леверкузен) по време на първенството.

След второто попадение Франк де Бур се опита да направи някои промени, но неговият тим така и не успя да създаде нещо наистина сериозно пред вратата на своя противник.

По този начин играчите на Чехия се класираха за 1/4-финалите, където ще се изправят срещу Дания.