Германия потрепери срещу Унгария, но е на 1/8-финал (галерия)

Отборът на Германия потрепери срещу Унгария, след като на два пъти изоставаше в резултата, но в крайна сметка стигна до равенство 2:2 и се класира за осминафиналите на Евро 2020. Двубоят от група F, който се изигра в Мюнхен премина през вълнуващи обрати, като Бундестима беше само на 6 минути от сензационно отпадане още в груповата фаза.

Маджарите откриха чрез Адам Салай в 11-ата минута. В 67-ата минута Кай Хавертц изравни. Броени секунди по-късно Унгария отново поведе в резултата чрез Ондраш Шефер. В 84-ата минута Леон Горетцка върна равенството, което беше достатъчно за Бундестима да продължи напред, а Унгария да отпадне от надпреварата, тъй като само победа можеше да ги класира напред.

Така Германия си урееди среща с Англия в осминафиналите, като двубоят ще се изиграе на "Уембли" в Лондон на 29 юни.

107 Германия - Унгария

Двубоят предизвика големи полемики още преди началото си, заради отказа на УЕФА да позволи осветяването на "Алианц Арена" в цветовете на дъгата като форма на политически протест срещу наскоро приет в Унгария закон, който ограничава сексуалните малцинства. Това предизвика вълна от солидарност в тези общности в Германия и обстановката пред стадиона напомняше на импровизиран гей парад. Химнът на Унгария пък беше освиркан.

Селекционерът на Германия Йоаким Льов направи само една промяна в състава си, като на мястото на контузения Томас Мюлер пусна в игра Льорой Сане. Колегата му Марко Роси заложи на същите 11, с които започна срещу Франция (1:1) в предишния кръг.

Двубоят започна със сензационен гол за Унгария в 11-ата минута. След постепенна атака топката беше центрирана в наказателното поле, където капитанът Адам Салай я засече с глава в мрежата зад Мануел Нойер, след като Гинтер и Хумелс не успяха да му попречат.

Германия тръгна напред и стигна до най-добрата си възможност в 21-ата минута, когато удар на Хумелс срещна гредата. Последва разиграване и нов удар, отправен този път от Гинтер, който стреля с левия крак, но Гулачи успя да спаси.

Над “Алианц Арена” се изля пороен дъжд, а унгарците постепенно укротиха напора на Бундестива и започнаха да предприемат атаки, като стреляха при всяка възможност от дистанция в опит да затруднят Нойер.

Двамата треньори не извършиха смени на почивката, но Томас Мюлер започна да загрява, което подсказа, че може да се появи в игра. Германците тръгнаха напред. Гнабри стреля в 47-та минута, но ударът му беше спасен. В 52-ата минута Сане подаде към Хавертц пред наказателното поле, футболистът на Челси стреля, но Гулачи улови топката.

Така се стигна до 67-ата минута, когато грешка на вратаря Гулачи позволи на Германия да изравни. Тони Кроос центрира в наказателното поле, Гулачи се размина с топката и позволи на Хумелс да я насочи към вратата, където Кай Хавертц успя да я насочи в мрежата. Броени секунди по-късно обаче Унгария отново излезе напред в резултата чрез Ондраш Шефер, който се възползва от подаване на Адам Салай.

В 80-ата минута Бундестима се размина с отличен шанс да изравни, когато след комбинация между Госенс и Кроос топката мина на сантиметри от гредата.

В 84-ата минута Бундестима отново върна равенството с попадение на Леон Горетцка, който успя да се разпише въпреки сгъстената отбрана на Унгария. До края Бундестима успя да удържи резултата и се класира напред в турнира, докато унгарците, въпреки смелата си игра, отпадат.

Германия - Унгария 2:2
0:1 - Салай 11
1:1 - Хавертц 67
1:2 - Шефер 68
2:2 - Горетцка 84
Германия: Нойер; Гинтер, Хумелс, Рюдигер; Кимих, Гюндоган, Кроос, Госенс; Сане, Гнабри, Хаверц.

Унгария: Гулачи; Фиоло, Орбан, Ботка, О. Салай; Него, Клайнхайслер, Нод, Шефер, Наги; А. Салай, Шалай.