Нидерландия се разправи с Австрия и заслужи място на 1/8-финала

Нидерландия е третият сигурен участник на 1/8-финалите на Евро 2020 след Италия и Белгия. Тази вечер “Лалетата” спечелиха и втория си мач в своята група “С” срещу Австрия с 2:0 и по този начин си гарантираха място в следващата фаза. Домакините на “Йохан Кройф Арена” показаха по-стойностна игра от своя съперник и заслужено взеха трите точки. Мемфис Депай откри резултата в 11-ата минута от дузпа, а Дензъл Дъмфрис удвои в 67-ата минута и подпечата успеха на своя тим.

Франк де Бур бе избрал да започне мача с Мемфис Депай и Вут Вегхорст в атака. Триото в средата на терена бе съставено от Жоржиньо Вайналдум, Мартен де Роон и Френки де Йонг. На двете крила действаха Дензъл Дъмфрис и Патрик ван Аанхолт. В защита прави впечатление завръщането в центъра на отбраната на Матайс де Лихт, който си партнираше със Стефан де Фрай и Дейли Блинд. На вратата отново бе ветеранът Мартен Стекеленбург.

Франко Фода пък разчиташе на Даниел Бахман на вратата и в защита пред него Щефан Лайнер, Александър Драгович, Мартин Хинтерегер и Андреас Улмер. В средата на терена действаха Конрад Лаймер и Ксавер Шлагер, а на крилата започнафха на Кристоф Баумгартнер и Давид Алаба. В атака пък си партнираха Марсел Забитцер и Михаел Грегорич.

Първата по-интересна ситуация бе в наказателното поле на домакините. В 5-ата минута Улмер проби и падна след сблъсък с Дъмфрис, но съдията прецени, че няма основание да отсъди дузпа.

В 8-ата минута дузпа бе дадена, но за Нидерландия. Дъмфрис бе настъпен от Алаба на ъгъла на наказателното поле. В първия момент съдията подмина ситуацията, но получи сигнал от помощниците си, които отговарят за ВАР. Той реши лично да разгледа положението и в крайна сметка посочи бялата точка, а Мемфис Депай реализира наказателния удар за 1:0.

Депай можеше да удвои преднината на своя тим в 24-ата минута, когато напредна на скорост и отправи силен шут, който мина опасно близо до гредата.

Австрия отправи първия си удар към вратата на съперника чак в 28-ата минута, когато Баумгартнер направи хубав пробив и стреля опасно, но Де Лихт бе заел добра позиция и успя с глава да спре полета на топката към вратата.

В 35-ата минута и Хинтерегер реши да пробва далечен диагонален изстрел, който обаче премина високо над напречната греда.

Нидерландия пропусна страхотен шанс в 40-ата минута. Вегхорст получи дълъг пас в пеналта и свали топката за Депай, който обаче по чудо не успя отблизо да вкара в опразнената врата.

Минута по-късно Ван Аанхолт направи хубав пробив отляво и намери около точката за дузпата Вайналдум, който стреля от движение, но в последния момент защитник блокира удара му.

Втората част започна в по-спокойно темпо и без положения пред двете врати. Първата голова опасност бе създадена от домакините в 61-ата минута, когато след центриране от корнер първо изстрел с глава на Де Фрай бе спасен от вратаря, а след това и Де Лихт при опита за добавка не успя да се разпише.

В 67-ата минута резултатът бе удвоен след перфектна контраатака. Депай изведе влезлият като резерва Донйел Мален зад защитата, той напредна и в последния момент подаде за Дензъл Дъмфрис, който вкара в опразнената врата за 2:0.

Австрия опита да реагира и в 69-ата минута Хинтерегер стреля с глава, но неточно. Две минути по-късно след центриране от корнер Саша Калайджич стреля доста по-опасно, но и неговият изстрел с глава не намери очертанията на вратата.

В 81-ата минута Давид Алаба отправи мощен шут от дистанция, който профуча до гредата, но в аут.

Гостите имаха още една добра възможност в 84-ата минута, когато Карим Онисиво получи отлично центриране в наказателното поле и стреля с глава отблизо, но право в ръцете на Стекеленбург.

106 Нидерландия - Австрия 2:0

В добавеното време Мален напредна отдясно и шутира, но ударът му бе доста неточен и не намери очертанията на вратата.

Така Нидерландия записа заслужена победа и с актив от 6 точки е на първото място в група "С", като вече няма как да бъде изместена от тази позиция. Австрия пък вече е на 3-ата позиция с 3 спчелени точки.