Бундестимът си върна блясъка с мощна победа

След дълги месеци на неубедителни изяви германският национален тим най-накрая напомни за силните си дни, разбивайки еврошампиона Португалия с 4:2 във втората си среща от група “F” на първенството на Стария континент. Това е първа победа за “маншафта” на форума, след като във вторник той беше надвит от Франция. На “Алианц Арена” в Мюнхен Кристиано Роналдо изведе иберийците напред в 15-ата минута, но още до почивката Бундестимът обърна след два автогола - на Рубен Диаш в 35-ата и на Рафаел Герейро в 39-ата. Кай Хавертц в 51-вата и забележителният днес Робин Госен десет по-късно покачиха на 4:1 и спорът изглеждаше решен. Все пак съперникът не се беше отказал и в 67-ата Диого Жота се разписа за 2:4, а до края веднъж и гредата спаси Мануел Нойер.

57 Португалия - Германия 2:4

“Мореплавателите” имат три точки на сметките си, като последният кръг в групата на 23 юни се очертава като крайно интересен, след като по-рано през деня Унгария удържа 1:1 срещу "петлите".

Големият герой за германците се казва Робин Госенс, който се разписа веднъж, направи две асистенции, а участва в атаката и за другия гол. Кристиано Роналдо остана на заден план, но пък увеличи на 12 попадения рекорда си за най-много голове на еврофинали.

Очаквано португалците излязоха в непроменен състав с Кристиано Роналдо, Бернардо Силва и Диого Жота в предни позиции. Независимо от неубедителните изяви на отбора срещу Франция, германският селекционер Йоахим Льов също заложи на същите стартови 11 при схема 3-4-2-1.

12 Феновете на Португалия - Германия

Бундестимът започна силно и натисна. В 5-ата минута центриране на Матиас Гинтер намери Робин Госенс, който атрактивно засече с левия крак от въздуха право в мрежата на Руи Патрисио. Попадението обаче не беше зачетено, защото съдиите маркираха засада на Гнабри при паса на Гинтер, тъй като нападателят на Байерн влияеше на играта, увличайки защитници със себе си.

Германия създаде ново главоболие на съперника в 10-ата минута след силен шут на Кай Хавертц, но вратарят успя да отрази. Последваха изстрели още на Тони Кроос и Томас Мюлер.

И докато домакините налитаха към вратата на съперника, иберийците изненадващо нанесоха своя удар. В 15-ата минута, при първата опаснот на сметката на Португалия за вечерта, Кристиано Роналдо се разписа за 1:0. След центриране пред Патрисио топката беше избита от нападателя на Ювентус и стигна до Бернардо Силва. Той подаде към Диого Жота, който пък асистира на CR7, който вече беше пробягал цялото игрище - 1:0.

В следващите няколко минути шампионите от 2016 г. имаха още две възможности за попадения пред вратата на смутените футболисти на Йоги Льов.

Скоро обаче "маншафтът" напипа ритъма си и изравни резултата. В 35-ата Госенс центрира към връхлитащия Хавертц, а опитващият се да го блокира Рубен Диаш засече кълбото в мрежата за 1:1.

След само четири минути Бундестимът излезе напред след още един автогол. Ново включване на Госенс по лявото крило доведе до центриране и разбъркване, при което този път Герейро насочи топката в собствената си врата - 2:1 за германците.

Тимът на Льов дори можеше да дръпне с 3:1 още преди паузата, но в добавеното време Патрисио отрази шут на Гнабри. Третото попадение обаче все пак дойде, като това се случи шест минути след подновяването на играта. Вездесъщият Госенс се отличи с нова асистенция, при която Хавертц насочи топката в мрежата за 3:1.

Нещата вече бяха извън контрола на първенците от миналото първенство и не след дълго те допуснаха четвърто попадение. Този път се разписа Госенс с глава след подаване на Кимих, а минутата беше 61-ва.

Шест минути по-късно Португалия успя да съкрати изоставането си до 2:4, след като Жота беше точен след пас на Роналдо.

Всичко изглеждаше решено отдавна, но интригата можеше да се завърне с пълна сила в 79-ата, когато мощен удар на Ренато Санчес попадна в дясната греда на вратата на Нойер. Появилият се в игра Леон Горетцка за малко да се разпише, но ударът му профуча над гредата.

След четири дни Германия ще играе с Унгария - отново на стадиона на Байерн, а Будапеща ще се наслади на битката между Франция и Португалия.